Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Od myšlenky k realizaci dokonalého a funkčního rozváděče

Společnost Eplan společně s firmami Schneider Electric, Lapp Kabel a Phoenix Contact pozvala na přelomu ledna a února projektanty elektrotechnických zařízení v oblasti průmyslové automatizace na odborný seminář s názvem Od myšlenky k realizaci dokonalého a funkčního rozváděče. Seminář se konal postupně v šesti městech, v Plzni, Praze, Jihlavě, Brně, Otrokovicích a v Ostravě.

 
Společnost na semináři představila svou softwarovou platformu pro optimalizaci a automatizaci inženýrských procesů. Software je unikátní tím, že projektanti mohou vybírat komponenty do svých projektů z rozsáhlé databáze, která obsahuje 480 000 produktů od 70 výrobců z 80 zemí. Databáze je k dispozici v sedmnácti světových jazycích a využívá ji více než 50 000 uživatelů.
 
Vzhledem k modulární koncepci softwaru Eplan si projektanti mohou zvolit takovou kombinaci modulů a licencí, jakou potřebují ke své práci. Projektanti rozváděčů a rozvodnicových systémů sáhnou po modulu Eplan Pro Panel a pravděpodobně také po modulu pro navrhování kabelových svazků Eplan Harness proD. K dispozici jsou moduly pro vypracovávání návrhu fluidních systémů Eplan Fluid či pro projektování systémů měření a regulace a automatizace Eplan Preplanning a Eplan P & ID a další moduly. Software usnadňuje mezioborovou spolupráci projektantů z oboru elektrotechniky, fluidních systémů a měření a regulace. Nedílnou součástí dodávaného softwaru jsou služby. Zaměstanci firmy Eplan v ČR jsou připraveni konzultovat případné problémy se zákazníky a poradit jim, aby využívali software co nejefektivněji. Firma zve projektanty na školení ve školicích centrech v Liberci, Praze a v Malackách na Slovensku. Tam je možné osvojit si využívání všech funkcí softwaru a vyhnout se tak zklamání, které s sebou nese metoda pokus-omyl.
 
Software Eplan napomáhá ke standardizaci práce projektantů. Ta má zamezit tomu, aby byly např. stejné celky navrhovány opakovaně a různým způsobem. Cílem je, aby projekty vyhověly normě ČSN EN 61346. Jsou-li pro opakované konstrukční práce a celky využívány standardní postupy, vede to ke snadné spolupráci odborníků na jednom projektu, k předávání práce i jednání se zákazníkem.
 
Přednáška o koncepci Eplan Experience byla zaměřena na zásady inženýrské práce, které vedou k tomu, že se projektování zrychlí, ubude rutinních prací a konstruktérům se uvolní ruce pro kreativní práci.
 

Přednášky partnerů

Se třemi přednáškami vystoupili zástupci tří partnerských firem společnosti EPLAN. Nejprve se účastníci semináře seznámili s nabídkou kabelů společnosti Lapp Kabel, které mohou využívat ve svých projektech. Pro napájení rozváděčů a pohonů jsou určeny kabely řady Ölflex, obsahující i stíněné varianty pro motory řízené měniči frekvence. Data (např. o poloze nebo počtu otáček) jsou do rozváděče přenášena datovými a sběrnicovými kabely Unitronic. Pro ethernetové linky jsou určeny kabely Etherline a pro optické systémy přenosu dat kabely Hitronic. Připojení mnohažilových ovládacích a datových kabelů zajišťují konektory Epic. Nabídku doplňují kabelové vývodky Skintop, ochranné hadice Silvyn a přístroje pro označování kabelů Fleximark.
 
Dalším partnerem společnosti Eplan je Schneider Electric. V přednášce zástupce této firmy se projektanti seznámili s nabídkou řídicích systémů Modicon a operátorských panelů Magelis. Mezi řídicími systémy, které tvoří ucelenou koncepci PlantStruxure, je novinkou řídicí systém Modicon M580 ePAC, který kromě vysokého výkonu a rychlého přenosu dat (rozhraní pro gigabitový Ethernet) disponuje velmi dobře zajištěnou kybernetickou bezpečností (AchillesTM Level 2 Certification).
 
Snadno a rychle s výrobky Phoenix Contact byl název přednášky, v níž byl představen široký sortiment pro projektování rozváděčů. Projektanti si mohou vybrat z široké nabídky instalačních prvků (koncovek, lišt, propojovacích kanálů apod.), konektorů a kabelů pro snímače a akční členy. Představena byla také bezpečnostní technika, přístroje pro spínání a řízení motorů, odrušovací filtry, napájecí zdroje UPS apod. Společnost Phoenix Contact pozvala účastníky do prezentačního autobusu, v němž bylo možné seznámit se s funkcí instalovaných přístrojů.
(ev)
 

Obr. 1. Projektanti elektrotechniky, měření a regulace na semináři firem Eplan, Schneider Electric, Lapp Kabel a Phoenix Contact