Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nowatron Elektronik rozšiřuje nabídku průmyslových počítačů

číslo 2/2006

Nowatron Elektronik rozšiřuje nabídku průmyslových počítačů

Nowatron Elektronik, spol. s r. o., je již více než patnáct let tradičním dodavatelem průmyslových počítačů. Výrobky, které společnost zařadila do svého sortimentu, patřily vždy k tomu nejlepšímu na trhu. S vysokou kvalitou zařízení však souvisí i určitá finanční náročnost. Vzhledem k rostoucí poptávce po jednodušších a hlavně cenově dostupnějších průmyslových počítačích uvádí Nowatron Elektronik na trh řadu počítačových sestav pod vlastním jménem. Prvořadé bylo zachování nejvyšší kvality. Nowatron vždy kladl důraz především na spolehlivost, a ani v tomto případě tomu není jinak. Snížení ceny je kompenzováno pouze nižším výpočetním výkonem a menší variabilitou dodávaných sestav. Které výrobky doplní sortiment společnosti? Jde o autonomní počítače a počítače pro ovládání strojů Human Machine Interface (Panel PC).

Obr. 1.

Obr. 1. Průmyslový počítač typu Light (book size)

Autonomní počítače

Autonomní počítače jsou osazeny procesorem VIA Eden nebo Intel Celeron M s taktovací frekvencí 533 MHz až 1 GHz. Proto u nich lze využít velké množství různých operačních systémů, včetně Windows XP Embedded. Tomu odpovídá také nabídka ovladačů. Vzhledem k tomu, že se počítače dodávají také v provedení fanless (bez ventilátoru), lze celou sestavu provozovat bez jediné pohyblivé součástky. Při použití operačního systému Windows XP Embedded může být za pevný disk zvolena karta Compact Flash (CF), jejíž slot je umístěn přímo na desce. Je rovněž možné spouštění („bootování“) operačního systému přímo z CF. Absence jakýchkoliv pohyblivých součástek výrazně zvyšuje spolehlivost vyjádřenou jako střední doba mezi poruchami (MTBF Mean Time Between Failures). Ovšem v případě potřeby je možné použít i standardní rotační pevné disky 2,5".

Řada Light
Počítače typu book size PC z typové řady Light (obr. 1) jsou ideálním řešením např. pro pracovní stanice, servery, firewally, terminály, pokladny atd. Nabízí se také v provedení fanless s vysokou spolehlivostí a zcela bezhlučným provozem. Kryt počítačů řady Light je z hliníku a plastu a jeho vnější rozměry jsou 48 × 234 × 175 mm. Hmotnost počítačů je 1 kg. Počítače mohou být vybaveny pevným diskem 2,5". LED signalizují připojení k napájení a k počítačové síti a činnost pevného disku. Na čelním panelu jsou dva konektory pro USB, konektor pro mikrofon (Mic-in) a komunikační síť (Lin-out).

Obr. 2. Obr. 3.

Obr. 2. Průmyslový počítač typu NEO
Obr. 3. Průmyslový počítač typu Twister

Řada NEO
Počítače typové řady NEO (obr. 2) mají celohliníkové šasi s výraznými chladicími prvky; to zajišťuje vynikající odvod tepla a chlazení systému. Vnější rozměry jsou 50 × 275 × × 172 mm, hmotnost počítače je 2 kg. Počítač může být vybaven pevným diskem 2,5".

Řada Twister
Počítače typové řady Twister (obr. 3) lze osadit pevnými disky 3,5" anebo 2,5" a rozšiřující kartou PCI. Rozměry hliníkového krytu jsou 75 × 300 × 200 mm, hmotnost počítače je 2,9 kg.

Obr. 4.

Obr. 4. Panelový průmyslový počítač typu Panel PC

Panel PC

PC určená k zástavbě do panelu se používají především pro ovládání strojů a zařízení (HMI – Human Machine Interface). Tyto panelové počítače, s označením Panel PC (obr. 4), se dodávají s displejem LCD o velikosti 8,4", 10,4", 12,1" nebo 15,1", podle potřeby dotykovým. Čelní plocha počítače odolává nepříznivým průmyslovým podmínkám, např. stříkající vodě. Pro komunikaci si uživatel může vybírat z těchto volitelných doplňků: bezdrátová LAN, modem 56k, ISDN, ADSL, 4 LAN, TV-Out, čtyři sériová rozhraní COM, 4-16 Video-In, dva výstupy IEEE 1394.

Použití

A oblast použití? Všude, kde jsou zapotřebí spolehlivé počítače a kde není požadován extrémně vysoký výpočetní výkon. Na těchto počítačích mohou být provozovány např. aplikace typu tenký klient v oblasti telekomunikací, počítačových sítí nebo řídicích systémů, mohou být využívány jako terminály pokladních systémů, informační kiosky atd.

Ing. Pavel Mihula,
Nowatron Elektronik, spol. s r. o.

Nowatron Elektronik, spol. s r. o.
Ohradské náměstí 5
155 00 Praha 5
tel.: 251 614 073, 251 614 051
fax: 251 615 957
e-mail: praha@nowatron.cz
http://www.nowatron.cz