Aktuální vydání

celé číslo

07

2024

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony; polohovací mechanismy

Kamerové systémy a zpracování obrazu

celé číslo

Nový snímač rozdílu tlaků Sitrans P250

Základní fyzikální veličinou sledovanou v průmyslové praxi je tlak tekutiny, ať už v podobě absolutního tlaku, přetlaku nebo rozdílu tlaků. Společnost Siemens nabízí několik řad snímačů tlaku pro použití v průmyslu splňujících běžné i špičkové požadavky kladené na jejich metrologické vlastnosti a uživatelský komfort.
 

Snímače tlaku Sitrans P

K měření absolutního i relativního tlaku v běžných podmínkách se používají kompaktní snímače s pevným měřicím rozsahem řady Sitrans P-Z (obr. 1). Přesnost 0,25 %, krátké dodací lhůty, analogový proudový nebo napěťový výstupní signál, dobrá stabilita a velmi příznivá cena činí z těchto snímačů favorita tam, kde není požadován průmyslový standard odolnosti a je kladen důraz na nízkou cenu a snadné použití.
 
Pro splnění náročnějších požadavků je k dispozici řada snímačů absolutního tlaku a přetlaku Sitrans P300 (obr. 2). Tyto přístroje uspokojí základní přesností 0,075 %, velkou variabilitou dostupných mechanických připojení, malou hmotností, kompaktními rozměry a elegantním pouzdrem z leštěné korozivzdorné oceli. K dispozici jsou všechna běžná signálová rozhraní počínaje proudovou smyčkou 4 až 20 mA, přes HART a Profibus-PA až po Foundation Fieldbus.
 
Nejvyšší výkonnostní třídu snímačů absolutního a relativního tlaku a rozdílu tlaků představují snímače řady Sitrans P DS III (obr. 3). Jde o přístroje splňující i nejnáročnější požadavky, se kterými se lze setkat při měření tlaků v průmyslu, a jejich vlastnosti je řadí do špičky světové produkce. Po stránce vnějšího vzhledu a rozměrů tyto snímače odpovídají nynějším ustáleným zvyklostem, a jsou tudíž bez úprav navzájem zaměnitelné s většinou současných konkurenčních snímačů dané třídy. Jsou dodávány v provedení z různých materiálů a s mechanickými připojeními velkého rozsahu rozměrů podle požadavků obvyklých v chemickém průmyslu. K dispozici jsou verze s analogovým výstupem 4 až 20 mA/HART a s digitálními rozhraními podle standardů Profibus-PA a Foundation Fieldbus.
 
Základní přesnost snímačů řady DS III je 0,075 %. Vynikají také velmi velkou přestavitelností měřicího rozsahu – obvykle až 1 : 100. Přesto jsou vyráběny v hustě odstupňované řadě jmenovitých měřicích rozsahů, a tudíž se značnými přesahy využitelných rozsahů měření. Lze tedy současně unifikovat sadu snímačů použitých v závodě i využít – tam, kde je potřebná – jejich velkou dosažitelnou přesnost. Další důležitou předností těchto přístrojů je jejich snadné a intuitivní ovládání a nastavování.
 
Snímače řady DS III jsou k dispozici také ve variantách vhodných k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu – ať už v provedení Exd (s pevným závěrem), Exi (jiskrově bezpečné) nebo v kombinaci obou. Snímače rozdílu tlaků jsou standardně vybaveny vnitřními protiprůšlehovými pojistkami, a mohou proto pracovat i s výbušnými látkami v komorách snímače, aniž jsou nutná dodatečná opatření. Z hlediska funkční bezpečnosti stojí za to upozornit, že snímače jsou certifikovány k použití jako bezpečnostní prvky na úrovni SIL 2.
 

Sitrans P250 – rozšíření nabídky

V aktuálním katalogu provozních přístrojů značky Siemens (vydaném pod označením FI01/2009) lze jako jednu z novinek najít snímač rozdílu tlaků, typ Sitrans P250 (obr. 4), který svou koncepcí a provedením osloví především zákazníky preferující co nejvýhodnější poměr ceny k výkonu.
 
Jde o kompaktní, jednoduchý a levný snímač rozdílu tlaků s analogovým převodníkem s unifikovaným proudovým a napěťovým výstupním signálem. Měřicí rozsahy jsou pevně nastaveny. Je jich patnáct v rozmezí od 10 kPa do 2,5 MPa. Nový přístroj nabízí přesnost 0,5 % s výjimkou dolních dvou měřicích rozsahů, kde činí 1 %. Snímač má kompaktní válcové pouzdro malých rozměrů (průměr 44 mm, výška 102 mm).
 
Elektrické připojení je řešeno buď běžným konektorem EN 175301, nebo kruhovým konektorem s vyšším stupněm krytí, popř. pevným kabelovým vývodem o délce 1,5 m. Přístroj obsahuje ochranu proti přepólování napájecího napětí a má krytí až IP65. Pro přívod měřeného média (kapaliny nebo plynu) jsou v těle přístroje dva připojovací otvory se závitem 1/8"-27 NPT. K dispozici je standardně řada připojovacích šroubení pro připojení trubkových i hadicových přívodů.
 
Statický přetlak měřeného média může být až 2,5 MPa, popř. 5 MPa u tří horních měřicích rozsahů. Jednostranná přetížitelnost kolísá mezi dvoj- až šestinásobkem měřicího rozsahu přístroje. Snímač je použitelný při teplotě od –15 do +85 °C, což odpovídá jeho kompaktní konstrukci a předpokládanému využití.
 
Předpokládaná oblast použití snímače řady Sitrans P250 je poměrně široká. Zahrnuje zejména stroje a zařízení, v nichž je použitelný všude tam, kde je nutné hlídat či regulovat rozdíl tlaků nebo tlakový spád (např. zdroje tlakového vzduchu, filtrační a sušicí jednotky, svařovací technika apod.). Jinou oblastí jsou např. patní regulace tlakových spádů v topenářských teplovodních a horkovodních sítích a předávacích stanicích. S vhodným primárním měřicím prvkem typu clona, dýza nebo tryska je použitelný i k měření a indikaci průtoků nejrůznějších kapalných i plynných látek.
 
Snímač rozdílu tlaků typu Sitrans P250 vhodně obohacuje sortiment tlakoměrné techniky značky Siemens o jednoduchý přístroj, který se snadno instaluje a používá a je vhodný zejména tam, kde by „průmyslové“ snímače řady Sitrans DS III nebyly ekonomické zejména pro své rozměry a cenu. Vybrané varianty snímačů řady Sitrans P250 jsou neustále na skladě, takže je zájemci mohou obdržet během několika dnů po objednání.
Ing. Ivan Šifta, Siemens, s. r. o.
 
Obr. 1. Sitrans P-Z
Obr. 2. Sitrans P300
Obr. 3. Sitrans P DS III
Obr. 4. Sitrans P250