Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Nový komunikátor pro HART a Foundation Fieldbus

číslo 8-9/2003

Nový komunikátor pro HART a Foundation Fieldbus

Firma Emerson Process Management uvedla v květnu 2003 na trh nový přenosný komunikátor 375 Field Communicator (obr. 1). Našim čtenářům jej poprvé představila v inzerátu v minulém čísle časopisu Automa. Tento článek podrobněji popisuje vlastnosti a možnosti uvedeného přístroje, který jistě bude velkým lákadlem expozice firmy Emerson Process Management na letošním MSV v Brně.

Obr. 1.

375 má na co navazovat

Mnozí technici, kteří se starají o provoz a údržbu provozních přístrojů s komunikací HART, si nedovedou svoji práci představit bez přenosného komunikátoru, který firma Emerson Process Management dodává na trh již více než deset let pod označením 275. Umožňuje jim jednoduše sledovat činnost snímačů a akčních členů a nastavovat jejich parametry přímo v provozu. Uživatelé jsou s ním spokojeni. Proč tedy nový komunikátor? Protože vývoj pokročil a nyní je možné od přenosného komunikátoru žádat více než před deseti lety. Vyvíjejí se i sběrnice a provozní přístroje. V době, kdy byl komunikátor 275 novinkou, uměly prostřednictvím HART komunikovat jen desítky typů přístrojů. V současné době však existuje více než 500 typů přístrojů od přibližně 85 výrobců a každý typ má svůj vlastní popis DD (Device Description). To už je na hranici možností typu 275. Nový komunikátor 375 schopnosti svého předchůdce daleko překračuje.

375 je univerzální

Komunikátor 375 podporuje nejen všechny přístroje s komunikací HART, ale také přístroje komunikující prostřednictvím sběrnice Foundation Fieldbus.

Řekne-li se, že komunikátor podporuje všechny přístroje s komunikací HART a Foundation Fieldbus, může to být pravda v tomto okamžiku, ale za pár týdnů se objeví nové přístroje, jejichž popisy už komunikátor nezná. Typ 275 bylo nutné pro aktualizaci softwaru odeslat do servisu. Aktualizace popisů DD u 375 je mnohem jednodušší. Stačí mít software Easy Upgrade (obr. 2) a počítač připojený k internetu. Nové popisy a aktualizace starších popisů DD je pak možné snadno zkopírovat do počítače (lze je najít na adrese http://www.fieldcommunicator.com) a z něj nahrát prostřednictvím infračerveného portu do 375.

Obr. 2.

Nemá-li počítač port IrDA, lze si jako dodatečné vybavení koupit adaptér pro USB (obr. 3). 375 má port IrDA jako standardní součást.

375 a Foundation Fieldbus

Pomocí komunikátoru 375 je možné konfigurovat všechny přístroje připojené ke sběrnici Foundation Fieldbus a navíc jej lze využít i k diagnostice sběrnice a k vyhledávání případných problematických míst. 375 detekuje problémy s napájením, monitoruje nízkofrekvenční rušení, které se může ve sledovaném segmentu sběrnice vyskytnout, a spolehlivě lokalizuje vadné přístroje a nesprávné zakončovací prvky.

375 a systém AMS

Systém AMS (Asset Management Software) je jedním z nejpoužívanějších systémů pro kalibraci a plánovitou údržbu provozních přístrojů. Využívá schopnosti inteligentních přístrojů (tj. přístrojů s vlastním procesorem a obousměrnou komunikací) předávat nadřízeným systémům nejen měřené či požadované hodnoty, ale i další data, která lze využít např. pro prediktivní diagnostiku. 375 je s AMS plně kompatibilní. Konfigurační soubory jednotlivých přístrojů lze mezi 375 a počítačem s AMS přenášet pomocí IrDA. V základní paměti komunikátoru 375 může být uloženo až 25 konfigurací, v přídavném 32MB modulu jich mohou být další stovky.

Obr. 3.

Robustní a spolehlivá konstrukce 375

Když jsem popsal, co všechno 375 umí, měl bych čtenáře ještě seznámit s tím, jaký je vzhled komunikátoru a jak se s ním pracuje. Kdo zná starší komunikátor 275, zjistí na první pohled, že 375 má větší displej – jeho úhlopříčka je 3,8". To není jediný rozdíl. Monochromatický displej komunikátoru 375 s rozlišením 240 × 320 bodů (1/4 VGA) má dotykově citlivé stínítko, navíc opatřené vrstvou, která zabraňuje nežádoucím odleskům. Pro použití v provozních podmínkách je důležitá dobrá čitelnost i za nepříznivého osvětlení: kromě zmíněné antireflexní vrstvy, která usnadňuje čtení v ostrém světle, má přístroj nastavitelné podsvětlení pro použití v šeru. Pro ovládání dotykového displeje se dodává tužka s plastovým hrotem. V provozu však je někdy nutné ovládat komunikátor např. v rukavicích, v nichž je manipulace s tužkou obtížná. Proto jsou na přístroji také dostatečně velká navigační, funkční a numerická tlačítka.

Hmotnost přístroje je přibližně 0,9 kg; lze jej tedy držet jednou rukou. Udaná hmotnost je včetně baterií. U nich je třeba se také zastavit. 375 používá NiMH akumulátory, které nemají paměťový efekt jako alkalické akumulátory používané u 275 a také doba jejich nabíjení je kratší. Komunikátor může na jedno nabití pracovat přibližně deset hodin, nabití baterií trvá asi dvě hodiny. Výrobce doporučuje koupit si záložní akumulátory jen pro provozy, kde se předpokládá, že komunikátor bude v nepřetržité činnosti více než osm hodin denně.

Co všechno komunikátor 375 vydrží? Lze jej používat při teplotách od –10 do +50 °C při relativní vlhkosti do 95 %. Krytí čelní strany je IP51. Přístroj je odolný proti běžně se vyskytujícím vibracím a rázům – mj. vydrží volný pád z výšky 1 m na betonovou podlahu.

Obr. 4.

Pohled do nitra 375

Aby zvědavci nemuseli přístroj rozebírat, nahlédneme dovnitř. V robustním krytu komunikátoru je vestavný počítač s procesorem Hitachi SH3 s frekvencí 80 MHz. Interní aplikační paměť je typu flash EEPROM o kapacitě 32 MB. Do ní se ukládají záznamy o událostech (HART), statistiky komunikace (Foundation Fieldbus), konfigurace přístrojů (AMS) a další uživatelské programy (např. textové poznámky). Operační systém Microsoft Windows CE a další programy potřebné pro funkci komunikátoru, včetně popisů DD, jsou v 128MB paměti na systémové kartě. Programy mají k dispozici ještě 32 MB RAM. Ke komunikátoru lze připojit rozšiřující paměťovou jednotku EM (Expansible Module; obr. 4). Zatím je k dispozici s kapacitou 32 MB. Kromě systému a potřebných aplikací jsou v paměti uloženy všechny dostupné popisy přístrojů DD certifikovaných pro HART a Foundation Fieldbus. Přesto je kapacita základní paměti využita jen z poloviny.

375 je vhodná i do prostředí s nebezpečím výbuchu

Velkou výhodou přenosného komunikátoru 375 je to, že jej lze použít i v prostředí s nebezpečím výbuchu. Dokonce i akumulátory jsou navrženy s ohledem na to, aby bylo možné přístroj používat v tomto prostředí. Komunikátor má certifikáty podle ATEX, FM (Factory Mutual) a CSA (Canadian Standards Association). Pro evropský trh je důležitý především certifikát ATEX (směrnice 94/9/EG). Komunikátor 375 byl podle této směrnice schválen jako jiskrově bezpečný přístroj s označením EEx ia IIC T4.

Přístroj nese také označení CE. Byla testována i jeho elektromagnetická kompatibilita podle EN 61000-6-3 a EN 61000-6-2.

Co se starým komunikátorem 275?

Komunikátor 275 se používá ve stovkách firem po celém světě. Je osvědčený a oblíbený a nelze čekat, že se jej všichni uživatelé najednou zřeknou a nahradí jej novým typem 375. Ostatně 275 se bude ještě do února 2004 prodávat a další dva roky pro něj budou k dispozici aktualizace popisů DD. Bude-li však mít zákazník zájem přejít na nový, lepší komunikátor 375, může tak učinit – a kromě vyššího výkonu získá ještě 20% slevu. Tato nabídka je ovšem časově omezena – bližší informace se zájemci dozví u zastoupení firmy Emerson Process Management v ČR.

Emerson Process Management, s. r. o.
Hájkova 22
130 00 Praha 3
tel.: 271 035 600
fax: 271 035 655
e-mail: info@emersonprocess.cz
http://www.emersonprocess.cz
http://www.fieldbuscommunicator.com

Inzerce zpět