Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nový design softwaru EPLAN Electric P8

S novou verzí platformy EPLAN Platform 2.8 přichází mnoho novinek, jako je nové grafické uživatelské rozhraní, vylepšení ergonomie a zdokonalené využití maker. Konkrétně v nové verzi softwaru EPLAN Electric P8 se uživatelé mohou těšit na zlepšení v oblastech konfigurace, sběrnicových dat a obousměrné komunikace s TIA Portal od firmy Siemens.

Nové grafické uživatelské rozhraní, vylepšená ergonomie a zdokonalené využití maker – to jsou hlavní znaky nové verze platformy EPLAN Platform 2.8. Ovšem to není vše – nový přímo integrovaný portál přivítá uživatele ihned, jakmile po spuštění systému začnou pracovat. Portál obsahuje kompletní informace a zahrnuje také tipy a triky, které uživateli usnadňují každodenní práci, nehledě na novinky a inovace produktů Eplan, tutoriály, podrobnosti o možnostech školení a mnoho dalšího (obr. 1). 

Obr. 1. V integrovaném portálu jsou nyní dostupné novinky a inovace v sortimentu produktů Eplan, tutoriály, podrobnosti o možnostech školení a mnoho dalšího

Rozšířená výměna dat s TIA Portal

Mnoho nových funkcí rovněž přibylo do jednotlivých systémů, jako je EPLAN Electric P8. První krok zahrnuje vylepšení obousměrných interakcí mezi systémy Eplan a TIA Portal. Na veletrhu SPS IPC Drives letos v listopadu v Norimberku bylo uživatelům představeno, jak formát AutomationML efektivně podporuje obousměrnou výměnu dat, což optimalizuje konfiguraci dat pro PLC.

V dialogovém okně „editace řadových svorkovnic“ bude moci uživatel již brzy současně přiřadit několik seskupených modulů příslušenství (obr. 2). Všechna zařízení vybraná v odpovídajícím kontextovém menu jsou potom najednou přiřazena k označené řadové svorkovnici, což projektantům výrazně šetří čas. 

Obr. 2. V dialogovém okně „editace řadových svorkovnic“ bude moci uživatel již brzy najednou přiřadit několik seskupených modulů příslušenství

Převod konfiguračních projektů

S novou položkou menu nyní mohou uživatelé převádět konfigurační data – např. data pro box PLC – na odpovídající porty sběrnice, čímž se zkracuje časově náročná úloha manuálního zadávání dat pro každý jednotlivý port. Jestliže byl port sběrnice již předem zadán, je tím nastavení sběrnice aktualizováno. Je-li individuální port sběrnice přiřazen jinému konfiguračnímu projektu, hodnota může být manuálně změněna, což vede k větší flexibilitě projektování. 

Sběrnicová data jsou nyní dostupná pro všechny typy sběrnic

Uživatelé EPLAN Electric P8 mohli dříve zadávat data sběrnice jen pro připojení jednopólové sítě či sběrnicové kabeláže. Nově je uživatelům v dialogovém okně vlastností připojení sběrnice k dispozici tabulka „data sběrnice“ pro všechny typy sběrnic. To umožňuje zadávat sběrnicová data do schémat a zobrazovat je bez toho, že by byla specifikována jednopólová zobrazení sítě. A další praktickou výhodou je, že data sběrnice již nejsou při změně typu sběrnice smazána. Práce s projektem je tím výrazně flexibilnější.

(EPLAN Software & Services)