Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Nový cloudový průmyslový počítač TANK-860-QGW

Společnost IEI Integration společně s firmou QNAP uvádí na trh TANK-860-QGW – nový bezventilátorový odolný počítač, který má předinstalovaný operační systém QTS Gateway navržený speciálně pro něj a plně integrovaný s operačním systémem datového úložiště QNAP NAS (QTS).

 

Průmyslové počítače IEI byly dosud dodávány bez operačního systému a instalace nástrojů pro vzdálenou správu, zálohu dat apod. vždy vyžadovala dodatečné náklady a byla časově náročná. U IPC TANK-860-QGW lze vše realizovat pomocí cloudových služeb a množství aplikací je zahrnuto v ceně.

 

Průmyslový počítač TANK-860-QGW je nejlepší způsob, jak svět průmyslové automatizace propojit s cloudem. Virtuální počítač může prostřednictvím aplikace Virtualization Station s TANK-860-QGW sdílet stejná síťová rozhraní a používat interní komunikaci, aby tak bylo dosaženo nejlepší možné rychlosti přenosu dat. Pro virtualizaci síťových funkcí používá koncepci softwarově definovaných sítí SDN (Software Defined Network); podporuje Intel® VT-d (Virtualization Technology for Directed I/O) a umožňuje virtuálnímu počítači komunikovat s externími zařízeními PCIe/PCI a připojit se k rozhraním RS-232, USB a Digital I/O. Relokace z fyzického na virtuální stroj je přitom velmi snadná. Aplikace Container Station rozšiřuje možnosti JeOS (Just Enough Operating System) a umožňuje vývojářům a správcům systému volně přepínat mezi průmyslovým počítačem a cloudem. JeOS podporuje instalaci mnoha aplikací tzv. jedním tlačítkem, tedy bez nutnosti při instalaci vždy znovu nastavovat parametry aplikace. A Linux Station dovoluje paralelně provozovat QTS a Linux. Stačí si stáhnout aplikaci Linux Station z App Center a použít displej s rozhraním VGA, DispalyPort nebo DVI pro zobrazení operačního systému Ubuntu pro desktop. Po připojení klávesnice a myši lze na IPC provozovat operační systém Ubuntu jako

na jakémkoliv jiném počítači. Linux Station umožňuje přepínat výstupní rozlišení, a dokonce použít funkci vzdáleného připojení, takže aktuální obrazovku je možné zobrazit pomocí internetového prohlížeče. Takto může být snadno dosaženo tří hlavních cílů průmyslového internetu věcí (IIoT): dohledu na dálku, preventivní údržby a správy výrobních prostředků.

 

Díky operačnímu systému QTS Gateway lze nejen snadno monitorovat činnost průmyslového počítače prostřednictvím vizualizovaného rozhraní, ale také využít mnoho bezplatných aplikací. V počítači TANK-860-QGW je nainstalovaný modul Iris-2400, který umožňuje počítač dálkově ovládat, včetně správy napájení, připojit vzdálenou klávesnici, displej a myš (KVM) nebo posílat alarmy a varovné informace prostřednictvím e-mailu nebo SMS.

 

Průmyslový počítač TANK-860-QGW je volitelně dvou- až šestislotový rozšiřitelný počítač s procesory Intel čtvrté generace a čipovou sadou Intel® H86, který je osazen 4GB RAM s možností využít volný slot DDR3 SO-DIMM, podporující až 16 GB paměti. Dále má dva gigabitové porty LAN a až šest portů RS-232/422/485. Instalaci rozšiřujících karet umožňují sloty PCI/PCIe. Například pro úlohy strojového vidění je počítač možné vybavit kamerami s rozhraním USB 3.0 a použít jej pro zachytávání a zpracovávání nasnímaného videozáznamu. Karta PCI-SN300 potom umožňuje ovládání robotického ramene.

 

Počítač TANK-860-QGW má dvě pozice pro HDD nebo SSD. K dispozici je také systém pro fyzickou zálohu dat RAID v úrovni 0 nebo 1.

 

Výhradním distributorem výrobce IEI Integration na českém trhu je společnost ELVAC, a. s., která disponuje technickým zázemím a zkušenostmi, jež těmto výrobkům „vdechují život“. Současně nabízí široký sortiment průmyslových počítačů a komponent na míru každému stroji nebo úloze, a to vše s rozšířenou zárukou až pět let.

(ELVAC, a. s.)

 

Obr. 1. Průmyslový počítač TANK-860-QGW

Obr. 2. Příklad použití pro řízení robotu