Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Novou generaci průmyslových počítačů Magelis nelze přehlédnout

Společnost Schneider Electric uvádí na český a slovenský trh kompletní řadu nových průmyslových počítačů (iPC) Magelis s pokročilými vlastnostmi. Vhodně tím doplnila svou nabídku osvědčených operátorských panelů téhož jména.

Panelové přístroje „vše v jednom“

Nová panelová iPC Magelis HMIPS (obr. 1) představují kompaktní přístroje „vše v jednom“. Mají dotykový kapacitní displej s podporou 16,7 milionu barev, úhlopříčkou 15" nebo 19" a rozlišením WSVGA nebo WFXGA v širokoúhlém formátu.

Pro bezúdržbové systémy lze volit Magelis HMIPSO (Optimalized) s Windows Embedded 7 Premium, pamětí CFast 16 GB a CPU Intel i3 (1,7 GHz). Pro výkonnější systémy – typicky SCADA – je připraven 80GB disk SSD s pětiletou zárukou a MTBF 2 miliony hodin (volitelně i 500GB pevný disk). V tomto případě iPC obsahují Windows 8.1 a předinstalovaný systém SCADA Vijeo Citect. Tyto přístroje s atraktivní cenou se obvykle využívají k řízení strojů nebo jednodušších výrobních linek.

Pro náročné úlohy je určen Magelis HMIPSP (Performance; obr. 2), který vyniká rozlišením HD WFXGA, CPU Intel i3 čtvrté generace (1,7 GHz) a rozšířenou 160GB pamětí SSD. Je dodáván s Windows 7 Ultimate. Magelis HMIPSP nabízí široké komunikační možnosti: 2× Ethernet 10/100/1 000 Mb/s, 2× USB 3.0, 1× RS-232, 1× RS-232C/422/485, jeden port HDMI, jeden audioport a volitelné sloty PCI.

19" panelový počítač s krytím IP66 ze šesti stran

Zajímavým řešením pro náročné úlohy je Magelis HMIPEP – panelový počítač s 19" displejem a plnohodnotným krytím IP66 ze všech šesti stran (včetně speciálních komunikačních a napájecích konektorů; obr. 3). Dostane-li se kapalina nedopatřením přímo na dotykový displej, ten přestane být okamžitě aktivní. Panelový počítač Magelis HMIPEP nevyžaduje instalaci do rozváděče a lze ho namontovat na držák VESA. Je vhodný zejména pro potravinářství a farmacii.

Modulární box-PC a jednotky displejů 15", 19" a 22"

Magelis HMIBM představuje odstupňovanou nabídku modulárních průmyslových počítačů v provedení PC-box. Nabídka zahrnuje dvě řady, které se liší výkonem CPU: Magelis HMIBMU (Universal) je osazen duálním procesorem Intel Celeron 2980U při 1,6 GHz, zatímco Magelis HMIBMP (Performance) má CPU s procesorem Intel čtvrté generace iCore i7 4650U při 1,7 GHz. Obě řady počítačů PC-box lze kombinovat s jednotkami displejů včetně podpory několika obrazovek. K připojení počítačových periferií jsou určeny dva sloty PCI mini a dva adaptéry. Z rozsáhlého příslušenství lze jmenovat alespoň oblíbené držáky VESA.

Pokročilé jednotky displejů Magelis HMIDM (obr. 4) jsou k dispozici jak s rozlišením FWXGA (15" nebo 19"), tak Full HD, s krytím IP66 a speciální ochranou proti poškrábání (u panelu s úhlopříčkou délky 22"). Displeje s velkým rozlišením jsou vhodné i pro roli tzv. tenkého klientu systému SCADA, neboť není nutné přizpůsobit grafiku snímků.

Vícedotykové ovládání a certifikace

Všechna iPC Magelis mají pasivní chlazení bez ventilátorů, čímž se citelně snižují požadavky na údržbu. Díky robustnímu provedení odolávají jak otřesům, tak poškrábání displeje. Spolehlivě pracují při teplotách 0 až +55 °C. Paměti SSD mají MTBF (střední dobu mezi poruchami) 5 milionů hodin a běžně se na ně vztahuje pětiletá záruční doba. Displeje využívají vícedotykové ovládání typické pro chytré telefony a tablety. Průmyslové počítače Magelis mají certifikáty např. ATEX, CE, UL nebo EAC DNV. Vybrané přístroje lze dodat bez operačního systému.

Komunikace a příslušenství

Průmyslové počítače iPC Magelis mohou být připojeny prostřednictvím komunikačních adaptérů do průmyslových sítí CANopen nebo Profibus-DP. Použití v rámci bezdrátových sítí umožňuje sada pro WiFi (včetně externí antény) nebo modem GPRS. Při použití v kritických úlohách je průmyslové počítače možné napájet ze záložního zdroje UPS. Delší životnost displejů zajistí externí ochranná fólie.

Typické příklady použití

Nová generace iPC Magelis zvládne jak lokální ovládání a zpracování dat pro pokročilé provozní systémy a dispečinky, tak úlohu tzv. místního tenkého klientu rozsáhlého systému SCADA.

Příkladem může být řízení turbíny s vlastním programovatelným automatem pomocí připojeného průmyslového počítače Magelis s dotykovým panelem přímo na rozváděči. Operátor může ovládat plnohodnotný systém SCADA (typicky Vijeo Citect), který je nainstalován na bezúdržbovém počítači s krytím IP66, stejně snadno a intuitivně jako svůj chytrý telefon nebo tablet. Díky velkému rozlišení a širokoúhlému displeji Magelis operátor nepřijde o žádnou z výhod grafiky systému SCADA, primárně navrženého pro běžné širokoúhlé monitory LCD. Pro jednodušší úlohy lze využít spojení iPC Magelis a systému SCADA Vijeo XL, který může být provozován na „nenáročném“ operačním systému Windows Embeded.

Michal Křena,
Schneider Electric

 Obr. 1. Nová generace iPC Magelis zahrnuje jak panelové přístroje „vše v jednom“, tak i modulární box-PC a jednotky displejů

Obr. 2. Magelis HMIPSP (Performance) s předinstalovaným systémem SCADA

Obr. 3. Magelis HMIPEP s krytím IP66 ze všech stran má konektory komunikačních sítí a napájení opatřené speciálními krytkami

Obr. 4. Modulární provedení operátorského panelu Magelis HMIDM s displejem 22"