Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Novinky společnosti ABB na veletrhu Amper

Společnost ABB (www.abb.com) působí přibližně ve stovce zemí celého světa hlavně v oborech energetiky, automatizační techniky a služeb. ABB se soustavně snaží obohacovat sortiment svých produktů o novinky umožňující zákazníkům zvýšit výkonnost a spolehlivost jejich technologických procesů a dosahovat i značných ekonomických přínosů.
 
V oboru jsou velmi dobře známy především distribuované řídicí systémy (DCS) společnosti ABB. Jmenujme např. Advant, MOD, Symphony nebo Melody, které jsou využívány k řízení rozsáhlých provozů po celém světě. Myšlenky a řešení určené pro velké systémy se nyní daří dobře uplatňovat i při řízení menších a středních provozů procesní výroby. Nejvíce jsou nyní na trhu požadovány systémy střední velikosti.
 
Společnost ABB bude vystavovat na veletrhu Amper ve stánku 2B7. Jako každoročně, i letos se návštěvníci mohou těšit na představení několika důležitých novinek, které jsou popsány v následujících odstavcích.
 
Úspěšný distribuovaný řídicí systém 800xA a patentovaná metoda přístupu k datům Aspect ObjectTM se staly základem vizualizační (SC ADA) platformy Compact HMI. Její dosavadní verze 4.1 se dodávala jako kompletně předinstalované PC ovládané metodou „zapni a pracuj“. Nyní přichází nová verze Compact HMI 800 Version 5.0, která je postavena na inovovaném jádru 800xA 5.0 SP2. Klíčovými vlastnostmi této novinky určené pro kombinované systémy PLC-SCADA menší až střední velikosti jsou:
  • jednoduchá instalace (one button installation) jako náhrada za předinstalované PC,
  • Process Graphics 2 – vektorová grafika pro ještě věrnější zobrazení detailů v oknech,
  • multisystem integration – možnost integrovat několik samostatných instalací Compact HMI 800 do jednoho celku nebo nadřazeného systému,
  • podpora až deseti operátorských pracovišť v rámci jednoho systému.
Verze 5.0 zahrnuje grafické funkce, umožňuje pracovat s alarmy, historií, trendy a zprávami (reporty). Dovoluje integrovat Compact PLC řady AC 800M. Funkce PLC Connect pro otevřené připojení prostřednictvím OPC dovoluje připojit PLC jiných výrobců. Uživatel má k dispozici podporu pro výpočty na PC, zasílání SMS a emailových zpráv. Funkce Bulk Data Manager provádí dávkové zpracování dat a metoda Aspect Object umožňuje správu zákaznické i projektové dokumentace a její integraci do vizualizačního systému.
 
Nejvýznamněji byl inovován distribuovaný řídicí systém Freelance Version 9.2., v němž byly provedeny početné změny, takže nyní obsahuje:
  • rozhraní Profibus Master pro AC 700F,
  • čtrnáct nových modulů I/O S700, které mohou být použity jako levné lokální nebo vzdálené moduly,
  • nástroj Bulk Data Management – dávkové zpracování konfiguračních dat (v Microsoft Excel), které pracuje s diagramy funkčních bloků, programy, jmény signálů a vizualizovaných proměnných a s grafikou,
  • nástroj PLC Connect – OPC klient pro data i události s kompletně vybavenými vizualizačními nástroji pro jednoduchou integraci PLC jiných výrobců,
  • prostředí DigiVis s Excel Report, umožňující generování provozních hlášení do tabulkového procesoru Microsoft Excel.
Pro svou jednoduchost a rychlost vývoje aplikačních programů je tento distribuovaný řídicí systém ve světě velmi oblíbený při řešení malých a středně velkých řídicích úloh. Díky emulaci PLC na PC je možné testovat aplikační programy i bez použití hardwaru. Integrovaný editor vektorové grafiky dovoluje snadný vývoj nejen operátorských snímků včetně trendových křivek, ale i událostí a alarmů. Systém uživateli poskytuje rozsáhlé možnosti využití inteli gentních přístrojů a průmyslových sběrnic – Profibus, Foundation Fieldbus, HART. Na veletrhu Amper si mohou zájemci tento systém prohlédnout a přihlásit se o jeho demonstrační verzi.
Grzegorz Zahraj, ABB, s. r. o.
 
Obr. 1. Novinky budou k vyzkoušení ve stánku společnosti ABB na veletrhu Amper