Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Novinky Panasonic Electric Works na veletrhu Amper

V současné době je při výběru vhodné výrobní technologie důležitým kritériem spotřeba energií, a tudíž i šetrnost k životnímu prostředí. Těmto požadavkům vychází Panasonic Electric Works (PEW) vstříc svými novinkami uváděnými na trh v rámci globální koncepce Eco Ideas. Jednou z nich je zařízení pro ultrafialové (UV) vytvrzování na bázi světelné techniky LED s velmi nízkými provozními náklady. Kromě toho se návštěvníci stánku PEW na veletrhu Amper seznámí s dalšími produkty: s bezpečnostními prvky řady Safety vyhovujícími nové bezpečnostní legislativě, kompletním sortimentem velmi odolných notebooků, pro které se ujal název toughbook. K vidění bude i nová řada servopohonů, velkoplošné dotykové operátorské panely, laserové popisovače a zařízení pro průmyslové zpracování obrazu. Ve stánku 3A20 mohou návštěvníci veletrhu Amper směrovat své dotazy přímo na tým odborníků PEW.
 

UV vytvrzování na bázi LED

 
V mnoha rozličných úlohách, jako třeba při výrobě relé, injekčních stříkaček, motorů a DVD, se k vytvrzování různých substrátů využívá UV záření. Tam všude se uplatní zařízení UJ20, které jako zdroj světla používá LED. Oproti klasickým zařízením s UV lampou se UJ20 vyznačuje především nižší spotřebou elektrické energie, bezúdržbovým provozem a minimálním vyzařováním odpadního tepla. Díky lepšímu směrování světelného paprsku se dosahuje kratší doby vytvrzování. Zařízení může být nepřetržitě v provozu bez dodatečného chlazení. Vedle zpětné vazby – údajů o aktuální teplotě – je garantována stabilita světelného paprsku (plynule nastavitelná až do 8 000 mW/cm2) s maximální odchylkou 2 %.
 
K zařízení lze připojit až čtyři hlavy vyzařující paprsky různé velikosti či tvaru. Každá hlava může plnit samostatný úkol nebo lze paprsky jednotlivých hlav vhodně kombinovat. Paprsek může vystupovat z hlavy přímo nebo pod úhlem 90°. Životnost hlav emitujících paprsky je při maximálním výkonu 20 000 h.
 

PLC a operátorské panely

 
Až 32 programovatelných automatů (PLC) Panasonic lze připojit k jedinému operátorskému panelu a zároveň je možné připojit až 32 dotykových panelů k jedinému PLC. V PLC a HMI nových typů je tato funkce již implementována; u starších je třeba zavést novou verzi firmwaru, která je pro každý typ volně k dispozici na webových stránkách.
 
Firma PEW rozšířila funkce programovatelných automatů řady FP-, FP0R a FP-X o bezpečnostní funkce podle nové normy DIN EN 62061. Tím byl zachován komfort programování podle IEC61131-3 a navíc přibyla možnost zajistit bezpečnost zařízení na úrovni SIL3. PLC dostává všechny povely a informace o bezpečnostních stavech on-line z centrálního modulu bezpečnosti a bezpečnostní funkce jsou vykonávány zcela nezávisle tak, jak to norma předepisuje.
 
Náročné požadavky uspokojí výkonné PLC řad FP2 a FP2SH s pokročilými funkcemi a mimořádnou rychlostí zpracování při velké kapacitě programovací paměti.
 
Odolné operátorské dotykové panely PEW s krytím IP65 až IP67 lze používat v náročných průmyslových provozech. Většina z nich výborně komunikuje s PLC firmy PEW i jiných výrobců. GT05 je první 3,5" panel s rozlišením 320 × 240 bodů a možností zobrazovat 4 096 barev. Panely zobrazují také dynamické údaje, jako jsou data z PLC, grafy trendů, složení receptur apod. Funkce data logging průběžně sleduje a ukládá nadefinovaná data z řídicí jednotky (PLC) na kartu SD do souboru .CSV. Je-li třeba data ihned zpracovávat či používat, lze do systému zapojit záznamník dat (datalogger) či použít OPC server s možností programovat a definovat proměnné. K panelům lze připojit všechny PLC Panasonic nebo jiných výrobců, ke kterým firma PEW nabízí softwarové ovladače.
 
Sortiment doplňují větší operátorské panely řady GN velikosti 7 až 15" s rozlišením až 1 024 × 768 bodů. Jsou vybaveny procesorem Atom firmy Intel, pamětí RAM 256 MB a standardně se dodávají s operačním systémem Windows CE® 6.0. Vedle zvukového výstupu jsou přístroje standardně vybaveny následujícími rozhraními: 2× Ethernet, 2× USB, 1× RS-232 a na přání i rozhraním RS-485.
 

Senzory Sunx

 
Pod značkou Sunx dodává PEW snímače k měření vzdálenosti, detekci barvy či pohybu, tlaku, intenzity, statické elektřiny atd. Samostatnou kapitolou jsou optické závory či prostorové (3D) skenery s dobou odezvy přibližně 10 ms, které při narušení hlídané zóny zastaví stroj či naprogramovanou operaci.
Luděk Barták,
 
Obr. 1. UV vytvrzování technologií LED zajistí velmi nízké provozní náklady
Obr. 2. Operátorské panely série GN velikosti 7 až 15“
Obr. 3. Minas A5 – nová řada servopohonů od 50 W do 5 kW

Na veletrh Amper pokaždé jinak

 
Každý rok přináší mnoho zajímavých novinek. Na ty nejdůležitější v krátkém rozhovoru upozorňuje Tomáš Podivínský, vedoucí kanceláře podpory prodeje pro ČR a SR.
 
S čím přichází společnost Panasonic Electric Works na Amper 2010?
Na každý Amper se připravujeme zodpovědně a s velkým předstihem. Na veletrhu dostáváme od návštěvníků zpětnou vazbu na naše počínání a hlavně inspiraci pro další rok. Klademe si za cíl vytvořit v našem stánku příjemné prostředí jak pro naše dlouholeté obchodní partnery, tak pro všechny ostatní, kteří se přijdou informovat nebo se jen podívat.
 
Na jaké konkrétní novinky bude možné se přijít podívat?
V našem stánku bude k vidění automatizační technika Panasonic v celé své šíři. Mohu slíbit funkční model části linky na balení bonbonů osazené kamerovým systémem, popisovacím laserem, programovatelnými automaty, operátorskými panely, senzory atd. Nebudu tajnůstkář a prozradím, že zabalené sladkosti budou návštěvníkům k dispozici.
 
Do kategorie opravdu zajímavých novinek patří zařízení pro UV vytvrzování na bázi technologie LED. Rád bych upozornil také na nový servomotor Minas A5, rozšířenou řadu dotykový panelů GT o typ GT12 s velikostí 4,6" a úplně novou řadu operátorských panelů GN, zahrnující velikosti od 7 do 15". Jako poslední zajímavost bych rád uvedl sortiment toughbooků, tedy odolných notebooků do velmi náročného prostředí.
 
V roce 2008 jste získali ocenění Zlatý Amper za kamerový systém PV500. Chystáte i letos nějaký výrobek do soutěže?
Zlatý Amper považujeme za velmi zdařilou soutěž. Do našeho portfolia přibylo zajímavé zařízení, které je – jak i nasazení v průmyslové praxi ukazuje – po všech směrech šetrné k životnímu prostředí. Proto jsme se rozhodli přihlásit do soutěže zařízení UJ20 pro UV vytvrzování.
 
V loňském roce jste měli jednu část stánku v zelené barvě, což je pro Panasonic barva nezvyklá. Uvidíme ji i letos?
Loni jsme zelenou barvou chtěli upozornit na globální projekt firmy Panasonic Eco Ideas. O co jde? Vzrůstající ceny energií nutí společnosti, Panasonic nevyjímaje, hledat „díry“, kudy draze zaplacená energie nenávratně odtéká. Jedním z řešení je použít měřicí techniku z kategorie eco power meter (měření odběru). Měřicí přístroje instalované na strojích jsou bezdrátově spojeny s centrálním řídicím počítačem. Tak lze přesně analyzovat spotřebu a vytíženost jednotlivých strojů (sekcí, hal) a hledat efektivní úsporná řešení. Společnost Panasonic již ve svých továrnách přijala opatření pro snížení spotřeby elektrické energie. Předpokládám, že tak učinili i ostatní hráči na průmyslovém poli, a to buď na bázi systému Panasonic, nebo pomocí systémů jiných výrobců. Loni na sebe tento systém strhával velkou pozornost, ale letos již není tak aktuální a bude v našem stánku prezentován jen okrajově. Pro zájemce je tato technika samozřejmě k dispozici s veškerou technickou podporou.
 
Máme se tedy těšit na stěnu třeba fialovou?
Tak fialovou určitě ne (smích). Letos se ve stánku pokusíme upozornit na nové normy týkající se bezpečnosti elektrických, elektronických a programovatelných systémů. Od počátku roku 2010 je třeba se řídit normou EN ISO 13849, definující bezpečnostní úroveň částí ovládacích systémů, která je závazná pro všechny výrobní podniky. Panasonic bude prezentovat přístroje řady Safety, které splňují zmíněná přísná kritéria. Jde například o bezpečnostní světelné závory, 3D skenery, bezpečnostní PLC; tuto celou skupinu výrobků vizuálně spojuje výrazná žlutá barva.
 
Děkuji za rozhovor.
Rozhovor vedl Luděk Barták