Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Novinky od firmy Balluff

V září a říjnu letošního roku se firma Balluff představí na dvou významných strojírenských veletrzích – od 19. do 23. 9. 2011 to bude veletrh EMO v Hannoveru (Německo), tentokrát s účastí českých obchodních zástupců, a v termínu od 3. do 7. 10. 2011 Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Na obou veletrzích Balluff představí nové produkty ze svého výrobního programu.
 

Indukční snímač polohy BIP

 
BIP je přesný indukční snímač polohy kovových předmětů. Poloha v rozsazích 0 až 14 mm nebo 0 až 40 mm, podle provedení snímače, je měřena absolutně s možností nastavení pomocí funkce teach-in. Pouzdro je navrženo pro použití v upínacích systémech pro nástroje obráběcích strojů (obr. 1). Výstupní signály jsou 0 až 10 V a IO-Link. Kovový předmět musí mít šířku minimálně 8 mm (u verze s rozsahem měření do 40 mm je minimální šířka 14 mm) a minimální
vzdálenost od snímací plochy je 3 mm.
 

Systémy pro radiofrekvenční identifikaci v průmyslu BIS

 
Systém pro radiofrekvenční identifikaci (RFID) BIS zaznamenává všechny údaje výrobního procesu a uchovává je pro další zpracování. Jednou z významných oblastí použití je identifikace nástrojů (obr. 2). Datový nosič je umístěn přímo na držáku nástroje a přenáší data o nástroji do stroje. Zpětně je možné zapsat a číst údaje o době jeho použití. Použití systémů RFID podstatně zkracuje dobu prostoje mezi změnami výrobních dávek nebo sérií. Mimořádně roste spolehlivost zavádění dat nástroje do paměti řídicího systému stroje – nejsou zanášeny chyby způsobené lidským faktorem – a zkracují se prostoje zaviněné nesprávným zadáním délkových a průměrových korekcí. Návratnost vložených investic je proto velmi rychlá.
 

Indukční přenosové členy BIC pro bezkontaktní přenos energie a signálů

 
Indukční přenosové členy BIC (obr. 3) plní jeden z požadavků flexibilní automatizace – přenos energie a signálů na pohyblivé části stroje. Pevné připojení snímačů je v těchto případech často nevýhodné nebo i nemožné. Indukční přenosové členy umožňují přenést přes vzduchovou mezeru napájení až 24 V DC/0,5 A, stavy až osmi snímačů nebo připojit modul IO-Link, a tak přenést signály od šestnácti dvoustavových snímačů nebo čtyř analogových signálů.
 

Aktivní moduly BNI pro sběrnici IO-Link

 
Aktivní moduly BNI (obr. 4) umožňují připojit až šestnáct vstupních a výstupních signálů obyčejným třívodičovým kabelem. Robustní plochý kovový modul má krytí IP67. Diagnostika každého kanálu výrazně usnadňuje vyhledání závady na stroji a zkracuje dobu opětovného uvedení do provozu. Nové moduly BNI IOL-252/256 plní požadavky pasivní bezpečnosti pro zařízení cat. 3 podle EN 954-1 a SIL 2 podle EN 62061: každá polovina modulu může být odpojena jedním bezpečnostním modulem. Volba této varianty zmenšuje počet instalovaných komponent a značně zjednodušuje instalaci.
 

Snímače tlaku BSP – nová část výrobního programu

 
Snímače tlaku BSP (obr. 5) jsou zcela novým prvkem ve výrobním programu společnosti Balluff. K dispozici jsou dvě řady. Řada Standard nabízí velmi dobrý poměr ceny k výkonu. Snímače jsou vhodné pro širokou paletu úloh v průmyslové automatizaci. Velký displej s velkými tlačítky a jednoduchý systém nastavování šetří čas potřebný k nastavení požadovaných hodnot. Snímače jsou rozměrově úsporné. Části snímače s displejem a konektorem jsou nezávisle otočné proti montážní přírubě i proti sobě navzájem, a to při zachování krytí IP67. Snímače řady High-End byly konstruovány tak, aby splňovaly nejnáročnější požadavky a měly rozšířenou oblast provozních teplot. Snímače jsou celé vyrobeny z korozivzdorné oceli a jsou primárně určeny pro těžký průmysl nebo potravinářství. Parametry snímače je možné nastavit na dálku pomocí řídicích signálů.
 
Obě verze mají celkem jedenáct variant rozsahu tlaků, od –100 kPa do 60 MPa. Dva programovatelné spínací výstupy lze volně nastavit – zvolit hodnotu sepnutí a nastavit tlakovou hysterezi i časové zpoždění. Hodnoty tlaku lze přenášet analogovými signály 0 až 10 V DC nebo 4 až 20 mA. Celkem je možné vybírat z 66 variant z každé řady.
 
K dispozici je také příslušenství: připojovací kabely a konektory, popř. adaptéry pro různé průměry přívodních trubek.
 
Obr. 1. Pouzdro indukčního snímače polohy BIP je navrženo pro použití v upínačích nástrojů obráběcích strojů
Obr. 2. Systémy pro radiofrekvenční identifikaci BIS lze využít např. k identifikaci nástrojů
Obr. 3. Indukční přenosové členy BIC
Obr. 4. Aktivní moduly BNI pro sběrnici IO-Link
Obr. 5. Snímače tlaku BSP