(Bk)
Novinky EIB ve stánku Siemens na veletrhu AMPER
Na veletrhu AMPER předvedla firma Siemens kromě mnoha jiných exponátů také několik novinek určených pro komunikační sběrnici instabus EIB. Obor inteligentních budov, pro nějž je sběrnice EIB především určena, prožívá v zahraničí významný rozvoj. Zatímco u nás, v České republice, se těmito systémy vybavují především luxusní soukromé objekty, v zahraničí se technika inteligentních budov stále více prosazuje nejen v obytných a administrativních budovách, hotelích, nemocnicích a kulturně společenských centrech, ale i v průmyslových výrobních a skladovacích objektech. Významně pomáhá šetřit energii nutnou na jejich osvětlení, vytápění a klimatizaci a po spojení se systémem hlásičů narušení objektu nepovolanou osobou, hlásičů požáru a úniku nebezpečných látek přispívá i ke zvýšení bezpečnosti objektů.
Program DELTA
Jedna z novinek systému EIB byla na veletrhu ohodnocena cenou Zlatý AMPER. Je jí sdružený ovládací modul DELTA millenium (obr. 1). Celý program DELTA je příkladem toho, že technika může být nejen účelná, ale i krásná. I panel DELTA millenium zaujal návštěvníky i odbornou porotu svým čistým a jednoduchým designem. Architektonicky může DELTA millenium tvořit spojník mezi podlahou a stropem. Ve sloupu s povrchem z eloxovaného hliníku lze jednouše umístit celou řadu stavebních prvků techniky budov komunikujících sběrnicí instabus EIB a přístrojů nízkého napětí. Modulární konstrukce sloupu usnadňuje práci návrhářům, protože do něj mohou jednoduše umístit všechny potřebné přístroje i spojovací kabely mezi nimi. K pohodlnému ovládání jsou určena tlačítka, na něž lze umístit symboly nebo text podle požadavků aplikace.
Do programu DELTA patří také ovládací prvky DELTA ambiente. Ty mohou sloužit jako vypínače a spínače různých spotřebičů, či jako vysílače datových povelů do systému instabus EIB. Na obr. 2 je sada těchto ovládacích prvků v provedení arkticky bílá, na obr. 3 je příklad provedení v královské modři. Kombinace různých barev ovládačů a materiálů tlačítek (kov, dřevo, korek, plast, corean – kompozitní plast) umožňuje vytvořit množství provedení pro různé interiéry. Design typové řady DELTA ambiente vytvořil významný návrhář Gioretto Giugiaro.
DP/EIB link
Významnou novinkou v systému instabus EIB je komunikační brána DP/EIB link. Tato brána spojuje komunikační standard EIB pro automatizaci budov s průmyslovou komunikační sběrnicí Profibus DP. Přístroj (obr. 4) se vyrábí v kompaktním provedení s krytím IP20 a lze jej upevnit na lištu v rozvaděči. Význam této brány byl naznačen v úvodu článku. Umožňuje do jediného informačního a řídicího systému spojit jak systémy řízení budov, tak výrobní řídicí systémy. Bránu lze programovat jako podřízenou jednotku v síti Profibus DP (slave) s využitím obvyklých softwarových nástrojů pro Profibus, jako jsou STEP 7, resp. COM Profibus. V systému EIB se programuje pomocí softwaru ETS 2. Na přístroji jsou signální LED pro indikaci funkcí v síti EIB i Profibus. Adresa zařízení v síti Profibus se zadává pomocí přepínače, v síti EIB zápisem ze softwaru ETS 2 při stisknutém programovacím tlačítku.
V síti Profibus se brána chová jako podřízená jednotka vstupů a výstupů. Seznam datových objektů, které budou přenášeny z EIB do sběrnice Profibus, se nastavuje softwarem ETS 2. Počet a druh objektů lze přizpůsobit konkrétní aplikaci pomocí předem definovaných profilů. Maximální rychlost přenosu dat bránou je na straně sběrnice Profibus 12 Mb/s, na straně EIB 9,6 kb/s.
Zařízení je velmi významné především pro takové úlohy, jako je řízení spotřeby energie, kde jsou výrobní stroje stejně jako spotřebiče v budovách zapojeny na jedinou rozvodnou síť. Zvýšenou spotřebu energie, která může vzniknout např. při rozjezdu výrobní linky, lze omezit krátkodobým vypnutím takových spotřebičů, jako je vytápění nebo klimatizace. Odběratel se tak vyhne překročení povoleného limitu odběru a penalizaci ze strany distributora energie.
Další zajímavá řešení
Významnou novinkou u systémů EIB je možnost přenosu dat pomocí rádiového signálu. Je zachována naprosto stejná ovládací, montážní a programovací filosofie jako u dvojvodičové varianty TP (twisted pair), pouze místo svorek pro připojení na sběrnici jsou přístroje vybaveny miniaturní anténkou. Výhodu tohoto řešení jistě ocení především ti, kdo jsou postaveni před úkol navrhnout novou instalaci do historických interiérů, do místností se stěnami ze skla, kamene nebo neomítnutého betonu.
Zapojení systému instabus EIB do náročných regulací klimatu a nuceného větrání umožňuje univerzální modul N 670. Ten disponuje dvěma vstupy pro teplotní čidla Pt 1000, dvěma volně parametrizovatelnými vstupy/výstupy v binární či analogové variantě (0 až 10 V) a dvěma binárními výstupy (10 A). Přístroj s vhodnými periferními jednotkami lze stejně dobře použít pro zprostředkování venkovních povětrnostních údajů (intenzita deště a oslunění, teplota, rychlost větru apod.) a vnitřních provozních dat v budovách ( teplota, vlhkost a kvalita ovzduší, tlak apod.), jako pro aktivní regulační zásahy při řízení servopohonů vzduchotechniky, frekvenčních měničů řízených pohonů (např. ventilátorů) atd.
V oboru zastiňovací techniky přichází firma Siemens s přístroji pro ovládání žaluzií, které jako první (v systémech EIB) umožňují definovat i úhel sklonu žaluziových lamel v procentech. Precizní automatické ovládání zastiňovací techniky je tímto umožněno nejen podle momentální hodnoty sluneční intenzity, ale i např. podle úhlu dopadu slunečních paprsků.
|