Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nové zařízení pro akustickou detekci úniku médií z čerpadel

číslo 4/2005

Nové zařízení pro akustickou detekci úniku médií z čerpadel

Společnost Siemens, divize Automatizace a pohony, vyvinula Sitrans DA400 (Diagnosis Acoustic), nové zařízení pro akustickou diagnostiku v oblasti preventivní údržby čerpadel.

Obr. 1.

Součástmi systému jsou akustické čidlo, připevněné na čerpadlo, a vyhodnocovací zařízení, propojené s čidlem až dvacetimetrovým kabelem. Díky nepřetržitému sledování čerpadla je možné detekovat již dvouprocentní ztráty způsobené únikem média. Výsledky měření se zobrazují na diagnostickém zařízení nebo jsou prostřednictvím sběrnice Profibus přenášeny do řídicího systému (např. Simatic PCS 7).

Systém Sitrans DA400 je vhodný pro všechna rotační čerpadla používaná např. při těžbě surovin, v chemickém a petrochemickém průmyslu nebo při zpracování odpadních vod (např. při čerpání kapalin obsahujících nečistoty a kal). Diagnostické zařízení s krytím stupně IP65 lze provozovat při teplotě od –20 do +60 °C a čidlo s krytím stupně IP66/68 má rozsah pracovních teplot dokonce –40 až +110 °C.

Dříve používané způsoby kontroly čerpadel byly nákladné a málo spolehlivé. Důležitá čerpadla bylo nutné pravidelně kontrolovat pochůzkou a personál musel při sluchové zkoušce využívat své zkušenosti, aby zjistil, zda nevznikly nějaké závady.

Společnost Siemens zařízení Sitrans DA400 poprvé představila na veletrhu Hannover Messe 2005.

Siemens s. r. o., tel.: 233 032 411, e-mail: info@rg.siemens.cz, http://www.siemens.cz/ad