Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Nové ultrazvukové a indukční snímače

číslo 12/2002

Nové ultrazvukové a indukční snímače

Firma Baumer electric, přední švýcarský výrobce průmyslové senzoriky, přichází pravidelně na trh s novými výrobky, které jsou stále výkonnější, menší a dokonalejší a patří k absolutní světové špičce z hlediska kvality. V následujících odstavcích jsou popsány dvě z posledních novinek.

Obr. 1.

Miniaturní ultrazvukové snímače
Na poli ultrazvukových snímačů dochází ke značné miniaturizaci. Představujeme novou řadu miniaturních ultrazvukových snímačů. Nové typy jsou k dispozici v provedení pravoúhlém o rozměrech 15 × 20 × 49 mm i válcovém M12 × 1 × 70 mm. I přes velmi malé rozměry dosahují snímače vynikajících parametrů. Snímací vzdálenost je až 100 mm a tzv. slepou oblast (oblast necitlivosti způsobenou tím, že detekovaný předmět je příliš blízko u snímače) se podařilo zredukovat až na 10 mm. Bod sepnutí je možné nastavit na dálku pomocí funkce „teach-in“ a není tedy nutný zásah na místě instalace. Toto řešení výrazně zvyšuje užitnou hodnotu těchto snímačů, neboť je lze montovat na těžko přístupná místa. Pouze 6° široký zvukový svazek umožňuje snímače použít i v takových aplikacích, jako je např. kontrola naplnění lahví. Snímač „vidí“ i do úzkého hrdla a na rozdíl od optických snímačů absolutně ignoruje barvu láhve, obsahu i okolní osvětlení, které je často spojené s rušivými světelnými odrazy. Ani detekce zcela transparentních objektů není problém. Snímače umožňují sledovat i rychlé děje. Doba odezvy 10 ms je na ultrazvukový snímač, pracující s relativně pomalým mechanickým vlněním – zvukem, vynikající. Snímače jsou standardně zabudovány v pouzdrech s krytím IP67.

Indukční lineární snímače – nejmenší svého druhu
Indukční lineární snímače se od klasických „koncáků“ (koncových spínačů) velmi podstatně liší. Jejich výstupem nejsou stavy vypnuto a zapnuto, realizované např. spínacím tranzistorem, ale analogový signál např. 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA. Úroveň tohoto signálu je přímo úměrná vzdálenosti čela snímače od snímaného kovového objektu. Jde tedy o měření vzdálenosti, a to o měření absolutní. Obrovskou výhodou je necitlivost ke znečištění. Ještě nedávno byly tyto snímače obecně k dispozici jen ve velikostech M18 a výše. Nyní, díky firmě Baumer electric, mají uživatelé možnost využít novou řadu miniaturních lineárních indukčních snímačů. I ten nejmenší z nich o rozměrech Ć 6,5 × 40 mm má snímací vzdálenost 0 až 2 mm při opakovatelnosti ±0,01 mm. Samozřejmostí je korozivzdorné ocelové pouzdro s krytím IP67.

Veškeré další podrobnosti vám ochotně sdělí pracovníci firmy AJP-tech, spol. s r. o., na telefonních číslech uvedených v inzerátu na této stránce.

Ing. Jiří Trojan,
AJP-tech, spol. s r. o.

AJP-tech, spol. s r. o.
Hudcova 78c
612 00 Brno
tel.: 541 513 237
fax: 541 513 239
e-mail: ajptech@ajptech.cz
http://www.ajptech.cz

Inzerce zpět