Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Nové síťové komponenty pro průmysl

číslo 7/2006

Nové síťové komponenty pro průmysl

Německý výrobce Hirschmann Automation and Control GmbH uvádí pod označením Open Rail na trh novou řadu aktivních prvků pro sítě průmyslového Ethernetu (Industrial Ethernet). V nové řadě lze nalézt průmyslové kompaktní přepínače RS20/RS30 a modulární přepínače MS20/30 pro rychlý (do 100 Mb/s) a gigabitový Ethernet. Jako nová platforma nabízí Open Rail velmi široké možnosti specifikace konkrétních parametrů prvku. U každého aktivního prvku se vedle rychlosti přenosu specifikují typy a počty rozhraní (čtyři až 24), verze softwaru (Enhanced, Professional), způsob napájení, rozsah provozních teplot, druh standardu atd. Platforma Open Rail umožňuje vytvořit cestou specifikace celkem dvanácti parametrů až 1 000 verzí přepínače.

Obr. 1.

Obr. 1. Řídicí síť s prvky Hirschmann

Další novinkou ve výrobním programu firmy Hirschmann je nová generace přepínačů určených k zástavbě do 19" přepínačů s označením Mach 4000. Jedná se nyní již také o modulární přepínač s maximálním počtem 48 portů (10/100 Mb/s) a čtyř tzv. combo portů pro připojení vyměnitelných modulů optických transceiverů typu SFP (Small Form Factor Pluggable) pro gigabitový Ethernet. Stejně jako u platformy OpenRail lze i zde volit mezi verzemi softwaru Enhanced a Professional. Přepínač Mach 4000 je určen k použití jako páteřní prvek sběrnice, popř. jako směrovač (router) se softwarem pro Layer3 tam, kde jsou kladeny ty nejpřísnější požadavky na výkonnost a bezpečnost komunikačního pojítka.

Obr. 2.

Obr. 2. Průmyslový IP telefon CA35IP

V souhrnu firma Hirschmann, jako první z výrobců aktivních prvků pro sítě Ethernet, nabízí díky vlastnostem své nové řady produktů Open Rail (Rail Switch – RS; Mice enhanced) a Mach 4000 možnost integrovat do jedné sítě průmyslové protokoly EtherNet/IP, Modbus TCP a Profinet. Pro tyto vlastnosti se oblast použití produktů firmy Hirschmann rozšiřuje také o nové i již existující sítě využívané k řízení nejrůznějších technologických procesů (obr. 1).

Společnost Colsys – Automatik, a. s., partner firmy Hirschmann a výrobce IP telefonie Aastra, současně představuje novinku – IP telefon k použití v průmyslu (obr. 2).

Obr. 3.

Obr. 3. Dohlížecí síť s prvky Hirschmann

Telefonní přístroj s typovým označením CA35IP je nástěnný v krytí IP54, s napájením ze sítě 230 V. Jeho komunikačním rozhraním je Ethernet 10/100Base-T/TX. Telefon umožňuje využít všechny funkce brány Aastra PBX, včetně přenosu lokálních textových zpráv. Vzájemná komunikace telefonu a ústředny probíhá protokoly TCP/IP a UDP/IP. Uvedený přístroj je konfigurovatelný programovým produktem AIMS, jenž umožňuje telefon konfigurovat na dálku, včetně uživatelsky programovatelných funkcí. S použitím otevřené programátorské platformy lze integrovat informace o hovorech a stavu telefonů do vizualizačních a archivačních pracovišť.

Telefon může být použit jako jedno ze zařízení např. v dohlížecí síti založené na průmyslovém Ethernetu podle obr. 3. Průmyslové řídicí sítě a dohlížecí sítě podle obr. 1 a obr. 3 mohou být navzájem propojeny zabezpečeným způsobem.

Martin Beneš,
Colsys – Automatik, a. s.

Colsys-Automatik, a. s.
Buštěhradská 109
272 03 Kladno-Dříň
tel.: 312 285 312
fax: 312 285 318
http://www.colaut.cz