Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nové sdružení SPE Industrial Partner Network

Firmy Harting, TE Connectivity, Hirose, Würth Elektronik, Leoni, Murrelektronik a Softing IT Networks vytvořily otevřenou síť partnerů s cílem podporovat techniku jednopárového Ethernetu (SPE – Single Pair Ethernet), vhodnou pro rychle rostoucí trh průmyslového internetu věcí (IIoT).

Na veletrhu Hannover Messe 2019 byla oznámena spolupráce firem Harting, TE Connectivity a Hirose v oblasti vývoje a propagace jednopárového Ethernetu, SPE (viz článek Jednopárový Ethernet má ambici stát se standardem pro komunikaci na provozní úrovni automatizace; https://www.automa.cz/Aton/FileRepository/pdf_articles/12163.pdf). Spolupráce byla nyní rozšířena založením sdružení Single Pair Ethernet – Industrial Partner Network, které bylo oznámeno na veletrhu SPS v Norimberku. K původním třem firmám přibyly Würth Elektronik, Leoni, Murrelektronik a Softing IT Networks. Úkolem sdružení je prosazovat SPE jako základ budoucí infrastruktury pro IIoT.

Přední průmyslové firmy se již dříve sjednotily na podpoře rozhraní T1 Industrial podle IEC 63171-6 jako jednotného rozhraní MDI (Media Depended Interface), jak definovala pracovní subkomise ISO/IEC JTC 1/SC 25/WG 3 (Propojení zařízení informační techniky) a pracovní skupina TIA TR-42 (Telekomunikační kabelové systémy) v roce 2018. To ale nestačí – cílem sdružení je vytvořit a propagovat celý systém standardů, přenosových protokolů, typů kabelů a zařízení pro infrastrukturu SPE. Všichni členové nově vzniklého sdružení i pracovní subkomise ISO/IEC JTC 1/SC 25/WG 3 proto intenzivně spolupracují s pracovními skupinami IEEE 802.3 a IEC SC46C na vytvoření jednotných standardů pro přenos dat a konstrukci metalických kabelů.

Pro budoucí uživatele je sdružení prvním bodem kontaktu, kde mohou hledat odpovědi na všechny otázky týkající se návrhu zařízení a sítí SPE. Prostřednictvím informačních kanálů budou zájemci informováni o všech novinkách a nabídkách.

Síť partnerů tak bude poskytovat jasná a jednoznačná doporučení pro vývoj budoucích systémů IIoT a zároveň bude centrální platformou pro výměnu informací o SPE.

Sdružení SPE Industrial Partner Net­work sídlí v městě Rahden ve Vestfálsku (Německo), kontaktní e-mail je info@single-pair-ethernet.com. Vítáni jsou další zájemci o členství ve sdružení, kteří se chtějí podílet na přípravě standardů a propagaci SPE.

(ed)