Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nové pružinové svorky

Automa 7-8/2001

Gustav Holub

Nové pružinové svorky

Bloky pružinových svorek typu Spring Terminal firmy Phoenix Contact mají inovované minipružinky. Tato inovace značně redukuje velikost této generace svorek.

Obr. 1. Obr. 2.

Navzdory úspoře místa zůstává zachován velký pracovní prostor. To umožňuje snadno propojovat i silné, pružné vodiče o jmenovitém průřezu svorky, dokonce i s ochrannou koncovou objímkou. Jednotlivé připojovací body lze spojovat pomocí zásuvných můstků. Můstky je možné do svorek zasouvat ve dvou oddělených sekcích. Jednou svorkou tak lze připojit vodiče ke dvěma rozdílným společným potenciálům. Pro jednoznačnou identifikaci je možné všechny přípojné body popsat. Velká plocha popisového místa dovoluje zhotovit dobře čitelné popisy.

Obr. 3.

Dvě nové řady systému Mini-Spring zahrnují kromě standardního programu pro různé průřezy vodičů (1,5; 2,5; 4,0 a 6,0 mm2) také svorky STI a kompaktní ST-DESK s novým pružinovým systémem. Kromě průchozích svorek jsou k dispozici také trojvodičové a čtyřvodičové bloky a dvoupatrové svorkové bloky. Nové třípatrové instalační svorky splňují všechny požadavky na domovní instalaci. Prostorově úsporná konstrukce zabezpečuje velký komfort připojování rozvodu energie i za stísněných podmínek.

Varianta STI 2,5 PE/L/NT umožňuje propojit jednofázový obvod v jediné svorce o šířce jen 5 mm. Potenciál lze velmi účelně rozdělit pomocí dělicí lišty nebo zásuvných můstků.

Řada pružinových svorek ST-DESK se vyznačuje tím, že se do nich připojují vodiče skloněné v určitém úhlu. S úspěchem ji lze použít tam, kde je málo místa a vodiče nejsou vedeny v obvyklých kabelových kanálech. K dispozici je trojvodičová a čtyřvodičová svorka pro průřezy 2,5 a 4,0 mm2. Stejný vnější obrys má i svorka PE.

Obr. 4.

Tradiční svorkové bloky STS-Twin jsou navíc opatřeny dvěma můstkovými sekcemi. Zkoušky a měření usnadňují kontrolní vidlice. Za prvé je to kontrolní vidlice MPS 2,3 mm, která může indikovat stav v sekcích můstků. Zkušební adaptér PAI-4 pro kontrolní vidlici 4 mm je druhým z měřicích prvků. Umožňuje použít měřicí vedení s ochranou proti dotyku. Pomocí kontrolních vidlic a distančních prvků lze sestavit individuálně přizpůsobené zkušební adaptéry. Vidlice jsou k dispozici v roztečích svorek 4, 5, 6 a 8 mm. Měřicí vedení se připojuje pomocí pružinové přípojky 1,5 mm2.

Univerzální příslušenství pro řadu svorek ST (popis můstků, kontrolní pomůcky) snižuje nároky na skladové zásoby uživatele.

Nová generace svorek je charakterizována především velkoplošnými popisy, velkým pracovním prostorem pro připojení vodičů a pružnými propojovacími můstky.

Pomocí stříhačky normalizovaných lišt PPS Comfort firmy Phoenix Contact lze rychle, v podstatě bez otřepů a přesně na požadovanou délku stříhat čtyři běžné profily NS 35/7,5, NS 35/15, NS 15 a NS 32 i sběrnici nulového vodiče NLS. Stříhačka je vybavena hydraulicko-pneumatickým pohonem s připojením na rozvod stlačeného vzduchu 6 bar. Pohyblivá zarážka na metrové kolejnici je nastavitelná s milimetrovou přesností na požadovanou délku. Stříhačka se ovládá pouhým stiskem tlačítka. Navíc je možné pomocí sady razníků vystřihovat upevňovací otvory. Razníky jsou k dispozici pro kulaté i podélné otvory různých velikostí.

[Tiskové informace Phoenix Contact, duben 2001.]

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 05/42 21 37 01
http://www.phoenixcontact.com