Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nové převodníky vodivosti a kompaktní regulátory

číslo 8-9/2005

Nové převodníky vodivosti a kompaktní regulátory

Společnost JUMO Měření a regulace uvádí na český trh nejnovější přístroje z produkce své mateřské německé firmy Jumo – nové kompaktní elektronické regulátory JUMO Dtron 300 a odolný indukční převodník vodivosti JUMO CTI-750.

Kompaktní regulátory JUMO Dtron 300

Nová řada regulátorů JUMO Dtron 300 znamená úplnou generační obměnu celé skupiny nejúspěšnějších elektronických regulátorů od firmy Jumo. Nová série přístrojů nabízí čtyři formáty skříněk, barevný LCD s velkým jasem, vstřícnou obsluhu a v porovnání s předchozími typy, kterých se po celém světě prodalo více než 350 000, také mnoho nových funkcí (obr. 1).

Obr. 1.

Obr. 1. Řada kompaktních regulátorů JUMO Dtron 300

Především je nyní k dispozici komfortní konfigurační program pro PC. Regulátory dále standardně obsahují programovou funkci k definování křivky časového programu regulace složené až z osmi úseků a až tři pozice pro zásuvné rozšiřující moduly s různými funkcemi (obr. 2). Zásuvné moduly jsou univerzální pro celou řadu, což znamená méně náhradních dílů ve skladu.

Přístroje Dtron 300 všech provedení lze konfigurovat jako dvoupolohový, třípolohový, třípolohový krokový nebo spojitý regulátor, realizovat s nimi poměrovou a rozdílovou regulaci, regulovat vlhkost i použít matematický či logický modul. Základní sestava dále nabízí možnost zadání čtyř interních žádaných hodnot, dvě sady zpětnovazebních parametrů a osvědčený samooptimalizační mechanismus. Standardní dva analogové vstupy lze bez úprav hardwaru volně naprogramovat pro příjem unifikovaných elektrických signálů i pro všechny běžné linearizace snímačů teploty, popř. lze nakonfigurovat vlastní uživatelskou převodní charakteristiku. Ke čtyřem standardně zabudovaným spínaným výstupům lze s použitím rozšiřujících modulů přidat další čtyři reléové nebo logické tranzistorové výstupy. Analogové výstupy jsou až dva, proudové nebo napěťové, volně konfigurovatelné jako regulační výstup nebo výstup skutečné, popř. žádané hodnoty. K dispozici jsou také výstražné funkce a dva časovače.

Obr. 2.

Obr. 2. Regulátory JUMO Dtron mají modulovou konstrukci

U formátů 96 × 96 mm a 96 × 48 mm má síťový zdroj standardně výstup 22 V/30 mA pro napájení externích dvouvodičových převodníků. Pro digitální komunikaci jsou k dispozici rozhraní RS-422/485 a protokoly Modbus a Profibus-DP.

Regulátory Dtron 300 mají krytí čelní strany IP65. Jsou vhodné k použití s tepelnými zařízeními, průmyslovými pecemi, balicími stroji a stroji na zpracování plastů, k regulaci tepelných procesů v chemickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu apod.

Indukční převodník vodivosti JUMO CTI-750

Přístroj JUMO CTI-750 s krytím IP67 doplňuje řadu indukčních převodníků vodivosti JUMO o přístroj s měřicí sondou z polyetheretherketonu (PEEK), jenž je použitelný při teplotě měřeného média až 140 °C. K dispozici jsou všechny obvyklé typy mechanického připojení (mlékárenské šroubení, clamp, závitové připojení atd.), varianta Varivent DN40/50 i zmenšená verze sondy s tlakovým závitem 1".

Obr. 3.

Obr. 3. Převodník vodivosti JUMO CTI-750 existuje v kompaktním i odděleném provedení

K základním funkcím patří programovatelné měřicí rozsahy (vodivost do 2 000 mS/cm, teplota 0 až 150 °C), dva galvanicky oddělené analogové výstupy 0/4 až 20 mA, popř. 0/2 až 10 V pro vodivost a teplotu, dva polovodičové spínače jako volně programovatelné spínací body, měření koncentrace NaOH a HNO3 a možnost volně programovat převodní charakteristiku.

Přístroj JUMO CTI-750 je k dispozici jako kompaktní, s měřicí sondou a elektronikou v jednom celku nebo se sondou oddělenou od převodníku (obr. 3).

Grafický podsvícený zobrazovač LCD umožňuje přístroj intuitivně obsluhovat na základě názorných textových hlášení. Dodáván je i konfigurační program pro PC.

Přístroje lze použít např. v potravinářství a při výrobě nápojů i všude tam, kde se pracuje metodou čištění na místě (CIP), včetně sterilizace horkou párou. Rychle reagující integrovaný snímač teploty zaručuje správnou teplotní kompenzaci měřené hodnoty vodivosti a následné přesné oddělení fází při CIP. Součástí softwaru přístroje je i program pro řízení chladicí věže. V kombinaci např. s obrazovkovým regulátorem JUMO IMAGO 500 lze tudíž samostatně řídit proces chlazení.

Ing. Michal Šteflíček,
JUMO Měření a regulace s. r. o.

JUMO Měření a regulace, s. r. o.
Šumavská 31
612 54 Brno
tel.: 541 321 113
fax: 541 211 520
e-mail: info@jumo.cz
http://www.jumo.cz