Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nové převodníky tlaku Druck

Společnost GE Sensing (dříve Druck Ltd.), výrobce tlakoměrné techniky z Velké Británie, je známá svými inovativními přístupy při vývoji převodníků tlaku. Na rozdíl od mnoha ostatních výrobců ve svých produktech nepoužívá levné komponenty vyráběné na Dálném východě, ale věnuje se vlastnímu výzkumu a vývoji na úrovni mikroelektronických struktur měřicích čipů. Výsledkem jsou stabilní a přesné převodníky tlaku, které však současně cenou porážejí obdobné produkty většiny světových výrobců.
 

UNIK 5000

 
Název UNIK 5000 označuje modulární řadu převodníků tlaku vhodných pro běžné použití v průmyslu i pro různé speciální úlohy. Společným jmenovatelem všech převodníků této řady je velká stabilita s typickou roční odchylkou menší než 0,05 % z měřicího rozsahu převodníku. Měřicím prvkem je inovovaný piezorezistivní senzor tlaku vlastní konstrukce GE Sensing. K dispozici jsou převodníky relativního a absolutního tlaku a rozdílu tlaků v mnoha variantách mechanického provedení i výstupního signálu (obr. 1). Pouzdro převodníků je z korozivzdorné oceli. Měřicí křemíkový čip odděluje od vnějšího prostředí membrána z materiálu Hastelloy. Základní parametry převodníků tlaku řady UNIK 5000 jsou shrnuty v tab. 1.
 
Nejčastěji dodávaným typem z řady UNIK 5000 je převodník tlaku PTX 5072 s výstupním signálem 4 až 20 mA, konektorem DIN a volitelnou přesností i způsobem mechanického připojení (obr. 2). Dalším často používaným členem řady UNIK 5000 je převodník PTX 5032, ponorný hydrostatický hladinoměr s výstupem 4 až 20 mA a vynikající stabilitou ověřenou při mnoha jeho použitích doma i v zahraničí.
 

RPS 8000

 
Převodník tlaku RPS 8000 je prvním představitelem nové řady snímačů se senzory typu TERPS (Trench Etched Resonant Pressure Sensor), vyvinutými na vývojových pracovištích společnosti GE Sensing (obr. 3). Zkratka TERPS je současně označením nového způsobu výroby rezonančních senzorů tlaku vynikajících velkou přesností a stabilitou. Typická celková nejistota měření při použití převodníku tlaku se senzorem typu TERPS včetně roční stability činí 0,01 % z jeho měřicího rozsahu. Senzor typu TERPS lze snadno zapouzdřit způsobem obdobným provedení klasických piezorezistivních snímačů tlaku, tj. uložením pod oddělovací membránu z korozivzdorné oceli s přenosem tlaku prostřednictvím silikonové olejové náplně. Výsledkem je převodník tlaku s vynikající odolností proti korozi.
 
Převodníky RPS 8000 jsou první, které používají senzory vyrobené metodou TERPS. Jejich jmenovitá přesnost je 0,01 % a roční stabilita též 0,01 % z měřicího rozsahu. Měřicí rozsah je možné zvolit v rozpětí od 0 až 150 kPa do 0 až 70 MPa absolutního tlaku. Výstupním signálem je buď nosná frekvence řádu 25 kHz se zdvihem 6 až 10 kHz na celý rozsah, nebo přímo digitální signál přenášený po lince RS-232/485. Napájecí napětí od 5 do 28 V při spotřebě pouhých 3,5 mA a rychlý náběh po zapnutí předurčují převodníky typu RPS 8000 k použití v energeticky úsporných měřicích obvodech s bateriovým napájením. Další informace poskytne a katalogové listy e-mailem zašle výhradní distributor pro ČR a SR, společnost Datacon MSI s. r. o. Kontaktní informace lze nalézt na adrese www.datacon.cz.
 
Ing. Martin Šilhavý,
Datacon MSI s. r. o.
 
Obr. 1. Výběr z převodníků řady UNIK 5000
Obr. 2. Převodník tlaku PTX 5072: nejrozšířenější typ z řady UNIK 5000
Obr. 3. Přístroj RPS 8000 je první z nových převodníků tlaku s rezonančními senzory typu TERPS
 
Tab. 1. Základní parametry převodníků tlaku řady UNIK 5000