Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Nové přenosné počítače PC

číslo 12/2002

Nové přenosné počítače PC

Firma Humusoft s. r. o., známá na našem trhu zejména jako dodavatel programového vybavení Matlab a Simulink pro vědeckotechnické výpočty a simulace i dalších programových i technických prostředků pro řízení, simulace, sběr a zpracování dat, uvádí na trh nové modely přenosných počítačů PC americké společnosti ACME Portable Computers, Inc. Tyto počítače jsou určeny zejména pro použití v aplikacích, kde je zapotřebí přenosný systém, ale kde z technických důvodů nelze použít počítač typu notebook. Nevýhody notebooků v těchto aplikacích jsou všeobecně známé: absence slotů pro přídavné karty, nemožnost použití některých komponent, jako jsou např. velkokapacitní disky nebo velký objem paměti RAM a menší výkon než u stolních počítačů. Typickými oblastmi, kde notebooky nedostačují, jsou přenosné měřicí systémy, systémy pro sběr a analýzu dat, řídicí systémy, systémy pro sledování, vizualizaci a ovládání technologických procesů, lékařské přístroje, pracoviště se zvláštními požadavky na pracovní prostor a další přenosná pracoviště.

Obr. 1.

Základ popisovaného přenosného počítače tvoří skříň z rázuvzdorného plastu ABS s vnitřním kovovým rámem a stíněním, s odnímatelnou klávesnicí s integrovaným polohovacím zařízením touchpad a barevný displej TFT. Výklopné displeje s rozlišením 1 024 × 768 nebo 1 400 × 1 050 a úhlopříčkou 14,1" nebo 15,1" umožňují práci i s náročnými vědeckotechnickými aplikačními programy. Displeje jsou buzeny rychlou videokartou PCI nebo AGP s 8 až 16 MB paměti, popř. jakoukoliv běžnou kartou VGA se zvláštní konverzní jednotkou. V obou případech lze zároveň používat i externí monitor. Všechny ostatní části počítače, včetně síťového zdroje, jsou standardní komponenty PC, takže lze nakonfigurovat libovolnou sestavu běžnou u stolních provedení počítačů, včetně nejvýkonnějších systémů s procesory Pentium 4 nebo AMD. Přenosné počítače ACME lze vybavit i velkokapacitními disky a jednotkou CD-ROM, CD-RW nebo DVD. Použití běžných komponent usnadňuje i případné pozdější rozšiřování systému. Hlavní předností však je, že skříň obsahuje také sedm až osm pozic pro přídavné karty standardu ISA nebo PCI, z toho čtyři s plnou délkou. To dovoluje osazovat přenosný počítač všemi běžnými přídavnými kartami a vytvořit tak plnohodnotný měřicí nebo řídicí systém téměř bez jakýchkoliv omezení. Počítače jsou vybaveny i dvojicí vestavěných reproduktorů se zesilovači, které lze pro zájemce o multimediální aplikace doplnit i zvukovou kartou. Součástí dodávky je i brašna na kolečkách pro snadný transport.

Obr. 2.

Skříně se dodávají ve dvou různých typových řadách: inovovaný typ klasické skříně ACME II pro základní desky formátu AT a řada Hercules pro základní desky formátu ATX. Do obou typů je možné místo běžné základní desky nainstalovat pasivní sběrnici a procesorovou kartu standardu PICMG. To umožňuje vytvořit i systémy s několika pozicemi pro desky ISA, které jsou stále ještě pro některá zařízení zapotřebí, ale na běžných základních deskách většinou již nejsou k dispozici. Pro zvlášť náročné systémy s pasivní sběrnicí jsou k dispozici i skříně s deseti sloty na přídavné karty.

Počítače jsou dodávány v libovolných konfiguracích podle přání zákazníka. Podporované operační systémy jsou Windows 98, Windows NT, Windows 2000 nebo Windows XP. Zájemcům o komplexní řešení dodává firma Humusoft na bázi těchto počítačů ucelené systémy pro řízení procesů, sběr a analýzu dat v reálném čase s měřicími kartami a převodníky a s matematickým prostředím Matlab a Simulink, popř. systémy pro řízení a simulace v reálném čase s produkty společnosti dSPACE, založenými na signálových procesorech. Systémovým integrátorům, distributorům výpočetní techniky a zájemcům o tvorbu vlastních systémů lze skříně přenosných počítačů dodávat i samostatně.

HUMUSOFT s. r. o.
Novákových 6
180 00 Praha 8
tel.: 284 011 730
fax: 284 011 740
e-mail: info@humusoft.cz
http://www.humusoft.cz

Inzerce zpět