Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nové operátorské panely Magelis XBT R

číslo 10/2005

Nové operátorské panely Magelis XBT R

Nejnovější generace operátorských panelů Magelis, označená XBT R, kterou nyní uvádí pod značkou Telemecanique na trh společnost Schneider Electric, nabízí optimální řešení rozhraní člověk-stroj pro jednoduché stroje i použití v průmyslu, budovách i infrastruktuře. Ergonomicky navržené kompaktní přístroje poskytují při malých rozměrech rozsáhlé funkční schopnosti. Maticový displej je dobře čitelný a díky proměnlivé výšce jeho řádku lze na něm zobrazit znaky výšky až 17 mm (obr. 1).

Operátorské panely Magelis XBT R mohou komunikovat prostřednictvím protokolů Modbus nebo Unitelway se všemi řídicími systémy řady Modicon (Twido, TSX Nano, Micro, Premium a Quantum), s měniči frekvence Altivar i motorovými spouštěči Tesys řady U (Ultima).

Obr. 1. Nové panely Magelis XBT R mají až dvacet funkčních kláves, jeden až čtyři řádky na displeji a další vylepšení
Obr. 3. Panely se snadno montují a přizpůsobují vzhledu řízeného stroje
Obr. 4. Panel Magelis XBT R 400 nevyžaduje externí napájení

Obr. 1. Obr. 3. Obr. 4.

V současné době jsou dostupné tři modely: XBT R 400 pro nejjednodušší řídicí struktury využívající spojení z bodu do bodu a XBT R 410 a 411 pro úlohy využívající strukturu zapojení multipoint (připojitelné do sítě). Operátorské panely XBT R doplňují a dále rozšiřují nabídku alfanumerických panelů Magelis značky Telemecanique. Nabízejí stejné funkce a standardy jako jejich menší „sourozenci„ z řady Magelis XBT N.

Vstřícný a snadno nastavitelný

Panely řady Magelis XBT R mohou zobrazovat texty na jednom až čtyřech řádcích po pěti až dvaceti znacích. Displej je podsvětlen monochromaticky nebo tříbarevně (zelená, červená, oranžová); to umožňuje vždy zřetelně zobrazit znaky a popř. i indikovat obsluze výstrahu. Současně panely podporují zobrazení azbuky a řecké abecedy i čínských a japonských znaků, přičemž je možné uživatelsky definovat až 128 vlastních znaků (obr. 2).

Až dvacet kláves umístěných na čelním panelu nyní znamená také jednodušší navigaci a zadávání dat s tímto rozdělením:

  • dvanáct statických funkčních kláves k ovládání řízené soustavy (stroje, technologického zařízení apod.), popř. ke vkládání čísel (po stisku klávesy MOD, jež funkční klávesy přepne do numerického režimu),

  • dvě dynamické funkční klávesy,

  • šest servisních kláves.

Obr. 2.

Obr. 2. Podporováno je několik abeced a barev podsvícení displeje

Statické funkční klávesy mohou být opatřeny uživatelským popisem na výměnných štítcích.

Jednoduché a kompatibilní

Montáž panelů Magelis XBT R, stejně jako řady XBT N, je velmi jednoduchá a nevyžaduje použití jakýchkoliv nástrojů. Panely se upevňují dvěma nebo čtyřmi pružinovými sponami přímo do otvoru ve stěně rozváděče. V prostředích se zvláštními požadavky (výroba a zpracování potravin apod.) je možné využít sadu pro zapuštěnou montáž a zvýšit tak odolnost těchto panelů a dále přizpůsobit barevné provedení panelu vzhledu stroje (obr. 3). K zabránění jeho mechanického oděru lze na čelní panel navíc nalepit ochrannou fólii.

Naprogramovat panely Magelis XBT R je velmi snadné a lze říci, že to bez jakéhokoliv školení zvládne i nepříliš zkušený programátor. Vývojový software XBT L1000 je na trhu již dlouho a panely XBT R podporuje od verze 4.42. Při jeho použití je k dispozici přímý přístup do databáze proměnných řídicích systémů Modicon TSX.

Panel Magelis XBT R 400 nevyžaduje externí napájení, jelikož je napájen napětím 5 V DC přímo z programovacího portu řídicích systémů Modicon Twido (obr. 4), TSX Nano, Micro nebo Premium. Modely XBT R 410 a 411 mají externí napájení 24 V DC a s řídicími systémy komunikují po sériové lince (RS-232C/485) protokoly Modbus nebo Unitelway. Model XBT R 411 má navíc ještě jedno sériové rozhraní pro připojení tiskárny.

Všechny uvedené nové panely odpovídají normám CE, UL, C-Tick a CSA. Stupeň krytí předního panelu je IP65. Splňují i požadavky kladené na použití v námořní dopravě, a jsou tedy všeobecně vhodné do těžších a vlhkých provozů. Používat je lze při teplotách od 0 do 55 °C a při vlhkosti až 85 % bez kondenzace.

Ing. Tomáš Knobloch,
Schneider Electric CZ, s. r. o., marketing

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Středisko služeb zákazníkům - tel.: 382 766 333
http://www.schneider-electric.cz