Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nové možnosti pro Simatic S7-200

číslo 11/2004

Nové možnosti pro Simatic S7-200

Společnost Siemens chápe inovační proces jako neustálou cestu vývoje, a proto přichází s rozšířením velmi úspěšné řady programovatelných logických automatů Simatic S7-200. Nové produkty byly oficiálně představeny na mezinárodním veletrhu v Hannoveru a na trhu se objevily již v druhé polovině roku 2004.

Obr. 1.

Textový panel TD200C s vlastním rozvržením kláves

Potřebuje-li uživatel pro svůj stroj operátorský panel, který ponese jeho firemní logo, bude v barvách jeho společnosti a rozvržení kláves bude přesně podle jeho požadavků – nový textový panel TD 200C (obr. 1) mu všechny tyto možnosti poskytne. Na panelu TD 200C lze flexibilně nastavit počet, velikost, tvar i rozmístění tlačítek. Pro popisky je možné použít kteroukoliv znakovou sadu, velikost a barvu textu i různé jazyky. Rozvržení kláves na displeji se konfiguruje jednoduše pomocí nové verze vývojového softwaru STEP 7 – Micro/Win V4.0, do kterého je možné importovat obrázky s motivy tlačítek, popisů nebo grafických symbolů. Vytvořený grafický návrh se vytiskne na speciální fólii, která se zasune do displeje. Takto jednoduše lze vytvořit operátorský panel s rozvržením tlačítek podle vlastního návrhu.

Vyrábí-li se několik variant stejného stroje, z nichž jedna vyžaduje např. více ovládacích tlačítek než druhá, nový panel TD 200C bude plně vyhovovat. Uživatel si připraví grafické návrhy všech variant a podle potřeby do displeje vloží příslušnou fólii. Na panelu lze umístit až dvacet tlačítek. Výsledný návrh je možné importovat do grafického softwaru, kde si uživatel dotvoří vzhled celého panelu tak, aby vyhovoval požadavkům dané aplikace i estetickým hlediskům.

V případě potřeby je vždy možné vytvořit nový vzhled panelu. Odstraní se stará fólie a nahradí se novou.

Ostatní technické údaje jsou obdobné jako u panelu TD 200. Stejně jako on splňuje požadavky mezinárodních norem, a nic tak nebrání jeho použití téměř kdekoliv na světě.

Nové výkonné CPU 224XP

Nová kompaktní a výkonná jednotka CPU 224 XP (obr. 2) v sobě integruje nejoblíbenější vlastnosti dosavadních centrálních jednotek. Vychází z jednotky CPU 224, avšak umožňuje řešit širší škálu aplikací. Má dva integrované komunikační porty pro spojení PLC do komunikačních sítí, připojení PC, HMI nebo jiného zařízení komunikujícího po sériové lince. K dispozici je také PID regulátor s adaptivním algoritmem (auto-tuning) pro jednoduché nastavení parametrů PID regulátoru. Dva integrované analogové vstupy ±10 V DC s rozlišením dvanáct bitů jsou určeny pro připojení snímačů, jeden integrovaný analogový výstup ±10 V DC nebo 0 až 20 mA s rozlišením dvanáct bitů slouží pro připojení analogových akčních členů (např. měniče frekvence). Velikost paměti pro uložení programu je až 16 kB (12 kB v případě, že je použita funkce editování v režimu run). V paměti dat o velikosti 10 kB lze uchovávat např. měřené hodnoty z výrobního procesu. Běh uživatelského programu je výrazně rychlejší než u starších verzí: 0,22 µs na instrukci. Nový vysokorychlostní čítač pro zpracování signálů s frekvencí až 200 kHz (100 kHz pro dva fázově posunuté signály) lze využít především pro přesné vyhodnocování polohy.

Obr. 2.

Rozsah vstupního napětí CPU 224XP je 5 až 24 V DC.

Nabídka společnosti Siemens byla rozšířena také o dva nové paměťové moduly navržené speciálně pro zvýšení výkonu CPU. Kapacita paměti těchto modulů je 64 kB a 256 kB. Moduly lze snadno konfigurovat pomocí nové verze vývojového softwaru STEP 7 – Micro/WIN V 4.0. Moduly jsou určeny pro uložení různých typů dat, např. pro uložení několika projektů STEP 7 – Micro/WIN včetně kompletní programové dokumentace, tabulky symbolů a komentářů, pro zápis a čtení receptur, pro ukládání provozních hodnot včetně časové značky nebo pro ukládání standardních souborů vytvořených pod operačním systémem Microsoft Windows. Do paměťového modulu lze uložit dokumenty vytvořené v editorech Word nebo Excel, jež jsou uloženy ve formátu PDF, nebo jakékoliv jiné soubory.

Jednotka CPU 224XP bude využita vždy, když je třeba najít kompaktní malý PLC s dostatečným výkonem i pro relativně velké aplikace.

STEP 7 – Micro/WIN V4.0 ušetří čas při programování

Ve světě automatizační techniky je vývojový software pro PLC hlavním prvkem k úspěšnému zprovoznění řídicího systému. Úsporou doby potřebné k naprogramování systému lze dosáhnout významného snížení finančních nákladů. STEP 7 – Micro/WIN V4.0 má mnoho nových vlastností, které byly navrženy právě proto, aby uživateli ušetřily spoustu času a usnadnily mu práci. V následujícím textu jsou uvedeny nejdůležitější funkce, které jsou charakteristické pro novou, zdokonalenou verzi softwaru.

Adaptivní PID
Samonastavovací algoritmus automaticky naladí PID regulátor. Je to velké ulehčení zvláště pro začátečníky, kteří s nastavováním PID regulátoru nemají mnoho zkušeností. Nový ovládací panel lze použít nejen pro konfiguraci PID regulátoru v CPU, ale i pro změnu aktuálních hodnot parametrů PID regulátoru a pro zobrazení aktuální hodnoty a průběhu regulované veličiny.

Průvodce polohováním
Průvodce polohováním velmi zjednoduší konfiguraci rychlých pulsních výstupů (PTO) a šířkově modulovaných pulsních výstupů (PWM). Výstupy se konfigurují pomocí několika jednoduchých dialogů, které uživatele provedou všemi kroky, včetně nastavení rychlosti, času zrychlení a zpomalení nebo profilu pohybu. Při konfiguraci PTO průvodce graficky zobrazuje všechny potřebné parametry a nastavení profilu.

Průvodce záznamem dat
Zcela nový průvodce záznamem dat se používá pro jednoduché nastavení záznamu dat CPU do paměťových modulů. Po spuštění průvodce vygeneruje instrukci, která se vloží do programu v PLC a podle níž se řídí záznam dat. Výsledkem je záznam hodnot proměnných, který může obsahovat i údaje o čase zaznamenání. Lze tak zálohovat data pro doložení historie výroby nebo statistické zpracování a vést provozní deník se záznamy o speciálních událostech.

Obr. 3.

Průvodce recepturami
Průvodce recepturami usnadní uživateli práci s definováním receptur, včetně generování množin dat. Po dokončení vytvoří průvodce instrukci, kterou lze následně použít v programu v PLC. Tato instrukce umožňuje v přesně definovaných okamžicích přenášet data receptur z paměťového modulu do CPU nebo naopak.

On-line graf
Využitím funkce on-line graf lze zobrazovat průběh sledovaných proměnných v reálném čase. Je možné přepínat mezi zobrazením časového průběhu a stavovým diagramem.

PC Access pro přenos dat do PC

Nová sada softwaru PC Access (obr. 3) umožňuje jednoduše přenášet data z jednoho nebo několika programovatelných logických automatů S7-200 do standardního PC. Program PC Access V 1.0 pracuje jako OPC server a je určen výhradně pro automaty S7-200. Je koncipován tak, aby pracoval se všemi běžnými OPC klienty. Pro určení adresy dat lze využít standardní symboly softwaru STEP 7 – Micro/WIN (V 3.x nebo V 4.x) pro S7-200. Tím se ušetří cenný čas při programování, neboť se v obou programech používají naprosto stejné symboly. Podporovány jsou všechny komunikační protokoly a metody připojení S7-200, včetně protokolu PPI, sběrnic Profibus-DP a Ethernet a připojení modemu. Pro rychlé a snadné vyzkoušení funkce OPC serveru slouží jednoduchý OPC klient, který je součástí dodávané sady.

TP 170Micro – nový dotykový panel

Nový, cenově dostupný panel TP 170Micro má obrazovku s úhlopříčkou o velikosti 5,7", která zobrazuje čtyři stupně sytosti jedné barvy. Dotykový displej je vytvořen technologií STN a má rozlišení 320 × 240 pixelů. Panel je navržen speciálně pro řadu Simatic S7-200, není tedy možné jej použít pro automaty jiných řad. V porovnání s předchozím typem TP 070 má TP 170Micro mnohem větší kapacitu paměti a více funkcí. Inovovaný systém zpráv umožňuje sledovat historii, k dispozici jsou také třídy stavových a výstražných zpráv (včetně priorit). Ve zmíněném panelu jsou vyhodnocovány limity zadávaných hodnot, takže již není nutné sledovat rozsahy zadaných proměnných v PLC. Integrován je také propracovaný systém hesel. Výrobci strojů určených pro zákazníky z různých zemí světa ocení možnost uložit zobrazení, zprávy a objekty v až pěti jazycích.

Ing. Tomáš Halva,
Siemens s. r. o.

Siemens s. r. o.
Technická 15
616 00 Brno
tel.: 541 191 742
e-mail: micro@rg.siemens.cz
http://www.siemens.cz/micro

Inzerce zpět