Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nové moduly pro řídicí systémy Moeller

číslo 3/2006

Nové moduly pro řídicí systémy Moeller

V současné době, kdy roste poptávka po výkonných řešeních nabízejících maximální flexibilitu, přichází firma Moeller s dalším rozšířením sortimentu modulů pro své řídicí systémy.

Brána XN-PLC-CANopen

Prostřednictvím nové programovatelné brány XN-PLC-CANopen může systém vzdálených vstupů a výstupů XION komunikovat po sběrnici CANopen.

Obr. 1.

Obr. 1. Brána XN-PLC-CANopen s funkcí PLC (zcela vlevo) a rozšířitelnou sestavou modulů I/O

Nový přístroj je velmi vhodný ke zmenšení zatížení centrálního PLC. Může být popřípadě také použit jako samostatně pracující PLC komunikující po sběrnici CANopen s vhodným operátorským rozhraním (HMI) i dalším funkčním celkem či celky (obr. 1). Programovat bránu XN-PLC-CANopen a uvádět ji do provozu lze pohodlně z hlavního systému po sběrnici CANopen. Největší rychlost sběrnice CAN je 1 Mb/s.

K nové bráně je možné připojovat všechny dosavadní typy úzkých (tenkých) modulů I/O i technologických, komunikačních atd. modulů systému XION až do jejich celkového počtu 74 (obr. 2).

Používá-li se brána XN-PLC-CANopen samostatně, slouží jako programovací port sériové rozhraní integrované v přístroji. Přes ně také může s přístrojem komunikovat konfigurační a diagnostický nástroj s názvem I/O assistant. Alternativně lze sériové rozhraní použít jako volně programovatelné rozhraní pro komunikaci s přístrojem od jiného výrobce (třetí strany) při použití uživatelsky definovaného protokolu. Na bráně je přepínač s devíti pozicemi, který je možné volně použít v uživatelském programu, např. pro změnu parametrů apod.

Obr. 2.

Obr. 2. Kombinace brány XN-PLC-CANopen s dosavadními moduly systému XION

Brána obsahuje integrovanou paměť flash pro uložení programu a dat. Baterie napájející hodiny reálného času je integrována v přístroji a její životnost je deset let.

Program pro PLC se vytváří při použití programovacího prostředí Xsoft od verze 2.3.3, která představuje profesionální programovací prostředí běžící pod operačním systémem MS-Windows. Tento programovací software vychází z normy IEC 61131-3 a obsahuje šest programovacích jazyků: IL, LD, FBD, ST, CFC a SFC.

Ekonomické moduly XION-Eco

Současně s nabídkou zmíněné programovatelné brány XN-PLC-CANopen přichází firma Moeller s novou ekonomickou řadou modulů I/O označenou XION-Eco Moduly s napevno vestavěnými pružinovými svorkami mohou mít osm nebo šestnáct I/O, což znamená nezanedbatelnou úsporu místa v rozváděči (šířka modulu XION-Eco je 12,5 mm, zatímco dosud bylo pro šestnáct I/O třeba počítat se 100,6 mm).

Obr. 3.

Obr. 3. Modul XION-Eco se šestnácti digitálními výstupy

Moduly nové řady lze použít se všemi současnými bránami s výjimkou brány XN-GW-PBDP-12MB-STD. S ostatními moduly je lze kombinovat pod podmínkou, že modul svorkovnice je typu XN-xxT.

V ostatních technických parametrech se moduly řady XION-Eco shodují s již existujícími typy modulů (obr. 3).

Operátorské panely XV200

Operátorské panely XV200 mají plně grafický dotykový LCD s úhlopříčkou 5,7" (320 × 240 bodů) se čtyřmi stupni šedi a rezistivní dotykovou technikou a mnoho možností komunikace.

Právě použitý aplikační program (projekt) i operační systém jsou uloženy v paměti compact flash. Obojí, projekt a operační systém, lze kdykoliv aktualizovat buď při použití příslušného softwaru nebo pouhým nakopírováním již přeloženého projektu prostřednictvím FTP (po Ethernetu).

Všechny panely mají standardně rozhraní Ethernet a USB a dále, jako volitelné, jedno z doplňkových rozhraní RS-232, CANopen nebo MPI. Prostřednictvím rozhraní RS-232 lze panel připojit k řídicímu relé Easy nebo k PLC řady PS4. Pro komunikaci s přístroji řady XC100 nebo s programovatelnou bránou XN-PLC-CANopen se používá rozhraní CANopen, popř. Ethernet. Další možnosti komunikace skýtá rozhraní MPI (obr. 4).

Obr. 4.

Obr. 4. Možnosti rozšíření operátorského panelu XV200

Rozhraní Ethernet je určeno k rychlému nahrání programu a zajišťuje snadné zapojení do sítě s dalšími přístroji ze souboru Xsystem, a to prostřednictvím UDP nebo TCP/IP a ovladače SymArti ze systému CoDeSys.

V menších automatizačních úlohách může panel XV200, je-li to třeba, fungovat jako PLC. Funkce PLC se aktivuje stejně jako u ostatních panelů řady XVxxx, tedy prostřednictvím licencí. Procesor v panelu je typu RISC, 32 b/200 MHz.

Operátorské panely řady XV200 jsou vhodné k použití na strojích, zejména díky malé montážní hloubce a vysokému stupni čelního krytí (IP65).

Závěr

Brána XN-PLC-CANopen je velmi perspektivní produkt, který si najde své uživatele zejména mezi zákazníky, kteří potřebují decentralizované řešení s velkým výpočetním výkonem. Velkou výhodou je možnost sestavit hardware „na míru„ díky nepřebernému množství „tenkých„ modulů řady XION. Ve spojení s novým typem modulů XION-Eco a dotykovým operátorským panelem XV200 je k dispozici velký výkon za velmi přijatelnou cenu.

Ing. Jan Beránek,
Moeller Elektrotechnika, s. r. o.

Moeller Elektrotechnika s. r. o.
Třebovská 480
562 03 Ústí nad Orlicí
tel.: 465 519 632
http://www.moeller.cz