Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Nové modulární panelové PC

číslo 12/2002

Nové modulární panelové PC

Modulární panelové PC s typovým označením IAP-3000 je v krátkém časovém úseku již třetím produktem, který vzešel z dílny společnosti AutoCont Control Systems s. r. o. a kterým se společnost snaží postupně zaplnit mezery v nabídce kvalitních, ale přitom cenově dostupných průmyslových počítačů. Po počítačích určených do 19" rámu (IAC-2000) a do rozváděče (IAC-2000SB) je to tentokrát průmyslový počítač typu panelového PC.

Skupina počítačů označovaná jako panelové PC je charakteristická svým kompaktním provedením (zejména malou zástavnou hloubkou) a specifickým způsobem ovládání (bez klávesnice a myši, pouze prostřednictvím dotykového displeje). Tyto rysy již napovídají, že panelová PC jsou určena především jako komunikační rozhraní strojů a zařízení. Výrobci těchto zařízení tak mohou při relativně nízkých nákladech podstatně zvýšit užitnou hodnotu stroje. Díky panelovému PC je totiž možné takové zařízení nejen řídit, ale také diagnostikovat, na dálku spravovat a v mnoha případech i odstranit vzniklé poruchy bez nutnosti přímé návštěvy servisního technika. Zároveň je možné monitorovat a zálohovat hodnoty, které v případě servisního zásahu dokáží odhalit příčinu i viníka zodpovědného za vznik poruchy. Panelové PC však zvládne i mnohem složitější úlohy a spolu s příslušnou aplikací SCADA HMI dokáže sledovat a řídit výrobní linku nebo i celý technologický proces.

IAP-3000
Počítač s typovým označením IAP-3000 byl vyvinut na základě dlouhodobých zkušeností s výrobou průmyslových počítačů. Při jeho vývoji byl kladen důraz na spolehlivou funkci a kvalitní dílenské zpracování při současném zachování nízké ceny.

Obr. 1.

Tolik důležité spolehlivosti bylo dosaženo především pečlivým výběrem vzájemně kompatibilních komponent s dlouhou dobou provozního života.

Až na neobvyklé ovládání pomocí dotykového senzoru a netradiční vzhled se IAP-3000 nijak výrazně neliší od standardních počítačů. Celý počítač je modulární a je možné používat displej i samotný počítač jako jeden celek nebo použít propojovací kabel a obě části umístit odděleně (obr. 1).

Počítačová jednotka IAB-3000
Základem počítačové jednotky IAB-3000 je základní deska formátu Micro ATX, osazená procesorem Intel Pentium 4 a pamětí DDR 533. Na desce je integrován grafický adaptér, zvukový adaptér a síťový adaptér Ethernet 10/100 Mb/s (volitelně gigabitový), až šest rozhraní USB, dvě rozhraní RS-232 (nebo jedno RS-232 a jedno RS-422/485), paralelní rozhraní pro tiskárnu atd. Použity jsou standardní pevný disk 3,5", mechanika CD-ROM a disketová mechanika. Na přání zákazníka je možné nahradit klasický pevný disk pamětí typu flash (za cenu omezení paměťové kapacity asi na 1,4 GB). Pro aplikace s menším důrazem na výkon je možné dodat i verzi s Intel Pentium III/Celeron.

Displej IAD-3015
Plochý displej TFT LCD s úhlopříčkou 15" a označením IAD-3015 může být použit i jako samostatný průmyslový displej s dotykovým ovládáním nebo bez něj. Na výběr má zákazník dva základní typy dotykových displejů, a to s odporovou nebo kapacitní technikou. Vybrat si může také verzi pro RS-232 nebo pro USB. Rozlišení displeje je 1 024 × 768 bodů, barevná hloubka 16,7 milionu barev, kontrast 350 : 1 a svítivost 210 cd/m2. Krytí z čelní strany je IP65 a ze zadní IP20. Napájení je řešeno pomocí síťového adaptéru (12 V/3 A).

V případě nutnosti zabudovat počítač do 19" skříně lze dokoupit odpovídající příslušenství. K dostání je také nastavitelné rameno (ARM-31), jež lze upevnit na desku pracovního stolu.

Optimalizovaná verze Citect Panel
Pro průmyslové aplikace počítače IAP-3000 ve funkci operátorského rozhraní je možné použít také jeho verzi Citect Panel. V té je předinstalován vizualizační software Citect a veškerý hardware je optimalizován právě z hlediska použití tohoto vizualizačního softwaru.

Ing. Libor Slavík,
AutoCont Control Systems

Autocont Control System s. r. o.
Nemocniční 12
701 00 Ostrava
tel.: 596 152 111
fax: 596 152 562
e-mail: ipc.sales@autocont.cz
http://www.autocontcontrol.cz

Inzerce zpět