Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nové kompaktní hladinoměry Probe

číslo 11/2004

Nové kompaktní hladinoměry Probe

Ultrazvuková kompaktní sonda Probe LU

Obr. 1.

Řadu nejprodávanějších kompaktních ultrazvukových hladinoměrů Probe rozšířila nová kompaktní ultrazvuková sonda s označením Probe LU (obr. 1).

Tato dvouvodičová kompaktní ultrazvuková sonda kanadské firmy Siemens Milltronics Process Instruments, Inc., představuje cenově výhodné řešení pro měření výšky hladiny a objemu kapalných a sypkých látek i v otevřených skladovacích a provozních nádržích. Již v základním provedení je vybavena funkcí pro měření průtoku a díky jedenáctibodové závislosti mezi výškou hladiny a průtokem je použitelná na jakémkoliv měrném žlabu. Ultrazvukový zdroj snímače má velký vyzařovací výkon. Tato uzpůsobení zaručují sondě Probe LU velkou spolehlivost a přesnost 0,15 % z měřicího rozsahu. Zajímavostí je devatenáct nových patentů, které se při jejím vývoji uplatnily. Probe LU je k dispozici také v provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu ATEX II 1G EEx ia IIC T4.

Tab. 1. Základní technické parametry kompaktního ultrazvukového hladinoměru Probe LU

Napájení jmenovité 24 V DC, max. 30 V DC
Výstup 4 až 20 mA
Měřicí rozsah 0,25 až 6 m (spec. provedení 12 m), sypké materiály do 4 (8) m
Přesnost lepší než 0,15 % z rozsahu
Opakovatelnost 3 mm
Frekvence 54 kHz
Aktualizace 5 s
Zobrazení zabudovaný alfanumerický displej
Komunikace HART, Simatic PDM, infračervený ruční programátor
Pouzdro elektroniky PBT2)
Kabelové vývodky 2 × M20 nebo 2 × 1/2" NPT
Stupeň ochrany typ 4X/NEMA 4X, typ 6/NEMA 6/IP68
Připoj. k výrobnímu zařízení závitové (2" NPT, BSP nebo G), přírubové 3" (80 mm) nebo montážní spona
Materiál snímače ETFE
Provozní teplota –40 až +80 °C
Teplota měřeného média –40 až +85 °C

Výhoda snímače z materiálu ETFE
Ultrazvukový senzor a čidlo teploty jsou zapouzdřeny ve výlisku z materiálu ETFE1) s velkou chemickou odolností. Hladký povrch senzoru má samočisticí schopnost, tj. je odolný proti ulpívání měřeného média. Závitové připojení k výrobnímu zařízení je vyrobeno ze stejného materiálu jako zapouzdření senzoru a obě části jsou hermeticky utěsněny. K nádrži se snímač připojuje pomocí závitu 2" NPT, jako alternativa jsou k dispozici závity podle norem BSP (British Standard Pipe threads) nebo typu G. Je možné zvolit i varianty s 3" přírubou (80 mm) a montážní sponou.

Obr. 2.

Otočná hlavice s displejem
Hlavici sondy s elektronikou lze podle potřeby natočit o 360° do jakékoliv polohy tak, aby byl displej dobře čitelný. Pouzdro elektroniky je vyrobeno z mechanicky pevného termoplastu PBT2) vynikajících vlastností. Snímač Probe LU je standardně vybaven alfanumerickým displejem, který zobrazuje úrovně hladiny a rovněž sloupcový graf znázorňující výšku hladiny v zásobníku. Programování sondy je jednoduché a uživatelsky příjemné. Hladinoměr lze bez otevírání pouzdra sondy kompletně nastavit ručním programátorem s infračerveným přenosem (obr. 2).

Provozní podmínky
Díky robustnímu chemicky odolnému krytu se stupněm krytí IP68 je Probe LU první ponořitelná ultrazvuková kompaktní sonda. Patentovaný software Sonic Intelligence®, který je dnes již instalován ve více než jednom milionu aplikací po celém světě, zaručuje kvalitní vyhodnocení signálu, kdy lze spolehlivě odlišit skutečné echo od vedlejších falešných odrazů. Tento software automaticky detekuje falešná echa (překážky v nádrži) a eliminuje jejich vliv na měření.

Probe LU může komunikovat prostřednictvím protokolu HART, který je k dispozici ve standardní verzi bez příplatku, a rovněž může být programována s využitím systému Simatic PDM (Process Device Manager).

Obr. 3.

Radarová verze sondy Probe s označením Probe LR

Společnost Level Instruments zároveň představuje dvouvodičový pulsní radarový hladinoměr Probe LR (obr. 3), cenově výhodné řešení pro měření výšky hladiny kapalin s přesností lepší než 0,1 % z měřicího rozsahu.

Polypropylenová tyčová anténa má vynikající chemickou odolnost. Základem unikátní konstrukce tyčové antény je integrované stínění, jež vylučuje rušivé interference. Sonda je k dispozici s měřicím rozsahem 0,3 až 20 m.

Zastoupení v ČR

Novinky Probe LU a Probe LR a další sortiment kanadské firmy Siemens Milltronics Process Instruments, Inc., dodává na český trh její výhradní zástupce, společnost Level Instruments. Společnost Level Instruments® nabízí svým zákazníkům kompletní řešení pro měření hladiny, průtoku, tlaku, teploty a vlhkosti v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

(Level Instruments)

LEVEL INSTRUMENTS spol. s r. o.
Přemyslovců 43
709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: 596 622 884, 596 622 618
fax: 596 620 618
hot-line: 602 533 433
e-mail: info@levelin.cz
http://www.levelin.cz


1) ETFE (Tefzel™) – polymer ethylenu a tetrafluorethylenu, mechanicky pevný fluoroplast s mimořádnou chemickou a teplotní odolností.
2) PBT (Valox™) – polybutylentereftalát, mechanicky pevný a žáruvzdorný materiál. Tento termoplast je charakterizován skvělými vlastnostmi a je odolný proti mnoha chemikáliím, olejům, mazivům, zředěným kyselinám, čisticím prostředkům apod.

Inzerce zpět