Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nové kamerové senzory ZFV

číslo 3/2006

Nové kamerové senzory ZFV

Firma Omron je dlouholetým dodavatelem systémů pro vizuální inspekci a své dlouholeté zkušenosti z jejich vývoje uplatnila i v nových kamerových senzorech ZFV, uvedených na trh v roce 2005. Přednostmi senzoru jsou kompaktní konstrukce, která integruje všechny prvky do snímací hlavice a řídicí jednotky, a hlavně jeho snadné nastavení. Hlavice je osazena čidlem CCD s rozlišením 468 × 432 bodů, osvětlovačem s LED a optikou s možností mechanického ostření v rozsahu až 1 : 4. Snímání obrazu je černobílé, barva LED je červená nebo bílá. Hlavice se vyrábějí ve dvou provedeních zorného pole – 50 × 46 mm nebo 10 × 8 mm, se stupněm krytí IP65.

Obr. 1.

Obr. 1. Grafické menu kamerového senzoru

Vyhodnocovací jednotka je vybavena barevným TFT zobrazovačem a několika nastavovacími tlačítky. Pomocí grafického menu a kurzorových kláves se vybírají funkce a nastavují parametry kamery (obr. 1). Kromě výběru kontrolního algoritmu se nastavuje např. jas osvětlení nebo jeho vypnutí, kompenzace rotace obrazu, polarita binárního výstupu a další. Výstupem senzoru je binární výstup OK/NG, pro řízení je určeno několik vstupů – start měření, dálkové učení, přepínání jedné z osmi sad nastavení.

Na zobrazovači se také promítá snímaný obraz (živě, s rychlou aktualizací) společně s informacemi o vyhodnocení obrazu nebo kurzory pro nastavovaní kamery. Po přepnutí do režimu provoz je možné ještě doladit kritéria pro vyhodnocení výstupu OK/NG.

Novinkou v roce 2006 je varianta ZFV-C s barevným vyhodnocením obrazu. Díky separaci barev mohou senzory vyhodnocovat i motivy s kombinacemi barev, které jsou problematické pro černobílé snímání, např. červená-zelená. Kamerové hlavice se snímáním barev se dodávají ve variantách zorného pole 10 × 10 mm až 150 × 150 mm, s vestavěným osvětlovačem.

Ideou kamerových senzorů ZFV je „řešení během několika minut„, a aby firma Omron prokázala schopnost rychlého a efektního použití svých senzorů, přichází s evropskou akcí Never-fail. Na významných veletrzích návštěvníkům nabízí okamžité ověření řešitelnosti jejich aplikace. Jestliže senzory nevyhoví, návštěvník obdrží kompenzaci – dárek. Akce se uskuteční i na veletrhu Amper 2006 (firma Omron bude mít stánek 3C12). Bližší informace najdete v přiloženém letáku nebo na internetové stránce http://www.never-fail.info

Ing. Vítězslav Báňa,
Omron Electronics, spol. s r. o.

OMRON Electronics spol. s r. o.
Jankovcova 53
170 00 Praha 7
tel: 234 602 602
fax: 234 602 607
e-mail: office@omron.cz
http://www.omron.cz