Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nové GSM routery nejen pro průmysl

V nabídce internetového obchodu Papouch store se objevily nové routery pro sítě GSM od značky NavigateWorx, které mají zajímavé vlastnosti. Typů není mnoho, jsou rozděleny ve třech řadách a pokryjí všechny běžné potřeby komunikace zařízení prostřednictvím sítí GSM. Výhodou je, že tyto routery jsou sice určené pro průmyslové použití, přesto nemají vysokou cenu.

 

Čím se odlišuje průmyslový GSM router od GSM modemu

Na vysvětlení by možná stačilo jedno slovo: „nepadá“. Tedy má mnohem lepší dostupnost. GSM routery se od běžných modemů ale odlišují i mnoha dalšími vlastnostmi: vytvářejí samostatnou síť LAN, popř. WLAN (WiFi), do které lze připojit průmyslová zařízení a zařízení IIoT. Některé routery obsahují i rozhraní pro další průmyslové sběrnice, takže není nutné instalovat různé převodníky. Důraz je kladen také na zabezpečení a spolehlivost.

 

NavigateWorx řady 300

Základní člen řady routerů NavigateWorx má označení NR300. Jeho cena je nízká, přesto má všechny vlastnosti, které má dobrý router mít. Umožňuje použít dvě karty SIM a kromě portu LAN komunikuje i po linkách RS-232 a RS-485. Připojí se do sítí 2G, 3G a 4G (LTE). Samozřejmostí je dobré zabezpečení: router umí VPN s šifrováním L2, L3 a OpenVPN. Napájení může být 9 až 36 V DC.

 

NavigateWorx řady 500

Rotery řady 500 mají navíc rozhraní WiFi a mohou mít i GPS. Rozšířen je počet portů LAN a přímo lze využít i dva digitální vstupy a výstupy. Napájení může být v rozsahu 9 až 48 V DC.

 

NavigateWorx řady 600

GSM router NavigateWorx NR600-P5G se umí připojit i do sítě 5G. Samozřejmostí jsou opět dvě karty SIM pro standardní a záložní síť, ale navíc lze použít jeden port LAN v módu Ethernet WAN pro pevné připojení, selže-li mobilní připojení. Více antén pro GSM a WiFi zajistí lepší pokrytí.

Všechny typy se konfigurují prostřednictvím webového rozhraní nebo centrálně softwarem pro správu routerů. Některé parametry lze konfigurovat i pomocí SMS.

 

Příklady použití

GSM routery jsou vhodné tam, kde chybí připojení objektu, průmyslového zařízení nebo stroje do internetu a je třeba přenášet data. Může to být např. měření hodnot ve fotovoltaické elektrárně, monitorování vodárny či přečerpávací stanice nebo monitorování strojů v situacích, kdy uživatel nedovolí připojení do firemní sítě LAN.

GSM routery NavigateWorx je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací.

 

(Papouch store s. r. o.

Obr. 1. GSM router NR300 má vše potřebné a není drahý

Obr. 2. GSM router NR500 je univerzálně použitelný

Obr. 3. GSM router NR600 umí komunikovat i v síti 5G