Aktuální vydání

celé číslo

10

2019

Automatizace v chemii a petrochemii

Hladinoměry

celé číslo

Nové elektropneumatické převodníky na našem trhu

Automa 10/2000

(firemní článek)

Nové elektropneumatické převodníky na našem trhu

Obr. 1.

Společnost SPA Praha, s. r. o., výrobce a dodavatel zařízení pro měření a regulaci a zástupce amerického výrobce pneumatických přístrojů Fairchild, uvádí v závěru roku na náš trh nové typy elektropneumatických převodníků z výrobní dílny Fairchildu, typ T 6000 a T 7900.

Převodník T 6000 je přístroj klasické konstrukce. Elektrický signál 4 až 20 mA je na pneumatický výstup 20 až 100 kPa převáděn ve dvou konstrukčních stupních. V prvním stupni je uskutečněn základní převod signálu pomocí cívky s pružinou v permanentním magnetu, druhý stupeň je tvořen výkonovým zesilovačem. Zpětnou vazbu zajišťuje klapka s tryskou. Nejde tedy o výrobek pracující na novém principu a uvedený typ není novinkou ani u výrobce. Popsaný přístroj se však stává alternativou typu 121 14, vyráběného ve stejné cenové úrovni v SPA Praha. Oproti uvedenému typu poskytuje uživateli výhodu podstatně menších rozměrů (94 × 39 × 78 mm), možnost montáže na lištu DIN do rozváděčových skříní a snadnější seřizování nuly a rozsahu seřizovacími šrouby přímo z čela přístroje bez nutnosti demontáže. Napájecí tlak až 800 kPa většinou dovoluje napájet přístroj bez předcházející redukce tlaku. Přesnost přístroje i většina ostatních parametrů jsou na úrovni již zmíněného typu 121 14, vzduchový výkon je však dvojnásobný – 4,23 m3/h. Možnosti použití přístroje jsou velmi široké, především v oblasti nízkotlakých pneumatických systémů, avšak ne v prostředí s nebezpečím výbuchu. Přístroj je dodáván ze skladu, v krátké dodací lhůtě a s bohatým montážním příslušenstvím.

Obr. 2.

Z horní části cenového žebříčku je druhá novinka, E/P převodník T 7900. Je to skutečně nový typ přístroje s velmi širokým využitím i mimo oblast pneumatické regulace. Přístroj je dodáván s výstupním tlakem 0 až 200 kPa, 0 až 500 kPa nebo 0 až 1 000 kPa, řídicí signál je 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA. Kromě řídicího elektrického signálu přístroj vyžaduje pomocné napájení 24 V. Řídicí elektronická část ovládá miniaturní solenoidové ventily, které nastavují tlak v řídicí komoře zesilovacího stupně. Vysokou přesnost nastaveného výstupního tlaku zabezpečuje vlastní vnitřní měření tlaku s jeho zpětným vyhodnocením. Při přerušení pomocného napájení 24 V zůstává výstup na poslední nastavené hodnotě. To dovoluje realizovat tzv. funkci fail freeze, tedy zachování posledního stavu zařízení před poruchou. Vestavěný displej LCD průběžně zobrazuje výstupní tlak a spolu s klávesnicí umožňuje realizovat komunikaci s přístrojem v seřizovacím režimu, neboť jeho konstrukce dovoluje nastavit mnoho parametrů a uložit je do paměti. Přístroj o průřezu 76 × 76 mm má výšku 200 mm. Může pracovat i v prostředí s nebezpečím výbuchu. Napájecí tlak je až 14 bar. V ustáleném režimu přístroj nemá žádnou vlastní spotřebu vzduchu. Vzduchový výkon je až 170 m3/h. Velký výkon a tlakové rozsahy určují zaměření přístroje k použití spíše v nejrůznějších pneumatických zařízeních než v klasické pneumatické regulaci.

SPA Praha s. r. o.
Mezi vodami 1955/19
143 00 Praha 4
tel.: 402 57 57, 402 32 51-3
fax: 402 32 44
e-mail: spa@marcon.cz
www.spa-praha.cz