Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nová výrobní linka společnosti PepsiCo

Společnost PepsiCo otevřela ve svém závodě v Praze-Vysočanech novou výrobní linku. Reaguje tím na zvýšenou poptávku po nealkoholických nápojích na domácím trhu i v zahraničí. 

Česká pobočka společnosti PepsiCo otevřela ve svém závodě v Praze-Vysočanech novou linku na výrobu sycených nealkoholických nápojů. Kapacita vysočanského závodu tak naroste přibližně o 30 %.

Pořízení nové výrobní linky patří k jedné z největších investic firmy PepsiCo v České republice za uplynulých deset let. Cena investice dosáhla bezmála 150 milionů korun. Větší výrobní kapacita připraví firmu na zvýšenou poptávku v letních měsících, a to na domácím trhu i v zahraničí. Firma počítá s posílením exportu zejména do Maďarska.

„Chceme našim zákazníkům nabídnout dostatek nejen již představených nápojů, ale také zvýšení jejich kvality. V neposlední řadě tím získáváme další prostor pro nové varianty nebo pro výrobu nápojových novinek,“ uvedl na slavnostním otevření Josef Neumann, generální ředitel PepsiCo ČR a SR.

Nová výrobní linka s vysokým stupněm automatizace potřebuje jen přibližně čtyřicet nových pracovníků. To je v Praze, kde je volných pracovních sil kritický nedostatek, velká přednost. Firma již spustila náborovou kampaň, která má nové pracovníky najít.

Roční kapacita výrobní linky, kterou dodala firma Krones, je 150 milionů litrů nápojů, přibližně dvojnásobek ve srovnání s její předchůdkyní. Budou se na ní vyrábět nápoje značek Pepsi, Mirinda, 7UP, Mountain Dew a Evervess.

Kromě zvýšení kapacity pomůže nová výrobní linka také snižovat energetickou i materiálovou náročnost a naplňovat dlouhodobé cíle firmy na zmenšování vlivu na životní prostředí. Měrná spotřeba energie je u nové linky snížena o 25 až 30 % a spotřeba CO2 o 113 t ročně (úspora 5 %). O 7 až 11 % se také zmenšuje hmotnost používaných lahví. Úspora tlakového vzduchu, energeticky velmi náročného média, je přibližně 25 %. Velkou výhodou je také to, že linka používá suché mazání – tím se velmi snižují požadavky na údržbu dopravníků.

Firma PepsiCo vyrábí mimo již uvedené značky nápojů také ledové čaje Lipton a energetické nápoje Rockstar, džusy Toma a vody Toma Natura. Vedle nápojů vyrábí rovněž slané čipsy Lay’s. Kromě závodu ve Vysočanech má firma ještě výrobní závod v Teplicích nad Metují.

(Bk)

Obr. 1. Firma PepsiCo otevřela ve svém závodě v Praze-Vysočanech novou výrobní linku

Obr. 2. Výrobní linku za bezmála 150 milionů korun dodala firma Krones