Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Nová varianta měniče frekvence Sinamics G120 pro napětí 690 V

číslo 8/2006

Nová varianta měniče frekvence Sinamics G120 pro napětí 690 V

Společnost Siemens na letošním veletrhu Achema představila modulární měnič Sinamics G120 690 V a rozšířila tak současnou skupinu produktů Sinamics o přístroj pro napětí 690 V a výkon mezi 7,5 až 55 kW.

Sinamics G120 690 V je první měnič na trhu, který využívá polovodičové materiály na bázi karbidu křemíku. Díky nim dosahuje výkonový modul tohoto měniče taktovací frekvence 650 Hz, což umožňuje použít jen malý integrovaný sinusový filtr. I proto má výkonový modul kompaktní rozměry a lze jej snadno zabudovat do daného zařízení. Mimo to je měnič velmi tichý a jeho provoz energeticky úsporný.

Obr. 1.

Měnič dokáže rekuperovat energii zpět do rozvodné sítě. To nejen výrazně šetří energii, ale současně ve srovnání s běžnými měniči zmenšuje zpětné působení na síť.

Ve spojení s bezpečnostní řídicí jednotkou vznikne pohon s integrovanou bezpečností. Sinamics G120 splňuje požadavky kategorie 3 podle EN 954-1 a lze jej použít v zařízeních s úrovní bezpečnosti SIL2 podle IEC 61508. K dispozici jsou komunikační rozhraní RS-485 a Profibus-DP s profilem Profidrive 4.0 a rozšířením podle Namur. Řídicí jednotka může být vybavena podle požadavků zákazníků různými analogovými a digitálními vstupy a výstupy a dále svorkami pro připojení jisticího zařízení motoru.

Nový měnič nabízí vektorové řízení, skalární řízení U/f a řízení magnetizačního proudu (FCC, Flux Current Control). Parametry se nastavují pomocí základního operátorského panelu BOP nebo z počítače pomocí parametrizačního softwaru Starter. S využitím paměťové karty (MMC) nebo BOP lze tytéž parametry přenášet na několik měničů (klonování).

Měnič byl navržen s ohledem na předpokládané využití v chemickém průmyslu. Tomu odpovídá výběr použitých materiálů a povrchových úprav.

Siemens, s. r. o., tel.: 233 032 411, e-mail: siemens.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz/ad