Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nová technika pro automatizaci na Hannover Messe

číslo 6/2003

Nová technika pro automatizaci na Hannover Messe

Úvod

Firma Dyger, s. r. o., je distributorem produktů značky Beckhoff – New Automation Technology na českém a slovenském trhu. Jeden z největších světových dodavatelů průmyslových PC, softPLC, softNC a softCNC má neustále co nového nabídnout. Na veletrhu Hannover Messe byly představeny novinky, které opět posouvají možnosti řídicích systémů pro stroje, technologie a budovy o velký kus dále. Pojďme si některé z nich představit blíže.

Obr. 1.

Průmyslová PC Beckhoff

Novinkou je např. řada velmi subtilních, ale plnohodnotných průmyslových počítačů PC 63XX. Ventilátor procesoru je zde nahrazen pasivním chladičem. Napájení počítače je 24 V DC. CPU obsahuje procesor Celeron 733 MHz nebo PIII. Jako paměťové médium je kromě pevného disku IDE k dispozici také virtuální disk compact flash. Běžné je již i rozhraní DVI/USB (Digital Visual Interface/Universal Serial Bus). Takto vybavené IPC lze velmi jednoduše připojit na zadní stranu ovládacího panelu Control Panel s displejem LCD (obr. 1). Tyto panely dodává Dyger v rozměrové řadě 6, 10, 12, 15, 18 a 20 palců s dotykovým stínítkem displeje (touch screen), v provedení pro připevnění na víko rozváděče nebo na rameno stroje. Ovládací panel se k PC připojuje přes USB/DVI, CP-link nebo Ethernet. Ostatních osm řad průmyslových PC Beckhoff zůstává samozřejmě i nadále v prodeji.

Inteligentní svorkovnice

Inteligentní svorkovnice – I/O moduly – představují jeden za základních produktů firmy Beckhoff. Jsou k dispozici v podstatě pro každý typ signálu a pro každý typ komunikační sběrnice. Beckhoff vyrábí více než sto druhů I/O svorek. Krytí IP20 nebo IP67 vyhoví všem potřebám zákazníků.

Novinkou je možnost připojit na vnitřní sběrnici K-bus pneumatické prvky Festo nebo spouštěče motorů TeSys model U (Schneider Electric) a vytvořit tak kompaktní řídicí systém s přímou návazností na akční členy.

Další novinkou jsou jednokanálové, čtyřkanálové a osmikanálové analogové I/O svorky pro všechny standardní signály (včetně termoelektrických článků) s velmi přitažlivými hodnotami poměru ceny k výkonu na jeden I/O signál a obrovskou variabilitou celého systému s distribuovanými I/O.

Například svorka KL2641 s relé 230 V AC, 16 A vyřeší potřeby mnoha zákazníků. Svorka KL3361 – osciloskop se vzorkovací frekvencí až 10 µs a předzpracováním signálu přímo ve svorce – již také našla uplatnění u mnoha zákazníků při použití v časově kritických aplikacích. Svorka KL3403 3 (Phase Measurement Terminal) je určena pro přímé měření všech elektrických veličin v elektrické síti. Hodnoty napětí, proudu a účiníku, diagnostika výpadku fází, sledu fází atd. jsou tak jsou k dispozici pro další zpracování v řídicím systému.

K řadě terminálů pro připojení na různé druhy sběrnic přibyly terminály pro sběrnice Fipio (Schneider Electric) a sběrnice pro domovní automatizaci (ovládání osvětlení) DALI/DSI (Digital Adressable Lighting Interface/Digital Serial Interface; Tridonic).

Software TwinCAT – nová verze 2.9

TwinCAT je softPLC a softNC, resp. softCNC. Nahrazuje konvenční hardware PLC a NC průmyslovým počítačem. Využívá přednosti obou kategorií řídicí techniky: otevřenou architekturu PC s obrovskou výpočetní kapacitou, software pro programování PLC podle normy IEC 61131-3, komunikační schopnosti a snadné ovládání operačního systému Windows (podle požadavků uživatele a možností hardwaru to mohou být systémy Microsoft Windows NT, 2000, XP, NT Embedded, XP Embedded, CE). Programování i zpracování programů se odehrává na stejném PC, k němuž lze připojit všechny běžné komunikační protokoly a zajistit komunikaci pomocí běžných metod přenosu dat (OPC, OCX, DLL apod.). Pomocí TwinCAT lze na PC provozovat řízení v reálném čase.

CX1000 Beckhoff Embedded PC

CX1000 Beckhoff Embedded PC je modulární průmyslové PC malého formátu, montované na lištu DIN. Již si získalo oblibu také u domácích zákazníků. Nejvýhodnější je kombinovat v něm operační systém Windows CE.NET nebo Windows XP Embedded se softwarem TwinCAT. Základní jednotka obsahuje procesor Pentium MMX, rozhraní pro Ethernet a RS-232, interní paměť flash pro operační systém a aplikace o velikosti 64 MB, dále 128MB RAM a slot Compact Flash typ II pro standardní karty CF o kapacitě do 1 GB.

Napájecí modul s integrovaným LCD umožňuje současně připojit a napájet také I/O svorky Beckhoff a sběrnicové terminály Fieldbus Box Beckhoff v krytí IP67.

K dispozici je modul s DVI a USB. Schopnost CX1000 fungovat jako řídicí jednotka (master) v různých sběrnicových systémech mu umožňuje být plnohodnotným průmyslovým řídicím automatem na bázi PC s možností komplexně řídit rozsáhlá zařízení a stroje.

Seznam novinek není samozřejmě úplný. Na této ploše lze již jen vyjmenovat např. novou řadu mikro-PLC s označením BX, svorky do prostředí s nebezpečím výbuchu a svorky nahrazující bezpečnostní relé. V České republice budou všechny novinky představeny na podzimním MSV v Brně. Návštěvníci se tam budou moci seznámit i s novou „superrychlou“ sběrnicí EtherCAT, které otevírá Ethernetu cestu k aplikacím s velkými nároky na práci v reálném čase. Podle hesla firmy Beckhoff „New Automation Technology“ jsou všechny nové výrobky konstruovány tak, aby dávaly zákazníkům neustále další výhody před současným stavem techniky.

Ing. Jiří Holík, Dyger, s. r. o.

Dyger, s. r. o.
Purkyňova 99
612 00 Brno
tel: +420 541 321 004
fax. +420 541 249 208
e-mail: info@dyger.cz
http://www.dyger.cz

Inzerce zpět