Nová řada ventilových bloků
Z malé firmy původně se zabývající výrobou solenoidových ventilů pro stlačený vzduch se firma Univer během své třicetileté historie transformovala v dodavatele kompletního sortimentu pneumatických prvků pro průmyslovou automatizaci. Díky tomu patří v současné době mezi největší italské výrobní koncerny v této oblasti.
V loňském roce Univer uvedl na trh novou sérii ventilových bloků pod značkou ComboBox. Tyto ventilové bloky jsou v České republice montovány a dodávány firmou Intratech družstvo, Polička. Jde o velmi dobře propracované ventilové bloky, které uspokojí nároky nejširší skupiny uživatelů v jednoduchých i technicky náročných aplikacích, stejně jako požadavky ekologů. Při jejich vývoji byl použit nejmodernější modelovací software, důmyslné programy pro simulaci průtoků a konstrukční metoda rapid prototyping.
Zatímco naprostá většina dříve vyráběných ventilů byla určena pro samostatné použití, tzn. měla závity přímo na těle ventilu a do bloku se spojovala pomocí desek, nové ventily ComboBox umožňují sestavit blok bez základové desky. Z toho plynou hlavní výhody – kompaktnější tvar bloku a úspora finančních nákladů. Jinými slovy: ventily jsou velmi univerzální a možnosti jejich kombinování jsou neomezené. Oproti podobným produktům na trhu, které mají zpravidla určený nebo omezený počet a typ ventilů v bloku, čímž jsou značně omezeny možnosti jejich využití, ventily ComboBox nabízejí stejnou, ne-li větší variabilitu jako systémy se základovou deskou.
V každém bloku, který se může skládat ze dvou až dvaceti ventilů, lze použít ventily s odlišnou funkcí, ovládáním a pracovním tlakem (včetně vakua). K dispozici je velký výběr vstupních a koncových desek a mezidesek s různým provedením. Existují také tzv. náhradní desky pro vložení na místo, které bude ventilem osazeno v budoucnu. Vybrat lze i ovládání bloku: kromě pneumaticky řízených ventilů je možné použít elektromagnetické ventily osazené cívkami s volnými vodiči, provedení plug-in se společným konektorem a interním vedením k jednotlivým cívkám v bloku, nebo dokonce sériové zapojení více bloků. K dispozici jsou také moduly pro připojení k PC, využívající protokol Interbus, Profibus a DeviceNet.
Použité materiály splňují náročné požadavky bezpečnostních standardů – tělo ventilu je ze slitiny Zamak, těsnění z materiálu NBR, víka jsou plastová a krytky ze samozhášecího plastu. Ventily mají garantovanou minimální životnost 50 milionů cyklů při použití jak mazaného, tak i nemazaného vzduchu a jsou konstruovány tak, aby měly co nejmenší hlučnost. Základní rozměr ventilu první řady uvedené na trh je 14,5 mm, v dohledné době budou následovat ventily šíře 10,5 a 18 mm.
Dalším krokem ke zvětšení modularity a univerzálnosti ventilových bloků ComboBox je nabídka různých připojovacích šroubení. V první řadě je k dispozici přímé šroubení pro vnější průměr hadičky 8 mm pro maximální průtok 830 Nl/min. Lze také použít přímé šroubení s menšími průměry, tzn. 6 a 4 mm s průtokem 510 a 200 Nl/min. Úhlová šroubení existují ve dvojím provedení: standardní úhlové šroubení a prodloužené provedení. Při použití obou typů na jednom ventilu lze směrovat hadičky na stejnou stranu, což značně zjednoduší orientaci v bloku. Úhlová šroubení mají při průměrech 8, 6 a 4 mm průtok 700, 370 a 140 Nl/min. Všechna šroubení jsou do ventilu namontována pouze zasunutím a v pozici je drží přítlačná destička, což velmi zrychluje a usnadňuje montáž.
Ventily jsou k dispozici v těchto provedeních: 5/2, 5/3 (se středovou polohou uzavřenou – CC, otevřenou – OC a pod tlakem – PC) a 3/2+3/2 (dva ventily v jedné pozici v provedení NO + NO, NC + NC, NO + NC). U těchto ventilů je použit pouze šoupátkový systém, na rozdíl od většiny ostatních sérií firmy Univer, které kromě šoupátkového používají také kombinovaný systém. Mohou pracovat se stlačeným vzduchem (do 1 MPa) a vakuem. Přívod pomocného řídicího vzduchu k elektropilotům je skrz vstupní desku, přičemž její konstrukce se liší podle toho, zda jde o interní nebo externí řídicí vzduch.
Pro výrobce a distributory je připraven software vyvinutý firmou Univer pro zjednodušené navrhování bloku, který umožňuje po jednotlivých krocích definovat počet a typ ventilů, ať už dříve použitých nebo nových variant, jejich ovládání (pneumatické nebo elektrické s možností výběru typu cívek a konektorů), řídicí vzduch, různé šroubení pro každou pozici ventilu, vstupní a koncové desky a mezidesky. Při definici lze zvolit typ společného konektoru a délku kabelu, stejně jako možnost sériového propojení více bloků nebo použití modulu pro připojení přes Interbus, Profibus nebo DeviceNet.
Další výhodou je možnost simulovat funkci bloku. Po zadání průměrů, zdvihů a počtu jednotlivých válců a frekvence jejich cyklů lze prověřit, zda válce budou pracovat správně a nebudou se vzájemně ovlivňovat. Návrh bloku lze uložit pro pozdější potřeby. Na konci návrhu je k dispozici nabídka s podrobným popisem a cenou, pneumatické schéma, rozměrový výkres a obrázek bloku z knihovny. Pro výrobce je navíc velmi důležitý podrobný seznam všech použitých dílů k sestavení bloku. Každý blok je označen kódem, který je generován programem a je nezaměnitelný po celém světě. To např. při exportu stroje umožní i po letech přesně identifikovat blok pro dodávku náhradních dílů nebo vyrobení totožného bloku, a to i v případě speciálního provedení.
Petr Cihlář, Intratech družstvo
INTRATECH družstvo
Fortna 144
572 01 Polička
tel.: 0463/74 28 04-5
fax: 0463/74 14 44
e-mail: intratech@intratech.cz
http://www.intratech.cz
|