Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Nová řada operátorských panelů od Pro-face

Japonská společnost Pro-face je celosvětovým výrobcem operátorských panelů, panelů se zabudovaným PLC, dotykových obrazovek a průmyslových počítačů. Výrobky této značky se vyznačují nejen pokročilými vlastnostmi, ale především kvalitou a spolehlivostí. Společnost byla založena v roce 1972 a postupem času se její působnost rozšířila po celém světě. V roce 1995 založila vývojová centra v Evropě, Koreji a Tchaj-wanu, v roce 2001 převzala americkou společnost XYCOM, pod jejímž názvem prodává své výrobky ve Spojených státech, a v průběhu let 2004 až 2007 se její zastoupení objevila v Číně, jihovýchodní Asii, východní Evropě, Austrálii, Indii, Rusku a Brazílii.
 
Řada AGP3000 je již sedmou generací operátorských panelů společnosti Pro-face. Zákazník si může vybrat z více než padesáti panelů o délce úhlopříčky 3,8" až 15", dále z modelů ve standardní úpravě nebo ve verzi low-cost (S-Class), handy (H-Class), multimediální (M-Class) nebo TouchPLC. U panelů Pro-face je samozřejmostí zpětná kompatibilita až k první generaci panelů, podpora mezinárodních standardů a vícejazyčných aplikací. Tato nová řada poskytuje všechny oblíbené vlastnosti předchozích řad (slot na kartu CF s možností nahrát aplikaci do panelu, nastavit panel prostřednictvím obrazovky)
a navíc přináší rozhraní USB Master (s podporou přímého připojení zařízení, jako jsou tiskárny a snímače čárových kódů). Řadu AGP3000 doplňuje řada low-cost panelů AST3000, které nejsou vybaveny ethernetovým rozhraním a rozšiřujícím portem pro přidání komunikačních modulů (Profibus, CANOpen, DeviceNet atd.).
 
Řada obsahuje také vylepšený displej TFT s větším kontrastem pro dobrou čitelnost i na přímém slunečním světle. Chod zajišťuje 64bitový procesor RISC s výkonem 443 mips (milionů instrukcí za sekundu) s pamětí pro aplikační programy velikosti 6 až 16 MB a s možností rozšíření o kartu Compact Flash (CF). Panely Pro-face mají krytí IP65 z přední strany a IP20 ze strany zadní. Fungují v prostředí o teplotě 0 až 50 °C, skladovat je lze i za méně příznivých teplot: od –20 do +60 °C.
 
Silnou stránkou firmy Pro-face je skutečnost, že se zaměřila výhradně na výrobu panelů a obrazovek. To jí umožňuje soustředit se na kvalitu a uživatelsky přátelské prostředí a nerozmělňovat své úsilí a energii při výrobě širšího sortimentu průmyslových produktů. Zajímá se o názory uživatelů a snaží se co nejlépe vyhovět jejich poznámkám a připomínkám. I proto představují panely AGP3000 špičku ve své třídě a nabízejí detailní grafiku a obrazovku s rozlišením až 1 024 × 768 bodů a různé typy displejů s barvami od šestnácti odstínů šedé (LCD) až po 65 536 barev (TFT).
 

Bohaté komunikační schopnosti

 
Široké možnosti připojení znázorněné na obr. 1 mají panely Pro-face díky mnoha komunikačním rozhraním:
  • dvě sériová rozhraní (COM1, COM2),
  • Ethernet (LAN),
  • rozšiřující jednotka 1 – komunikační moduly,
  • rozšiřující jednotka 2 – modul VM/DVI,
  • rozhraní USB (typ A),
  • rozšiřující paměť,
  • karta Compact Flash,
  • videovstup,
  • zvukový vstup a výstup,
  • pomocný vstup/výstup (AUX).
Pomocí zabudovaných ovladačů je možné panely připojit k široké paletě řídicích systémů. Jeden panel může být současně propojen až se čtyřmi rozdílnými PLC, a tak může fungovat jako komunikační brána (gateway). Dalšími možnostmi operátorských panelů Pro-face je zasíťování strojů a centrální stahování provozních dat.
 

Videozáznam pro analýzu poruch

 
U panelů s obrazovkou od 5,7" lze používat kameru, která zaznamená stav výrobní linky, a podle záznamu je možné analyzovat příčiny chyb a nepřesností (obr. 2). Videozáznam může zachytit situaci v podobě obrázku, což je důležité pro předvídání údržby a také rozpoznání a analýzu chybových stavů. Chybové hlášení s videozáznamem je možné uložit a poté s ním dále pracovat. Kamera zaznamená událost a uloží záznam doby maximálně 60 s před událostí a po ní. To obsluze usnadňuje pochopit vzniklou situaci, úspěšně jí předcházet, popř. snáze odhalit chybu za použití obrazového manuálu. Navíc je možné identifikovat chyby kombinováním grafu trendu se záznamy alarmu, kterých mají panely Pro-face celkem 32 767.
 

Panely se zabudovaným PLC

 
Kategorii zařízení TouchPLC, tedy operátorských panelů se zabudovaným PLC, lze rozdělit na řadu AGP3000 o úhlopříčce velikosti od 5,7" do 12,1" a řadu kompaktních panelů LT o úhlopříčce velikosti od 3,8" do 5,7". Panely obou řad mají barevný nebo černobílý operátorský displej a umožňují ovládat vstupy a výstupy. Zatímco řada LT obsahuje kompaktní PLC vybavené šestnácti vstupy a šestnácti výstupy s možností rozšíření o další tři I/O moduly, řada AGP3000 obsahuje modely se zabudovanými vstupy a výstupy nebo modely podporující připojení vzdálených vstupů a výstupů přes sběrnici. Nejčastěji používanou sběrnicí pro přenos dat mezi PLC a vzdálenými moduly I/O je CANopen, pro kterou nabízí Pro-face řízenou jednotku (slave) CANopen se zabudovanými dvanácti vstupy a osmi výstupy. Tu lze ještě rozšířit o dalších sedm modulů. Tyto rozšiřující moduly jsou shodné pro obě řady.
 
Panely těchto řad také disponují obrazovkou LED s možností zobrazovat nejen text, ale i data v efektivně zpracované úpravě. Jde o duální, vysoce kvalitní a provozně nenáročné zařízení, které spojuje displej a provozní i ovládací funkce do jediné jednotky, čímž šetří místo, kabeláž a elektrické spoje. Stejně jako operátorské panely, i moduly TouchPLC se programují pomocí firmwaru Pro-face a softwaru GP-Pro EX. Nejnovější verze 2.7 tohoto softwaru bude uvedena na trh letos v létě.
 

Software pro návrh obrazovek a řídicích algoritmů

 
GP-Pro EX je grafický editor s integrovaným vývojovým nástrojem (ladder) pro navrhování obrazovek a řídicích algoritmů pro panely všech kategorií: HMI, TouchPLC a IPC řad 3000 a 4000. Ucelený softwarový balík obsahuje i konvertor projektů (obrazovek) ze starších řad HMI značky Pro-face, program GP Viewer a všechny podporované ovladače. Editor byl navržen ve spolupráci se zákazníky a při jeho tvorbě byl brán ohled na jejich požadavky, což vedlo ke zrychlení a zpřehlednění práce v editoru. Mezi oblíbené vlastnosti GP-Pro EX mimo jiné patří import symbolických proměnných a tagů v souborech csv, podpora vícejazyčných aplikací (podporován i import csv), funkce drag-and-drop pro přenos mezi editorem obrazovek a nástrojem ladder, jednoduchá konfigurace alarmů, receptury, práce s průhlednými objekty nebo automatické přizpůsobení velikosti písma podle typu fontu. Standardně je podporována většina písem (evropské fonty včetně češtiny, azbuky a písma jihovýchodní Asie jako japonština, čínština, korejština, arabština, hebrejština atd.).
 
Je-li třeba přistupovat k panelům AGP3000 dálkově přes Ethernet, lze k tomu použít program GP-Pro Viewer EX, který je zdarma součástí programovacího softwaru. V okně programu se zadá IP adresa panelu AGP a poté je možné ovládat jeho obrazovku z kanceláře. Program pracuje v synchronním nebo asynchronním módu. V prvním případě se mění obrazovka panelu AGP3000, která reaguje na změny zadané za použití GP Viewer, v případě asynchronního módu se obrazovky pro řízení technologie nemění. Na jeden panel je možné přistupovat z libovolného PC vybaveného tímto softwarem.
 
Dalším, zpoplatněným programem je WinGP. Jde o runtime vizualizační software pro dálkové řízení a monitorování technologických procesů prostřednictvím panelů AGP3000. Předností je, že lze v PC použít stejné obrazovky, které již byly vytvořeny pro panely AGP. I tento software může pracovat v synchronním a asynchronním módu.
 
Pro-Server EX je výkonný nástroj určený pro sběr dat a posílání receptur přes panely AGP3000 (podporuje i některé starší řady) na úroveň řízení procesů (PLC) bez nutnosti programování a zásahu do existujících zařízení. Pro-Server EX poskytuje rozhraní i pro další zpracování dat: DDE, DDL API, ODBC, OPC, SMPT. Velmi jednoduše a rychle lze zajistit automatické vytváření zpráv (reports), popř. jejich odesílání elektronickou poštou. Rovněž umožňuje nastavit komunikaci mezi různými PLC připojenými k panelům AGP (přímé spojení je nutné pouze pro nastavení) a dále monitorovat všechna zařízení připojená k panelům AGP na obrazovce PC.
 
Připravovaný program GP-Pro EX verze 2.7 bude podporovat i 32bitový operační systém Windows 7 a obsahovat softwarový nástroj Camera-Viewer EX, díky kterému bude možné dálkově monitorovat stroj ve videoformátu, jejž bude možné poslat prostřednictvím panelu do PC.
 
Tato verze také poskytne softwarovou podporu pro GP-4104 a kompaktní panely HMI vybavené ethernetovým rozhraním.
 
Obr. 1. Komunikační rozhraní umožňují připojit k panelům Pro-face mnoho různých zařízení
Obr. 2. Použití kamery pro záznam stavu výrobní linky: podle záznamu je možné analyzovat příčiny chyb a nepřesností