Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Nová řada měřicích a monitorovacích modulů Papago

Papago („papoušek“ v jazyku esperanto, [papa:go]) je nová řada produktů společnosti Papouch, s. r. o. Moduly Papago (obr. 1) jsou určeny k měření nejrůznějších veličin a monitorování i ovládání prostřednictvím Ethernetu (síť LAN). Základní vlastnosti všech typů modulů jsou společné:

  • ethernetové rozhraní s interními webovými stránkami a mnoha standardními komunikačními protokoly (viz dále),
  • napájení PoE, které odstraňuje nutnost používat externí napájení, ač možnost připojení síťového adaptéru zůstává,
  • interní paměť a zálohované hodiny reálného času – v případě, že dojde ke ztrátě komunikace, jsou do paměti automaticky ukládány naměřené hodnoty i s údajem o čase měření a po obnovení spojení jsou data automaticky doposlána,
  • kovová robustní krabička, která může být montována i na lištu DIN, pěkného vzhledu, s popisy, které umožní zapojení bez nahlížení do manuálu a s indikačními LED zobrazujícími všechny důležité stavy,
  • skvělá cena,
  • možnost zobrazit, uložit a vyhodnotit data v programu Wix (wix.papouch.com), který je pro menší počty měřených veličin zdarma.
 

Komunikace

Moduly Papago ETH komunikují několika standardními protokoly. To umožňuje moduly snadno začlenit do větších systémů a data zpracovávat.
 
Prvním z protokolů je Modbus TCP. Je to široce rozšířený komunikační protokol, který je variantou protokolu Modbus RTU, ovšem určenou pro Ethernet. Druhým protokolem je SNMP, včetně možnosti posílat zprávy trap při nastavených událostech. Jde o protokol používaný zejména pro monitorování serverů nebo technických zařízení budov. Dalším protokolem je HTTP Get s otevřenými nebo šifrovanými daty. Je to šikovná a jednoduchá možnost, jak předávat data bez pevné IP adresy a vyhodnocovat je např. v serveru u poskytovatele internetu. K dispozici je také funkce email pro rozesílání e-mailových zpráv při nastavených událostech. Poslední možností je využít firemní protokol Papouch s názvem Spinel.
 

Dostupné a připravované moduly

První v řadě modulů Papago jsou moduly s rozhraním Ethernet pro měření teploty a vlhkosti. K dispozici je vlhkoměr s teploměrem, který používá polovodičové senzory, dále teploměr pro platinová čidla Pt100 a teploměr pro termočlánky typu K. (obr. 2). Do výroby jsou dále připraveny moduly s digitálními vstupy, moduly pro karty RFID a mnoho dalších.
 
Protože moduly Papago využívají napájení Power Over Ethernet (PoE, IEEE 802.3af), je jako doplněk možné objednat i vhodný přepínač (switch).
 
Moduly Papago je možné zapůjčit k vyzkoušení, přičemž technici výrobce poradí s jejich implementací. Také je možné je vidět spolu s dalšími produkty na veletrhu Amper 2015 ve stánku V 2. 05.
 
 
Obr. 1. Moduly Papago mají napájení PoE, ale lze připojit i napájecí adaptér

Obr. 2. Připojení termočlánků k Papago 2TC ETH