Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nová řada inteligentních relé Zelio Logic

číslo 11/2004

Nová řada inteligentních relé Zelio Logic

Každý z nás se ve svém okolí dosti často setkává s mnoha automatizovanými procesy, aniž by si uvědomoval, co se za jejich řízením skrývá. Ať je to řízení osvětlení, klimatizace, vjezdu do garáže, zavlažovacího systému skleníku, malé čističky odpadních vod, nebo výrobní linky, může se v každém „mozku„ takovéhoto procesu skrývat velmi nenápadné, avšak poměrně výkonné zařízení zvané inteligentní (programovatelné) relé.

Takovýmto užitečným zařízením je i inteligentní relé Zelio Logic, jehož druhou generaci uvedla společnost Schneider Electric v květnu tohoto roku na český trh (obr. 1).

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Inteligentní relé je v podstatě zařízení sdružující a vzájemně kombinující vlastnosti spínacích prvků, časových relé, počítadel a jiných produktů z oboru „drátované logiky„ (tj. klasického reléového logického řízení) do jednoho celku tak, aby vznikl výkonný prvek s „aplikovanou inteligencí“ v podobě jednoduchého a snadno vytvořeného programu. Současně je to zařízení s minimálními nároky na prostor, s velkou variabilitou použití a s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu.

Díky všem těmto vlastnostem, které svému uživateli inteligentní relé Zelio Logic nabízí, je lze zařadit do skupiny produktů Simply Smart (jednoduše inteligentní) značky Telemecanique. Sem mimo ně patří také různé typy čidel, napájecích zdrojů, komunikačních prvků a podobných produktů.

Oblast použití inteligentních relé Zelio Logic je skutečně velmi široká (obr. 2, obr. 3). K jejímu dalšímu rozšíření přispěla celková inovace vzhledu včetně velkého, dobře čitelného displeje na čelní straně. Významným vylepšením je také koncepce dvou typových řad, Zelio Logic Compact a Zelio Logic Modular. Je tak možné vytvořit sestavu o velikosti až 40 I/O, kterou lze v případně potřeby doplnit komunikačním modulem pro sběrnici Modbus. Neméně důležitým krokem je i inovace programovacího softwaru, spojujícího uživatelsky příjemné prostředí s možností výběru způsobu programování v režimu kontaktních schémat (LD) a nebo funkčních bloků (FBD).

Zájemci o inteligentní relé Zelio Logic se o nich mohou dozvědět více na webové adrese www.zelio.schneider-electric.cz, kde najdou technické údaje i návody k programování a k použití relé v automatizační praxi.

Ing. Martin Chromec, marketing
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Technická podpora
tel.: 382 766 333
e-mail: tp@cz.schneider-electric.com

Praha - Thámova 13, 186 00 Praha 8
tel.: 281 088 111, fax: 224 810 849

Brno - Mlýnská 70, 602 00 Brno
tel.: 543 425 555, fax: 543 425 554

http://www.schneider-electric.cz

Inzerce zpět