Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nová řada inteligentních kamer od National Instruments

Společnost National Instruments (NI) 5. listopadu 2007 představila své první dvě inteligentní kompaktní kamery NI 1722 a NI 1742, velmi výkonné systémy za nízkou cenu, které zvyšují laťku v tomto oboru. Obě nové inteligentní kamery jsou vestavná (embedded) zařízení, v nichž jsou integrovány průmyslová řídicí stanice a snímač obrazu spolu se softwarem pro zpracování obrazu od společnosti NI. Obraz tedy může být zpracováván přímo v kameře. Uvedené inteligentní kamery značky NI představují ucelené systémy pro strojové vidění a automatické řízení v průmyslu vhodné k řešení úloh jako vyhledávání součástí, kontrola obalů, kontrola správné montáže a čtení čárových i maticových identifikačních kódů.
Nové kamery jsou dodávány se softwarem National Instruments Vision Builder for Automated Inspection (AI), což je interaktivní konfigurační prostředí pro nastavování, ověřování a uvádění do provozu uživatelských programů pro zpracování obrazu, a to vše bez nutnosti programování. S použitím tohoto interaktivního softwaru, ovládaného prostřednictvím nabídkových menu, mohou uživatelé komplexně využívat možnosti strojového vidění způsoby zahrnujícími nejen vlastní rozpoznávání obrazu, ale také provádění akcí založené na stavech, včetně smyček a větvení. K tomu je určen vestavěný editor stavových diagramů. Ve složitějších úlohách mohou inteligentní kamery NI spolupracovat s grafickým vývojovým prostředím National Instruments LabVIEW a celou knihovnou od NI, obsahující algoritmy pro zpracování obrazu a strojové vidění, jako je detekce hran, hledání vzorů, čtení lineárních i maticových kódů a optické rozpoznávání znaků. Programy pro strojové vidění lze přenášet mezi platformami jen s malými úpravami, neboť LabVIEW a Vision Builder AI podporují velmi širokou škálu hardwaru.
„Inteligentní kamery NI představují výrazný krok vpřed pro celý obor strojového vidění, neboť dosahují vysoké výkonnosti při nízkých nákladech, a zároveň rozšiřují hardwarovou platformu společnosti NI pro počítačové vidění o systémy jiné než ty, které jsou založeny na PC. Ve všech možných oblastech, od kontroly křemíkových destiček až po balení potravinářských výrobků, představují inteligentní kamery od NI pro konstruktéry strojů snadno použitelné a ucelené řešení pro vizuální kontrolu, a to se všemi funkcemi obvyklými nyní u systémů strojového,“ řekl při představování kamer John Hanks, viceprezident společnosti NI pro marketing průmyslových produktů.
Kamera NI 1722 je vybavena procesorem PowerPC s taktovací frekvencí 400 MHz, procesor v kameře NI 1742 (obr. 1) pracuje s taktem 533 MHz. Monochromatický snímač obrazu typu CCD od firmy Sony s rozlišením VGA (640 × 480), použitý v obou kamerách, je velmi kvalitní. Kamery také obsahují průmyslové vstupy a výstupy, včetně dvou opticky oddělených digitálních vstupů a dvou opticky oddělených digitálních výstupů, sériové rozhraní RS-232 a dvě rozhraní pro gigabitový Ethernet s podporou průmyslových protokolů, včetně protokolu Modbus TCP.
Kamera NI 1742 navíc obsahuje podporu pro připojení inkrementálního čidla a vestavný řadič podporující firemní metodu přímého řízení osvětlení (NI direct drive lighting). Díky podpoře inkrementálních čidel mohou uživatelé snadno synchronizovat vizuální kontrolu se systémy lineárních a rotačních pohonů. V řadiči NI direct drive je vestavěn zdroj pro napájení diod LED, který poskytuje konstantní výstupní proud až 500 mA a špičkový proud až 1 A. Špičkové spínání osvětlení umožňuje pracovat s čtyřnásobně zvýšenou intenzitou osvětlení bez poškození světelného zdroje.
(National Instruments)
 
National Instruments Czech Republic, s. r. o.
Národní třída 19/949
110 00 Praha 1
tel.: +420 224 235 774
bezplatný tel. v ČR: 800 142 669
bezplatný tel. v SR: 00800 648 324 75
fax: +420 224 235 749
 
Obr. 1. Inteligentní průmyslová kamera NI 1742