Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nová generace radarových hladinoměrů Vegapuls

Společnost Level Instruments CZ – Level Expert, s. r. o., dodává široký sortiment kontaktních i bezkontaktních hladinoměrů, limitních spínačů a převodníků tlaku pro měření v různých průmyslových odvětvích. Článek je zaměřen na absolutní novinky a vývoj radarových hladinoměrů firmy Vega Grieshaber KG (dále jen Vega), které jsou v jejím sortimentu již mnoho let.
 
Radarové hladinoměry Vegapuls jsou považovány za nejmodernější snímače na trhu. Více než 200 000 instalovaných a provozovaných hladinoměrů řadí tyto přístroje mezi nejprodávanější snímače na světě. Na veletrhu Achema 2009 ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN) byla představena nová generace těchto hladinoměrů s osvědčenou pulzní radarovou metodou měření (obr. 1). Tyto snímače patří do nové skupiny označené plicsplus, která je představena podrobněji v článku na str. 54.
 
Provozní rozsah teplot byl rozšířen do +450 °C. Větší chemická odolnost antén umožňuje snímače použít v širším spektru úloh. Nové verze krytů elektronických modulů, optimalizovaný koncept snímačů, zjednodušený provoz i nastavení jsou další přednosti nových snímačů. Díky znatelně výkonnější elektronice se tyto radarové snímače lépe přizpůsobí požadavkům nejrůznějších průmyslových odvětví.
 
Nové ultrarychlé mikroprocesorové jednotky rychleji zpracují i náročné měřicí algoritmy. Moderní elektronické komponenty umožňují vyhodnocovat signál dříve nerealizovatelnými metodami a dosáhnout lepšího rozlišení mezi výškou měřené hladiny a překážkami v nádrži. Díky značně rychlejšímu zpracování signálu jsou tyto hladinoměry schopny zaznamenat velmi rychlé změny polohy hladiny, a proto mohou být použity i v menších nádržích s kratšími cykly plnění a vyprazdňování.
 
Během vývoje byl kladen důraz na zajištění kompletní kompatibility mezi již existujícími a novými přístroji. Vše je mezi sebou kompatibilní: nové snímače a dosavadní nastavovací software, nová elektronika a dosavadní pouzdro elektroniky a současný anténní systém.
 

Závěr

Radarové hladinoměry Vegapuls a další produkty ze sortimentu německé společnosti Vega Grieshaber KG dodává na český a slovenský trh její výhradní zástupce pro Českou republiku a Slovensko, společnost Level Instruments CZ – Level Expert s. r. o.
 
Obr. 1. Nové radarové snímače Vegapuls