Aktuální vydání

celé číslo

03

2020

Veletrh Amper

Fórum automatizace a digitalizace

celé číslo

Nová generace polovodičových relé Zelio Relay SSR vyniká velkou odolností i četností spínání

Nová generace polovodičových relé Zelio Relay SSR se „řítí“ na slovenský a český trh. Její zástupci, ať už z řady SSL, SSM, nebo SSP, nacházejí uplatnění v balicích linkách, při zpracování plastů a pryže a v potravinářství.

 

Bez mechanických součástí

Polovodičová relé neboli SSR (Solid State Relay) jsou moderní spínací prvky, které klasická elektromechanická relé předčí v mnoha ohledech. Na rozdíl od nich např. neobsahují žádné mechanické součásti. Vynikají tak nejenom dlouhou životností, ale zároveň i tichým chodem.
 

Důležité je chlazení

Nová generace Zelio Relay SSR (obr. 1) nabízí hned několik typů spínání: spínání v nule, určené pro odporové zátěže, náhodné spínání, tzv. random, pro zátěže indukční a rovněž spínání stejnosměrného napětí. Pro správnou funkci SSR je důležité nepodcenit chlazení. K dispozici jsou samostatné chladiče od 0,2 do 2,5 °C/W, ale také relé s již zabudovaným chladičem.
 

Zelio Relay SSL: 5mm interface-relé

Úzká (slim) vazební relé (interface-relé) řady SSL s šířkou vlastního relé (100 mA, 2 nebo 3,5 A) pouhých 5 mm a šířkou patice 6 nebo 7,5 mm (obr. 2) ušetří místo v rozváděči. Patice jsou navíc vybaveny jak integrovaným modulem s ochranou proti záměně polarity a přepětí, tak LED indikující stav relé.
 

Zelio Relay SSM: modulární relé na lištu DIN

Optimální volbou pro montáž na lištu DIN jsou jedno- a třípólová modulární relé z řady SSM. V nabídce jsou relé s čelním panelem šířky 12 mm (6 A), 18 mm (12 A), 22,5 mm (20 a 30 A), 45 mm (45 a 55 A) a 90 mm (25 A). Výstupní napětí je až 660 V AC. Uživatelé jistě ocení provedení s integrovaným chladičem pro správný odvod tepla nebo dvoukanálové relé.
 

Zelio Relay SSP: relé pro montáž na panel

Řada relé SSP určených k montáži na panel zahrnuje jedno- a třípólová relé o šířce 45 a 90 mm. Jejich kontakty snesou zatížení 10 až 125 A a výstupní napětí je opět až 660 V AC. Relé má rovněž diagnostické funkce – např. LED indikující stav relé nebo testovací tlačítko.
 

Možnosti použití

Přínosem nastupující generace polovodičových relé Zelio Relay SSR je nejenom úspora místa v rozváděči, ale především možnost dosáhnout velké četnosti spínání. K velkým přednostem nových relé patří i odolnost proti vibracím a otřesům, minimální elektrický šum a galvanické oddělení vstupu a výstupu. Zelio Relay SSR splňují požadavky mezinárodní normy IEC EN 61810-1 (Elektromechanická elementární relé – Část 1: Všeobecné a bezpečnostní požadavky) a jsou plně v souladu s evropskou směrnicí RoHS. Představují výbornou volbu pro široké spektrum úloh – od plastikářských a gumárenských lisů přes textilní a balicí stroje až po klimatizaci nebo řízení osvětlení.
 
Jana Krupková, Schneider Electric
 
Obr. 1. Zástupci nové generace Zelio Relay SSR: řada SSL, řada SSM a řada SSP (zleva doprava)
Obr. 2. Úzké interface-relé Zelio Relay SSL šetří místo v rozváděči
Obr. 3. Nová generace polovodičových relé Zelio Relay SSR nalezne široké uplatnění také v potravinářství