Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nová generace detektorů otřesů a vibrací

číslo 2/2006

Nová generace detektorů otřesů a vibrací

Společnost Siemens, která patří mezi přední výrobce inteligentních bezpečnostních detektorů, představuje novou generaci detektorů otřesů a vibrací Senstec®.

Obr. 1.

Detektory otřesů a vibrací (nazývané též „seismické“ detektory; zde ovšem používané pro detekci otřesů a vibrací způsobených jinou než seismickou aktivitou) spolehlivě rozpoznají nejrůznější pokusy o napadení trezorů, bankomatů, nočních schránek, prodejních, parkovacích nebo telefonních automatů apod. z oceli, betonu a pancéřových nebo kompozitních materiálů. Schopnost detekce se vztahuje i na útoky pomocí trhavin nebo pokusy o vniknutí za použití vrtáků s diamantovým hrotem, mechanických a hydraulických páčidel, zařízení pro řezání plamenem, kyslíkových řezacích hořáků nebo trysek pro řezání vodním paprskem.

Senzor Senstec Bimorph, jenž byl vyvinut a patentován speciálně pro tyto detektory, analyzuje mimo jiné intenzitu, frekvenci a trvání mechanických vibrací a na základě předem naprogramovaných charakteristických hodnot rozhodne, zda zjištěné hodnoty otřesů a vibrací představují vniknutí do sledovaného prostoru, nebo to jsou pouze neškodné otřesy z okolního prostředí (projíždějící automobil nebo vlak, neškodné údery a kopání do bankomatu apod.).

Detektor je možné umístit na vnější i vnitřní povrch chráněného objektu. Uvedení senzoru do provozu je velmi snadné: během několika sekund lze pomocí přepínačů DIP zvolit předem naprogramované typické nastavení a potom, je-li to třeba, s využitím softwaru Sens Tool přesně přizpůsobit citlivost požadovaným podmínkám a specifickým vlastnostem materiálu chráněného objektu.

Siemens, s. r. o., tel.: 233 033 450, e-mail: siemens.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz