Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Nová aplikace pro platformu MindSphere zvyšuje využitelnost obráběcích center

Siemens nabízí novou aplikaci pro MindSphere, průmyslovou platformu internetu věcí (IoT) – Fleet Manager for Machine Tools (obr. 1). Pomocí této cloudové aplikace (MindApp) mohou být monitorována obráběcí centra ve velkých i malých výrobních provozech po celém světě. S minimem vynaloženého úsilí získají uživatelé přehled o využitelnosti a výkonu strojních zařízení a díky tomu mohou snížit náklady a zlepšit kvalitu obsluhy a údržby. Navíc mohou výrobci obráběcích center začít vyvíjet nové digitální služby založené např. na pronájmu kapacity strojů.

 

Aplikace Fleet Manager for Machine Tools velmi jednoduše podporuje rozhraní mezi řídicím systémem Sinumerik 840D sl a MindSphere (plánována je rovněž podpora dalších řídicích systémů Siemens a systémů od třetích stran). Jakmile je obráběcí centrum propojeno, umožní aplikace získávat, analyzovat a vizualizovat relevantní data týkající se zařízení a tím získat přehled o aktuálním stavu výroby i o vývoji v průběhu času. Výsledkem je možnost omezit prostoje, optimalizovat procesy obsluhy a údržby a zvýšit produktivitu zařízení.

 

Fleet Manager for Machine Tools je aplikace MindApp, která byla vyvinuta speciálně pro MindSphere, průmyslovou platformu IoT. Kromě aplikace MindApp nabízí Siemens velké množství prvků konektivity MindConnect. Výsledný otevřený systém dává průmyslovým podnikům příležitost maximálně využít digitální služby Siemens, např. v oblastech prediktivní údržby nebo správy dat o energetické náročnosti a optimalizaci využití zdrojů. Platformu MindSphere mohou navíc využít výrobci strojních zařízení i další firmy k vytvoření vlastních digitálních služeb a aplikací.

 

Fleet Manager for Machine Tools dovoluje provádět současně několik úkolů:

  • vizualizovat a spravovat globálně alokované soubory strojních zařízení,
  • kombinovat klíčové ukazatele strojních zařízení a vyvozovat z nich stabilní analytická data,
  • vyvíjet vlastní nabídku digitálních služeb,
  • okamžitě a snadno se propojit s platformou Sinumerik pro CNC stroje.

 

Fleet Manager for Machine Tools je jedna z prvních aplikací pro platformu MindSphere. Další aplikace MindApps jsou plánovány. Siemens představil aplikaci Fleet Manager for Machine Tools na mezinárodním veletrhu obrábění kovů ABM, který se konal 13. až 17. září 2016 ve Stuttgartu.

 

Další informace zájemci najdou na www.siemens.com/machine-tool-analytics.

(Siemens)

 

Obr. 1. Siemens nabízí Fleet Manager for Machine Tools, novou aplikaci pro MindSphere, kterou mohou být celosvětově monitorována zařízení v malých i velkých výrobních provozech