Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Německé strojírenství sází na inovace

Mladé firmy, start-upy, mají ohromný inovační potenciál. Naproti tomu mívají jen omezené finanční i personální možnosti. To jim sice dává velkou flexibilitu, ale také limituje možnosti jejich marketingu.

Mezinárodní veletrh obrábění Metav, který se bude konat v Düsseldorfu ve dnech 20. až 24. února 2018 (www.metav.com), proto poprvé nabízí těmto firmám možnost prezentovat se ve společném stánku. „Máme velmi dobré ohlasy z veletrhu EMO v Hannoveru,“ říká Dr. Wilfried Schäfer, výkonný ředitel Asociace německých výrobců obráběcích strojů VDW. Cílem jejího projektu je umožnit začínajícím firmám, aby se představily potenciálním investorům.

Společně s německým federálním ministerstvem průmyslu a energetiky nabízí VDW na veletrhu Metav německým inovátorům možnost podílet se na společném stánku. Start-upům tak bude poskytnuta marketingová podpora, která jim pomůže prezentovat se na významném mezinárodním veletrhu nejen před německými odborníky, ale i před zahraničními firmami. Cílem je podpořit německý export v této oblasti. Ministerstvo do podpory start-upů každoročně investuje až 2,5 milionu eur.

Vyplatí se to? Stylianos Chiotellis z firmy Factor-E-Analytics GmbH z Berlína je přesvědčen, že ano: „Balíček podpory má velmi dobře strukturovaný koncept a umožňuje mladým firmám účastnit se na významných mezinárodních veletrzích. Tím získají velmi rychle množství mezinárodních kontaktů s potenciálními zákazníky.“ Jeho firma, která bude jedním z vystavovatelů ve společném stánku, nabízí softwarová řešení pro propojení výrobních strojů, bez ohledu na jejich stáří a výrobce, s cílem sbírat a ukládat informace o jejich spotřebě a tak diagnostikovat případné problémy.

Ani Martin Plutz z firmy Oculavis GmbH, sídlící v Cáchách, která dodává řešení pro dálkový přístup ke strojům a zařízením s využitím mobilních zařízení, jako jsou chytré brýle, telefony a tablety, nešetří chválou: „Již jsme se díky podpůrnému programu účastnili jednoho mezinárodního veletrhu a získali jsme zde za rozumné náklady cenné kontakty. Byl to pro nás vynikající úspěch, a proto jsme se rozhodli zúčastnit se za podobných podmínek společného stánku start-upů na veletrhu Metav.“

Společný stánek start-upů na veletrhu Metav je určen výhradně německým firmám, které nejsou starší než deset let, jejich obrat je do 10 milionů eur, veletrhu Metav se ještě neúčastnily a nabízejí inovace v oblasti výrobků, řízení procesů nebo služeb. Těmto firmám je z programu hrazeno 60 % nákladů na výstavní plochu a stavbu stánku.

Potenciálními návštěvníky stánku jsou techničtí nadšenci, kteří se zajímají o inovace v oboru obrábění, a investoři, kteří chtějí do start-upu vložit své peníze. Ideální je, když jsou obě role propojeny v jedné osobě.

[Tiskové informace veletrhu METAV a VDW, prosinec 2017.] (Foto: Messe Düsseldorf/ctillmann) 

Petr Bartošík

Obr. 1. Innovations Made in Germany: účast ve společném stánku umožňuje mladým firmám uspět na trhu