Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Několika větami

Třebíč, 27. 3. 2008 – Společnost I&C Energo obhájila projekt Vytvoření pokročilých metod a nástrojů ke zvýšení termické účinnosti elektráren a tepláren, přihlášený do programu průmyslového výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V rámci řešení projektu byly vytvořeny metody a nástroje k optimalizaci provozu tepelných elektráren a tepláren založené na zjišťování a vyhodnocování vnitřních stavů technologických systémů a v nich probíhajících fyzikálních procesů.
 
Norimberk (SRN), 3. 4. 2008 – Generální shromáždění CAN in Automation (CiA), neziskového sdružení, které podporuje sběrnici CAN a její použití v praxi, znovu zvolilo Arnulfa Lockmanna (Janz AG) na pozici obchodního ředitele, Heinz-Jürgena Oertela (Port) na pozici technického ředitele a Holgera Zeltwangera na pozici výkonného ředitele s odpovědností za chod kanceláře CiA.
 
Onsan (Jižní Korea), 10. 4. 2008 – Společnost Honeywell získala kontrakt v hodnotě 4,2 mil. USD na dodávku systému APC Profit Suite pro petrochemický závod společnosti S-Oil, jedné z nejvýznamnějších petrochemických firem v Asii. Součástí dodávky jsou i související inženýrské práce. Cílem projektu je optimalizovat činnost provozů, zvýšit jejich efektivitu a snížit energetickou náročnost.
 
Praha, 18. 4. 2008 – Ministerstvo dopravy vyhlásilo veřejnou soutěž ve výzkumu a vývoji v rámci programu Podpora realizace udržitelného rozvoje dopravy. Uzávěrka přijímání návrhů je 30. 5. 2008, předpokládaná doba zahájení řešení projektů je 1. 1. 2009. Více informací naleznou zájemci na webové stránce ministerstva: http://www.mdcr-vyzkum.cz
 
Istanbul (Turecko), 21. 4. 2008 – Společnost Beckhoff založila novou dceřinou firmu Beckhoff Otomasyon ltd. şti. v Istanbulu v Turecku. Dosud byla na tureckém trhu zastoupena prostřednictvím svého reprezentanta, společnosti Siskon. Cílem vzniku přímé dceřiné společnosti je posílit pozici společnosti Beckhoff na rozvíjejícím se tureckém trhu, především v oblasti výrobců strojů a zařízení.
 
Stuttgart (SRN), 21. 4. 2008 – Společnost Belden Inc., se sídlem v St. Louis (USA), konsolidovala své evropské filiálky Belden Europe (Venlo, Nizozemí), HEW-Kabel (Wipperfürth, SRN), Hirschmann Automation and Control (Neckartenzlingen, SRN) a Lumberg Automation Schalksmühle, SRN) do jedné obchodní jednotky Belden EMEA. Všechny čtyři společnosti, dohromady s 2 200 zaměstnanci, pokrývají svou působností celou oblast přenosů dat.
 
Milwaukee (USA), 22. 4. 2008 – Společnost Rockwell Automation, Inc., oznámila dosažení dohody o akvizici společnosti Incuity Software, Inc., působící v oblasti softwaru pro podnikovou výrobní inteligenci (Enterprise Manufacturing Intelligence). Software společnosti Incuity poskytuje inteligentní podporu podnikatelských rozhodnutí v reálném čase směřujících ke zlepšení výrobních procesů a omezení ztrát při výrobě.
 
Mannheim (SRN), 22. 4. 2008 – Na objednávku společnosti E.ON má ABB do léta roku 2009 připojit k elektrické síti farmu větrných elektráren na volném moři Borkum 2. Pro připojení ABB použije vysokonapěťový stejnosměrný systém v odlehčené verzi (HVDC Light DC) pro přenos až 400 MW. Tato skupina větrných elektráren sníží emise CO2 o 1,5 mil. tun za rok.
 
–, 28. 4. 2008 – Představitelé společností ABB, Emerson Process Management, Endress+Hauser a Siemens zaslali společně otevřený dopis svým zákazníkům, dodavatelům, odbornému tisku a oborovým asociacím, kde vyjádřili svoji podporu standardu WirelessHART jako výkonnému nástroji pro bezdrátovou komunikaci. Slíbili, že v tomto roce budou dodávat na trh produkty určené pro tento standard, a očekávají, že ostatní dodavatelé přístrojové techniky učiní totéž.
 
Havlíčkův Brod, 28. 4. 2008 – Celkové konsolidované tržby společnosti B:TECH dosáhly v roce 2007 částky 276,6 mil. korun, což představuje meziroční nárůst o téměř 9 % oproti roku 2006. Velmi významně k těmto výsledkům přispěla oddělení exportu služeb a strojírenské výroby. Hospodářský výsledek po zdanění klesl v loňském roce o 51 % na 7,155 mil. korun. Pokles byl způsoben rozpuštěním rezerv v roce 2006 a ztrátou ve výrobě rozváděčů v roce 2007. Následně byla počátkem roku 2008 výroba rozváděčů zastavena.
 
Praha, 29. 4. 2008 – Ve dnech 22. a 23. května 2008 se v Praze uskuteční druhé zasedání Evropského jaderného fóra (European Nuclear Energy Forum, ENEF), které vzniklo v loňském roce jako platforma pro diskusi o příležitostech a rizicích, které s sebou nese využití jaderné energie. Jaderné fórum pořádá Evropská komise ve spolupráci s českými a slovenskými státními úřady a jeho zasedání střídavě hostí Praha a Bratislava. Mezi účastníky fóra budou vysocí političtí představitelé mnoha členských států, zástupci institucí EU, reprezentanti energetických společností, ale také spotřebitelských a nevládních organizací.
 
Ústí nad Labem, 30. 4. 2008 – Fakulta výrobních technologií a managementu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem má díky 450 000 korun od Nadace ČEZ novou počítačovou učebnu. Učebna byla otevřena 30. dubna za účasti představitelů univerzity, včetně rektorky Ivy Ritschelové, a zástupců Skupiny ČEZ. Mezi hosty byl i Antonín Krňoul ze společnosti TMV SS, který oficiálně předal Františku Holešovskému, děkanovi fakulty, novou termokameru. I ta byla pořízena za finanční prostředky od Skupiny ČEZ, a to ve výši 750 000 korun.