Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Největší Coriolisův hmotnostní průtokoměr značky Yokogawa

Nový Rotamass XR je dosud největším Coriolisovým hmotnostním průtokoměrem vyvinutým společností Yokogawa. Měří průtok až 600 t/h. Je určen zejména k použití při těžbě a dopravě ropy a zemního plynu a v petrochemickém průmyslu. K tomu nabízí úroveň přesnosti měření odpovídající současným technickým možnostem, tj. 0,1 % naměřené hodnoty při měření průtoku kapalin a 0,5 % naměřené hodnoty pro plyny, současně s vynikající dlouhodobou stabilitou nulové polohy i ostatních metrologických vlastností.
 
Konstrukčně je průtokoměr Rotamass XR uspořádán jako přírubový (DN 200, PN 40), samočinně se vyprazdňující, s dvojitým pouzdrem a s dvojmo vyváženými měřicími trubicemi. Pracuje při teplotě média od –200 do +230 °C. Může obousměrně měřit hmotnostní průtok, hustotu a teplotu média (s nejistotou nepřekračující 0,5 K, na trhu jedinečnou) i vypočítávat hodnoty koncentrace a objemového průtoku. S novými, výkonnějšími budicími obvody umožňuje měřit i průtok splašků s velkým podílem tuhých látek. Ke standardní výbavě patří vnitřní diagnostika včetně detekce koroze a detekce a kompenzace přítomnosti velkých bublin plynu v kapalině. Přístroj je velmi odolný proti účinkům dvoufázových směsí kapalin s plyny a funguje při větším podílu zavlečeného plynu než ostatní přístroje dostupné na trhu.
 
Digitálně přístroj komunikuje protokolem HART nebo Foundation Fieldbus. K dispozici je i ve verzích s certifikáty podle ATEX, IECEx a FM, použitelných v prostředí s nebezpečím výbuchu.
Yokogawa GesmbH, Central East Europe, tel.: 222 863 444, fax: 222 863 448, e-mail: pavel.novak@at.yokogawa.com