Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Největší Coriolisův hmotnostní průtokoměr značky Yokogawa

Nový Rotamass XR je dosud největším Coriolisovým hmotnostním průtokoměrem vyvinutým společností Yokogawa. Měří průtok až 600 t/h. Je určen zejména k použití při těžbě a dopravě ropy a zemního plynu a v petrochemickém průmyslu. K tomu nabízí úroveň přesnosti měření odpovídající současným technickým možnostem, tj. 0,1 % naměřené hodnoty při měření průtoku kapalin a 0,5 % naměřené hodnoty pro plyny, současně s vynikající dlouhodobou stabilitou nulové polohy i ostatních metrologických vlastností.
 
Konstrukčně je průtokoměr Rotamass XR uspořádán jako přírubový (DN 200, PN 40), samočinně se vyprazdňující, s dvojitým pouzdrem a s dvojmo vyváženými měřicími trubicemi. Pracuje při teplotě média od –200 do +230 °C. Může obousměrně měřit hmotnostní průtok, hustotu a teplotu média (s nejistotou nepřekračující 0,5 K, na trhu jedinečnou) i vypočítávat hodnoty koncentrace a objemového průtoku. S novými, výkonnějšími budicími obvody umožňuje měřit i průtok splašků s velkým podílem tuhých látek. Ke standardní výbavě patří vnitřní diagnostika včetně detekce koroze a detekce a kompenzace přítomnosti velkých bublin plynu v kapalině. Přístroj je velmi odolný proti účinkům dvoufázových směsí kapalin s plyny a funguje při větším podílu zavlečeného plynu než ostatní přístroje dostupné na trhu.
 
Digitálně přístroj komunikuje protokolem HART nebo Foundation Fieldbus. K dispozici je i ve verzích s certifikáty podle ATEX, IECEx a FM, použitelných v prostředí s nebezpečím výbuchu.
Yokogawa GesmbH, Central East Europe, tel.: 222 863 444, fax: 222 863 448, e-mail: pavel.novak@at.yokogawa.com