Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Nejmenší převodník pro senzory Memosens

Převodník Liquiline Compact CM82 od firmy Endress+Hauser je vhodný pro senzory pH, ORP, vodivosti, obsahu kyslíku a chloru ve všech oblastech procesního průmyslu, včetně prostředí s nebezpečím výbuchu. Zima nebo vedro, prach, déšť, sníh, vlhkost – tomu všemu převodník odolává. 

Potřebuje zákazník převodník vhodný tam, kde je k jeho zástavbě k dispozici jen minimum místa? Požaduje při tom velkou spolehlivost měření? Pro něj má Endress+Hauser ideální řešení: jednokanálový převodník Liquiline Compact CM82 (obr. 1). Jeho kryt je tak štíhlý, že se i se senzorem vejde téměř kamkoliv – průměr převodníku je 2 cm a délka 11 cm. Ačkoliv je tak malý, má všechny funkce, které jsou od převodníku vyžadovány. A navíc je kromě výstupu 4 až 20 mA HART vybaven rozhraním Bluetooth, aby mohl komunikovat s mobilními zařízeními s operačním systémem iOS nebo Android. 

Zabezpečení komunikace na nejvyšší úrovni

Když si do svého tabletu nebo chytrého telefonu nainstalujete z Google Play Store nebo Apple App Store aplikaci SmartBlue, získáte přehled o všech převodnících v dosahu sítě (obr. 2). Navíc můžete tyto převodníky prostřednictvím aplikace snadno konfigurovat. Komunikace Bluetooth je velmi dobře zabezpečena proti neautorizovanému přístupu. Její odolnost potvrdil např. německý Fraunhoferův ústav pro aplikované a integrované zabezpečení (AISEC – Applied and Integrated Security).

Komunikace Bluetooth je vhodná např. tam, kde jsou převodníky obtížně přístupné nebo jsou v prostředí, které je pro obsluhu nebezpečné nebo nepříjemné. 

Výhody převodníku Memosens

Převodník Liquiline Compact CM82 je kompatibilní se všemi ostatními převodníky, analyzátory a vzorkovači z řady Liquiline. To znamená, že pro všechna měřicí místa lze použít senzory stejného typu: všechny pH a ORP elektrody, vodivosti nebo obsahu kyslíku s modrou hlavicí Memosens. To umožňuje využít výhody platformy Memosens, včetně stoprocentně spolehlivého přenosu dat a instalace předem zkalibrovaných senzorů, které lze potom uvést do provozu metodou plug-and-play

Ideální tam, kde je nedostatek místa

Převodník CM82 je jednokanálový dvouvodičový převodník napájený z proudové smyčky. Je možné jej přímo připojit k programovatelnému automatu, který zároveň zajišťuje jeho napájení. Není tedy třeba instalovat žádný zvláštní napájecí kabel. Není zapotřebí ani kabel mezi převodníkem a senzorem, protože převodník se nasune přímo na hlavici senzoru. Výsledkem je kompletní snímač opravdu malých rozměrů; náklady na instalaci jeho kabelů jsou minimální. 

Konfigurace snímače je vždy uchována

Když uživatel nastaví parametry převodníku CM82, všechna nastavení se uloží do zařízení. Mění-li se senzor, konfigurace převodníku, a tedy celého měřicí bodu je zachována. Ovšem to není vše: CM82 čte data ze senzoru, např. údaje o kalibraci, a ukládá je v hlavici Memosens. Senzor je tedy během pár sekund automaticky detekován a měřicí bod je po výměně senzoru okamžitě připraven k použití. 

(Endress+Hauser)

Obr. 1. Liquiline Compact CM82 – nejmenší převodník pro senzory Memosens

Obr. 2. Snímač je možné konfigurovat a diagnostikovat pohodlně z tabletu nebo chytrého mobilního telefonu