Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Nejmenší převodník pro senzory Memosens

Převodník Liquiline Compact CM82 od firmy Endress+Hauser je vhodný pro senzory pH, ORP, vodivosti, obsahu kyslíku a chloru ve všech oblastech procesního průmyslu, včetně prostředí s nebezpečím výbuchu. Zima nebo vedro, prach, déšť, sníh, vlhkost – tomu všemu převodník odolává. 

Potřebuje zákazník převodník vhodný tam, kde je k jeho zástavbě k dispozici jen minimum místa? Požaduje při tom velkou spolehlivost měření? Pro něj má Endress+Hauser ideální řešení: jednokanálový převodník Liquiline Compact CM82 (obr. 1). Jeho kryt je tak štíhlý, že se i se senzorem vejde téměř kamkoliv – průměr převodníku je 2 cm a délka 11 cm. Ačkoliv je tak malý, má všechny funkce, které jsou od převodníku vyžadovány. A navíc je kromě výstupu 4 až 20 mA HART vybaven rozhraním Bluetooth, aby mohl komunikovat s mobilními zařízeními s operačním systémem iOS nebo Android. 

Zabezpečení komunikace na nejvyšší úrovni

Když si do svého tabletu nebo chytrého telefonu nainstalujete z Google Play Store nebo Apple App Store aplikaci SmartBlue, získáte přehled o všech převodnících v dosahu sítě (obr. 2). Navíc můžete tyto převodníky prostřednictvím aplikace snadno konfigurovat. Komunikace Bluetooth je velmi dobře zabezpečena proti neautorizovanému přístupu. Její odolnost potvrdil např. německý Fraunhoferův ústav pro aplikované a integrované zabezpečení (AISEC – Applied and Integrated Security).

Komunikace Bluetooth je vhodná např. tam, kde jsou převodníky obtížně přístupné nebo jsou v prostředí, které je pro obsluhu nebezpečné nebo nepříjemné. 

Výhody převodníku Memosens

Převodník Liquiline Compact CM82 je kompatibilní se všemi ostatními převodníky, analyzátory a vzorkovači z řady Liquiline. To znamená, že pro všechna měřicí místa lze použít senzory stejného typu: všechny pH a ORP elektrody, vodivosti nebo obsahu kyslíku s modrou hlavicí Memosens. To umožňuje využít výhody platformy Memosens, včetně stoprocentně spolehlivého přenosu dat a instalace předem zkalibrovaných senzorů, které lze potom uvést do provozu metodou plug-and-play

Ideální tam, kde je nedostatek místa

Převodník CM82 je jednokanálový dvouvodičový převodník napájený z proudové smyčky. Je možné jej přímo připojit k programovatelnému automatu, který zároveň zajišťuje jeho napájení. Není tedy třeba instalovat žádný zvláštní napájecí kabel. Není zapotřebí ani kabel mezi převodníkem a senzorem, protože převodník se nasune přímo na hlavici senzoru. Výsledkem je kompletní snímač opravdu malých rozměrů; náklady na instalaci jeho kabelů jsou minimální. 

Konfigurace snímače je vždy uchována

Když uživatel nastaví parametry převodníku CM82, všechna nastavení se uloží do zařízení. Mění-li se senzor, konfigurace převodníku, a tedy celého měřicí bodu je zachována. Ovšem to není vše: CM82 čte data ze senzoru, např. údaje o kalibraci, a ukládá je v hlavici Memosens. Senzor je tedy během pár sekund automaticky detekován a měřicí bod je po výměně senzoru okamžitě připraven k použití. 

(Endress+Hauser)

Obr. 1. Liquiline Compact CM82 – nejmenší převodník pro senzory Memosens

Obr. 2. Snímač je možné konfigurovat a diagnostikovat pohodlně z tabletu nebo chytrého mobilního telefonu