Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Náznaky oživení na trhu snímací techniky v Německu

Obchodní obrat v německých podnicích vyrábějících snímací a měřicí techniku poklesl ve druhém čtvrtletí letošního roku o dalších pět procent. V prvním čtvrtletí byl ale zaznamenán pokles o 11 % a v posledním čtvrtletí roku 2008 o 9 %. Tyto závěry zveřejnil odborný svaz pro senzoriku, AMA Fachverband für Sensorik e. V., na základě výsledků ankety, které se zúčastnilo asi 12 % německých výrobců snímací techniky. Přibližně 40 % dotázaných uvedlo, že v minulém čtvrtletí museli zavést zkrácenou pracovní dobu. Výsledek z druhého čtvrtletního 2009 však může znamenat, že se odvětví snímací techniky v Německu vrátí ke konjunktuře.
 
„Obchodní obrat v senzorice stále klesá, i když existují segmenty, v nichž tento obor roste, např. zábavní elektronika nebo senzory využívané v MEMS, ve videohrách a mobilních telefonech,“ uvádí Dr. Thomas Simmons, jednatel AMA Fachverband für Sensorik. „Ačkoliv obrat v oboru stále klesá, pokles je již výrazně pomalejší. V příštím čtvrtletí by se mělo ukázat, zda se sestup zastaví a bude dosaženo dna,“ dodává Dr. Simmons. „Během recese se německé hospodářství strukturálně změnilo, takže po krizi se pravděpodobně nevrátí k předešlým poměrům. Některá odvětví, např. automobilový průmysl, poněkud ztratily na významu, zatímco jiné, třeba energetika, jsou nyní důležitější. Existuje však odůvodněná naděje na brzké oživení a ukončení zkrácené pracovní doby.”
(ev)
 
Obr. 1. Vývoj obratu v německých firmách vyrábějících snímací techniku: srovnání se třetím čtvrtletím 2008 (Zdroj: AMA Fachverband für Sensorik e.V.)