Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Motek/Bondexpo 2021: radost ze setkání

Ve Stuttgartu se ve dnech 5. až 8. října 2021 uskutečnil, kromě veletrhu Vision (viz článek na str. 43), také komplex veletrhů Motek/Bondexpo. Jde o společný veletrh automatizace výroby a montáže (Motek) a veletrh lepení a spojovací techniky (Bondexpo). Ačkoliv to je mezinárodní veletrh, soustředí se zejména na návštěvníky z průmyslové oblasti v okolí Stuttgartu a z Bádenska-Württemberska. Přesto stojí i pro českého návštěvníka za to se zde zastavit, zvláště v současné době, kdy šlo o jeden z mála veletrhů, které se na podzim mohly konat.

 

Protože jsem se ráno zdržel dopravou na výstaviště, nestihl jsem slavnostní gong, kterým byl veletrh v úterý v devět hodin dopoledne zahájen. Ze stánků prý byl doprovázen aplausem vystavovatelů. Ale slavnostní a radostná nálada vydržela i nadále: veletrh se podařilo uspořádat sice s mnoha bezpečnostními opatřeními, ale naživo. „Ano, jsme zpátky!“ řekla Bettina Schallová, výkonná ředitelka pořadatele veletrhu, společnosti P. E. Schall GmbH & Co. KG, na zahajovací tiskové konferenci.

Veletrhu se zúčastnilo 453 vystavovatelů z 25 zemí. Stejně jako na souběžném veletrhu Vision i zde byli vystavovatelé příjemně překvapeni počtem a zájmem odborných návštěvníků.

Poutavou součástí veletrhu byla Aréna integrace, kde vystavovatelé představovali na konkrétních příkladech, jak jejich produkty při výrobě spolupracují. Například na společném projektu firem Otto Bihler Maschinenfabrik a CMC Engineers si návštěvníci mohli prohlédnout 3D animace linky na výrobu kancelářských sponek a nakonfigurovat si ji podle svých představ. Firma ThyssenKrupp Automation Engineering zde představovala využití MES (Manufacturing Execution System) a digitálních dvojčat při řízení výroby a montáže akumulátorových baterií. Další ukázky v Aréně integrace se týkaly např. výroby náhradních dílů a dílů pro prototypy 3D tiskem, zákaznicky specifické montáže, flexibilní přepravy materiálu nebo digitalizace výroby v závodě, kde je většina výrobních a montážních operací v jednotlivých pracovních stanicích manuální.

Velká pozornost byla na veletrhu věnována také intralogistice: dopravníkům, dopravníkovým systémům, manipulační technice a manipulačním vozíkům s různým stupněm automatizace.

Podle mého názoru se zde projevily dva trendy související s covidovou pandemií. První je důraz na využití digitalizace a druhý je rozvoj intralogistiky. V obou případech je cílem dosažení maximální flexibility, protože je třeba reagovat nejen na měnící se požadavky zákazníků, ale také na těžko předvídatelné změny dodavatelských řetězců a omezenou dostupnost pracovní síly v souvislosti s nemocností a karanténními opatřeními. Zvýšená robustnost a flexibilita výrobních procesů však nebudou výhodou jen v době pandemie, ale mohou výrobní podniky připravit i na další mimořádné situace, jimž se v budoucnu lidé jistě nevyhnou – ať jde o další pandemie, rozmary počasí v souvislosti s klimatickou změnou, nebo o politickou nestabilitu vyvolanou totalitními režimy či populistickými politickými silami.

Další komplex veletrhů, 40. ročník veletrhu Motek a 15. ročník veletrhu Bondexpo, se uskuteční ve Stuttgartu ve dnech 4. až 7. října 2022. Speciální pozornost má být věnována využití umělé inteligence ve výrobních a montážních procesech, např. při řízení kvality, prediktivní údržbě nebo při řízení intralogistiky.

[Tiskové zprávy P. E. Schall GmbH & Co. KG.]

(Foto: Schall/P. Born)

Petr Bartošík

 

Obr. 1. Veletrh Motek/Bondexpo se konal 5. až 8. října na výstavišti ve Stuttgartu