Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Moduly IO-Link master s mnoha schopnostmi

Společnost Murrelektronik rozšiřuje svou nabídku výrobků pro IO-Link o sběrnicové moduly MVK Pro a Impact67 Pro s krytím IP67. Tyto robustní moduly disponují diagnostickými funkcemi a jejich výstupní proud je až 4 A na každém portu. Jsou dostupné s rozhraními pro všechny běžné protokoly a je možné je používat také v běžné ethernetové síti.

 

Komunikační systém IO-Link se vyznačuje instalací plug-and-play. Pro neustále složitější výrobní procesy a zařízení, v nichž se shromažďuje a propojuje stále větší množství dat, poskytuje tento komunikační standard maximální transparentnost v celém rozsahu od úrovně snímačů a akčních členů po cloud.

Společnost Murrelektronik rozšířila svou nabídku výrobků pro IO-Link o sběrnicové moduly MVK Pro a Impact Pro s krytím IP67 (obr. 1). Tyto nové moduly mají osm multifunkčních portů IO-Link master třídy A/B a dva porty M12 s kódováním L pro napájení proudem až 16 A. Moduly jsou k dispozici s rozhraními pro Profinet, EtherNet/IP a EtherCAT. Integrované standardizované rozhraní master (SMI – Standardized Maset Interface) umožňuje komunikaci v běžné ethernetové síti, bez průmyslového protokolu, prostřednictvím OPC UA, MQTT nebo JSON Rest API.

Tato zařízení celkově snižují náklady a zvyšují produktivitu, přičemž přinášejí nové možnosti pro servis a údržbu. Doby potřebné pro instalaci a spuštění byly zkráceny, protože tyto moduly dokážou nahradit složitě zapojované a prostorově náročné rozváděče.

Kromě čistě provozních dat (vstupy a výstupy) poskytují tyto nové moduly MVK Pro a Impact67 Pro také dodatečná diagnostická data (obsahující informace o napětí, proudu a teplotě), a to jak pro každý port, tak pro celý modul. To dává operátorům možnost detekovat anomálie a optimalizovat procesy pomocí analýzy dat. Díky protokolům IIoT je tato činnost standardizovaná.

Integrované porty A/B se vyznačují značným počtem schopností. Jejich funkci je možné konfigurovat na každém pinu jako IO-Link, DI, DO, DIO nebo jejich kombinaci. Automatické spínání napájecího napětí znamená, že se vždy použije správné napájecí napětí, napájení akčních členů pro DO a napájení snímačů pro DI. Z modulu jsou přímo napájena též zařízení s vyššími požadavky na příkon. Vzhledem k tomu, že z kaž­dého portu je možné odebírat proud až 4 A, není třeba externí zdroj napájení. Porty M12 s kódováním L umožňují zapojení do kruhu s topologií daisy chain a poskytují proud až 2× 16 A, což zjednodušuje instalaci a omezuje rozsah kabeláže. Tyto robustní moduly master mají plastová nebo kovová pouzdra a krytí IP67.

Sběrnicové moduly MVK Pro a IMPACT67 Pro doplňují širokou nabídku produktů firmy Murr­elektronik pro IO-Link, která zahrnuje mastery, rozbočovače, převodníky, zdroje a spojovací techniku. Všechny produkty potřebné k propojení snímačů a akčních členů v komunikačním systému IO-Link s vyššími úrovněmi řídicích systémů a s cloudem jsou dostupné z jednoho zdroje a navržené tak, aby bez omezení spolupracovaly a snadno se používaly.

(Murrelektronik)

 

Obr. 1. Moduly MVK Pro a Impact67 pro IO-Link