Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Mobilní průmyslový terminál Mobic

číslo 6/2002

Mobilní průmyslový terminál Mobic

V současné době, charakteristické rozmachem informačních technologií, je klíčem k obchodnímu úspěchu přístup k potřebným informacím z libovolného místa a v libovolném čase. Této potřebě vycházejí vstříc mobilní přístroje pracující na bázi rychlého připojení (nejlépe rádiového) k informačním sítím.

Výkonným zařízením tohoto typu je i Mobic T8, mobilní průmyslový terminál, jehož prostřednictvím lze získat okamžitý přístup do lokální sítě typu intranet anebo celosvětové sítě Internet.

Obr. 1.

Snadné ovládání
Mobilní terminál Mobic (Mobile Communication Processor) je vybaven dotykovým displejem TFT s délkou úhlopříčky 8,4" a rozlišením SVGA (800 × 600 bodů), opatřeným ochrannou fólií (obr. 1). Zobrazení na displeji je snadno čitelné i za nepříznivých světelných podmínek. Přístroj lze snadno ovládat prostřednictvím displeje při použití dotykového pera i pouhého prstu, pěti funkčních kláves s proměnnou funkcí definovanou uživatelem, které jsou umístěny na čelním panelu přístroje, nebo pomocí softwarové klávesnice.

V dolní části čelního panelu jsou osazeny čtyři luminiscenční diody. Jedna slouží k indikaci stavu nabití akumulátoru, druhá informuje o poštovních službách a dvě zbývající jsou uživatelsky konfigurovatelné.

Výkonný procesor a všestranná komunikační rozhraní
Terminál Mobic je osazen procesorem NEC VR4121, 48MB pamětí RAM a 32MB pamětí typu flash. Díky propracovanému systému uchovávání rozpracovaných úloh se celý systém během sekundy nejenže uvede do chodu, ale současně stačí obnovit rozpracované úlohy do stavu, v jakém byly ponechány před vypnutím přístroje.

Mobic nabízí uživateli velmi široké spektrum rozhraní k připojení periferních zařízení a do sítí Ethernet a internet. K tomu je standardně vybaven veškerými potřebnými rozhraními, jako jsou síťová karta pro připojení do sítě Ethernet 10/100 Mb/s, infračervený port (IrDA), rozhraní USB a RS-232, dvě zásuvné pozice PCMCIA (typ II) a konektor pro sluchátka. Standardně lze připojit veškeré rozšiřující doplňky (klávesnice, myš, tiskárna, čtečka čárového kódu atp.).

Obr. 2.

Téměř dokonalé mobility lze dosáhnout při doplnění komunikačním procesorem CP1515 v podobě karty typu PCMCIA, typ II, umožňující bezdrátové připojení k LAN při lokálním nebo do GSM/HSCSD při globálním přístupu. Datová komunikace probíhá v pásmu 2,4 GHz podle standardu IEEE802.11b. Rychlý přenos dat se uskutečňuje přenosovou rychlostí 11 Mb/s.

Software
Terminál Mobic T8 pracuje pod operačním systémem MS Windows CE 3.0, s oblibou využívaným v zařízeních pro průmyslovou automatizaci zejména pro svoji flexibilitu a podporu vývojových nástrojů. Dále jsou standardně nainstalovány MS Windows CE Internet Explorer V4.0 (včetně Java Virtual Machine), MS Windows CE Pocket Word a Mail client.

Průmyslová odolnost
Celá jeho konstrukce přímo určuje terminál Mobic k použití především v průmyslových provozních podmínkách. Je prachotěsný a odolává stříkající vodě (krytí IP65), vibracím až do zrychlení 150 m/s2 a pádům z výšky až 2 m podle standardu MIL-810. Pracuje při teplotě okolí v rozmezí od 0 do 50 °C a na jedno nabití vestavěného akumulátoru vydrží v nepřetržitém chodu až osm hodin. Při výměně akumulátoru nedojde ke ztrátě dat. S ergonomicky dobře provedeným přístrojem lze i velmi snadno zacházet: při rozměrech 194 × 284 × 57 mm má, i přes robustní průmyslové provedení, hmotnost pouhých 1,7 kg včetně akumulátoru.

Využití
Mobic T8 je moderní mobilní terminál zprostředkovávající integrovaný tok informací z manažerské úrovně podniku dolů až na úroveň výroby a naopak. Lze jej využít ve všech oblastech průmyslu – své uplatnění najde v rozsáhlých technologických celcích, při servisních činnostech, ve skladech atd. Nabízí skutečně nezávislý přístup k informacím (aktuální dokumentace, zobrazení technologických procesů, obsah databází) i přenos informací mezi různými stupni řízení, od nejnižších po nejvyšší.

Pro své vynikající technické parametry byl terminál Mobic oceněn na veletrhu Amper 2002 cenou Zlatý Amper.

Ing. Václav Kolbaba,
vaclav.kolbaba@siemens.com

Siemens s. r. o.
Evropská 33a
160 00 Praha 6 – Dejvice
tel.: 02/33 03 24 11
fax: 02/33 03 24 92
e-mail: simatic@rg.siemens.com
http://www.siemens.com/mobic

Inzerce zpět