Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Mobilní počítač s 32bitovým procesorem ARM9

číslo 10/2005

Mobilní počítač s 32bitovým procesorem ARM9

Výsledkem úspěšné spolupráce společností Sharp Microelectronics Europe a Nordic ID, finského výrobce mobilních terminálů pro sběr dat a identifikaci a speciálních přenosných kapesních počítačů (handheldů), je mobilní počítač PL3000. Jádrem nového mobilního počítače je 200MHz 32bitový procesor typu ARM9 s označením LH7A400 z typové řady Sharp BlueStreak. Od doby, kdy byl PL3000, původně určený především pro evidenci a správu skladových zásob, uveden na trh (v únoru 2005), je velmi dobře přijímán zákazníky z oblastí logistiky a obchodu, ale i z průmyslových provozů. PL3000 komunikuje prostřednictvím WLAN, Bluetooth i GSM/GPRS. Jako operační systém využívá Microsoft Windows CE. 3,5" zobrazovač VGA TFT LCD, také od firmy Sharp, zaručuje kvalitní zobrazení a dobrou čitelnost i za špatných světelných podmínek.

Obr. 1.

Obr. 1. Mobilní počítač PL3000 pro průmyslové podmínky

Gunter Wagschal, vedoucí marketingu procesorů BlueStreak u firmy Sharp Microelectronics Europe, vysvětluje, proč je právě zmiňovaný procesor LH7A400 pro PL3000 tím pravým: „Tento mikroprocesor v sobě kombinuje mnohé vlastnosti, které jsou nezbytné pro práci zařízení v komunikační síti a pro komfortní obsluhu: možnost komunikace prostřednictvím USB, audio- a videorozhraní, paralelní i sériové rozhraní.„

Například jednotka pro obsluhu periferií, která je součástí tohoto procesoru, obsahuje programovatelný řadič pro LCD, ovladač dotykového stínítka, rozhraní pro různá paměťová média, řadič DMA pro rychlý přístup do paměti, interní paměť SRAM, podporu pro přenos dat pomocí infračerveného paprsku, podporu I2C, hodiny reálného času, časovač a obvod PLL pro bezdrátovou komunikaci. Řadič LCD může ovládat displeje s rozlišením do 1 024 × 768 bodů, 64 000 barev a patnácti stupňů šedi a umožňuje přímo připojit displeje STN (i barevné STN), TFT, HR-TFT a DMTN (poslední dva displeje vyvinula firma Sharp).

Procesor LH7A400 lze použít v mnoha různých zařízeních: nejen v mobilních počítačích, ale také v lékařských přístrojích, v řídicích systémech v průmyslové automatizaci, v herních terminálech a elektronických hračkách. Od března 2005 je kromě 200MHz verze, použité ve zde popisovaném zařízení, k dispozici také procesor s taktovací frekvencí 250 MHz.

„LH7A400 je pro PL3000 dobrá volba. Jeho výkon umožňuje zařízení v budoucnu bez obtíží doplňovat dalšími součástmi, např. čtečkou RFID, čtečkou biometrických dat a jinými zařízeními pro identifikaci, rozšiřujícími funkcemi pro video- a audioprezentaci nebo novými možnostmi komunikace,„ řekl Teemu Ainasoja, ředitel marketingu společnosti Nordic ID.

Informace o mobilním počítači PL3000 najdou zájemci na webových stránkách jeho výrobce, firmy Nordic ID. Informace o použitých procesorech a dalších mikroelektronických komponentách Sharp je možné získat na adrese www.sharpsme.com
[Tisková zpráva Sharp Microelectronics Europe, 26. 8. 2005.]

(Bk)