Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

MITSUBISHI ELECTRIC, nová generace frekvenčních měničů pro velké výkony FR-A 540 L EC

Automa 1/2000

(firemní článek)

MITSUBISHI ELECTRIC, nová generace frekvenčních měničů
pro velké výkony FR-A 540 L EC

Měniče typové řady FR-A 540 L EC jsou již dodávány pro výkony až 280 kW a jsou ideální pro aplikace vyžadující velký výkon, krouticí moment a plynulý chod v celém rozsahu otáček.

Jedním z hlavních úkolů při vývoji výkonových frekvenčních měničů typové řady FR-A 540 L EC bylo zajistit kompaktnost přístroje. Konečným cílem je zmenšit počet a velikost rozváděčů a přispět tak k celkovému snížení nákladů na uvedení stroje do provozu. Výjimečná univerzálnost tohoto měniče je dána velkým počtem funkcí. Nové funkce přitom umožňují použít frekvenční měniče FR-A 540 L EC v aplikacích, které dosud byly výhradní sférou speciálně konstruovaných měničů. Lze je využívat i tam, kde jsou běžně požadovány stejnosměrné systémy pohonů nebo třífázové pohony s plným vektorovým řízením.

Obr. 1.

Komunikace v síti
Pro komunikaci mezi sebou nebo s jinými průmyslovými systémy jsou měniče řady FR-A 540 L EC standardně vybaveny vestavěným rozhraním RS-485. Tímto komunikačním portem může být propojeno až 32 frekvenčních měničů, např. pro pohony výrobní linky.

Snadno vyměnitelná přídavná karta umožňuje také komunikaci ve standardních otevřených průmyslových sítích, jako jsou Profibus/DP, DeviceNet nebo CC Link. Tato vlastnost nabízí možnost integrace frekvenčního měniče do komplexní automatizační aplikace.

Hlavní přednosti
K hlavním přednostem těchto frekvenčních měničů patří:

  • stabilita otáček s funkcí on-line auto-tuning,
  • snížení hlučnosti motoru zvýšením spínací frekvence (Soft PWM),
  • řízené brzdění při výpadku napájení (power down breaking),
  • vestavěný PID regulátor,
  • celosvětová kompatibilita a shoda s normami CE, UL a cUL,
  • možnost volby pozitivní nebo negativní spínací logiky (Sink/Source),
  • velký rozsah napájecího napětí 380 až 480 V,
  • tlumivka ve stejnosměrném meziobvodu,
  • několikajazyčná ovládací jednotka (nyní s osmi jazyky),
  • možnosti zapojení do průmyslových sítí Profibus/DP, DeviceNet a CC-Link.

Příklady použití
Frekvenční měniče FR-A 540 L EC se uplatňují v aplikacích, jako jsou pohony jeřábů, pohony zdvihacích zařízení, čerpadla, ventilátory a strojní zařízení, čističky vody a odpadních vod, větrací technika, dmychadla, velká spalovací zařízení, mísicí a míchací zařízení, zařízení pro životní prostředí a stavebnictví.

Snadné ovládání
Standardně se všechny měniče nové typové řady dodávají s ovládací (parametrizační) jednotkou FR-DU04 a tlumivkou pro stejnosměrný meziobvod. Tato parametrizační jednotka umožňuje velmi jednoduché ovládání frekvenčního měniče s přehledným zobrazováním ovládacích parametrů a chybových hlášení. Ovládací jednotku lze upevnit přímo do měniče, nebo pomocí kabelu instalovat na jiné vzdálenější místo.

Ovládací jednotka má integrované kopírovací funkce umožňující snadno a rychle přenést kompletní sadu parametrů do jiného měniče, což u rozsáhlých aplikací značně zkracuje dobu k nastavení všech měničů. Mezi volitelným příslušenstvím je také ovládací jednotka FR-PU04 se zobrazovačem LCD s dlouhou životností, numerickou klávesnici pro přímé vkládání údajů a několikajazyčným rozhraním umožňujícím uživateli výběr z osmi jazyků. Samozřejmostí je parametrizace měničů pomocí PC přes vestavěné sériové rozhraní RS-485.

Frekvenční měniče nové řady jsou k dispozici pro výkony motorů v rozsahu od 75 do 280 kW při třífázovém napájení 380 až 480 V AC (50/60 Hz). Výstupní frekvence je v rozsahu 0,2 až 400 Hz.