Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Miniaturní ventilové terminály

číslo 1/2004

Miniaturní ventilové terminály

Nová generace terminálů CPV-SC a CPA-SC je celosvětovou novinkou, která vede k úspoře místa a času při výrobě. SC znamená Smart Cubic a označuje vysoký stupeň miniaturizace a velký poměr výkonu k objemu. Tento typ ventilových terminálů je vyžadován např. při montáži v lehkém průmyslu a při výrobě polovodičových součástek, ale najde uplatnění i při výrobě elektroniky, v mechatronických systémech a ve farmaceutické výrobě. Ventily mají velký průtok a navzdory svým malým rozměrům jsou velmi robustní.

Obr. 1.

Miniaturní terminály CPV-SC – malé rozměry při velkém výkonu

Hlavním rysem konstrukce miniaturních terminálů CPV-SC jsou malé rozměry ventilů, velmi výhodné pro řízení malých strojů. Konstrukční šířka ventilů je 10 mm, výška 40 mm a délka také 40 mm. Počet ventilů lze velmi snadno změnit, je-li k dispozici rezerva místa. Délka celého terminálu je závislá na počtu ventilů – počet pozic terminálů je 4, 8 nebo 12. Napájení terminálů je 2 V DC ±10 %.

Elektrické připojení zboku omezuje prostorové nároky. Terminál lze připojit vícenásobným pneumatickým konektorem. Potom ho uživatel může snadno odpojit z rozvodu vzduchu či připojit na něj i bez odpojování hadic (trubek). To usnadňuje výměnu při údržbě či servisním zásahu. Také mechanická montáž terminálů CPV-SC připevněním čtyřmi šrouby je velmi rychlá.

Všestranné modulární miniaturní terminály CPA-SC

Terminály této řady mají miniaturní rozměry a současně velkou přizpůsobivost. Hlavním cílem při jejich konstrukci byla úspora instalačního prostoru. Šířka ventilů je pouze 10 mm a jejich výška je 40 mm, a to včetně připojovací desky. Pro konstruktéry znamená tento prostorově úsporný „zázrak„ možnost instalace jednotlivého ventilu nebo rozsáhlého terminálu s mnoha pozicemi. Na jednu pozici lze instalovat tyto ventily:

  • monostabilní 5/2,
  • impulsní 5/2,
  • dva ventily 3/2, základní poloha uzavřená nebo otevřená,
  • jeden ventil 3/2, základní poloha uzavřená,
  • dva ventily 2/2, jeden se základní polohou uzavřenou, jeden se základní polohou otevřenou,
  • ventil 5/3, základní poloha uzavřená, pod tlakem nebo odvětraná,
  • ventil 3/2 s vnějším přívodem cizího tlaku.

Možnost instalovat na jedné pozici dva ventily 3/2 usnadňuje ovládání jednočinných pohonů, např. regulačních ventilů. Ventily jsou vhodné i pro vakuum.

Přínosem této řady je také snadná instalace a údržba.

Festo spol. s. r. o.
Pod Belárií 784
143 00 Praha 4
tel.: 261 099 611
fax: 261 099 634
e-mail: info_cz@festo.com
http://www.festo.cz

Inzerce zpět